ابراز نارضایتی از شرایط بودجه پژوهشی در لایحه 1400

به گزارش سافاری رو، به گزارش خبرنگاران، غلامحسین رحیمی در نشست خبری امروز در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره شرایط بودجه پژوهشی در لایحه بودجه 1400 گفت: رشد بودجه عمومی کشور در لایحه 1400، 42 درصد است و رشد بودجه دانشگاه های کشور نیز همین حدود است یعنی در چارچوب رشد میانگین کشوری.

ابراز نارضایتی از شرایط بودجه پژوهشی در لایحه 1400

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

وی با اشاره به اینکه بودجه پژوهشگاه های کشور در لایحه بودجه 1400، 36-35 درصد رشد داشته است، گفت: هنوز ارزش قابلیت ها و ظرفیت های ایجاد شده توسط پژوهشگاه های کشور شناخته نشده و همچنان نهادهای برنامه ریز ما به دانشگاه ها توجه بیشتری دارند. نهادهای ارشد از قابلیت های پژوهشگاه های وابسته به وزارت علوم و دستگاه ها در طول دو دهه اخیر آگاه نشده اند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: بسیاری از پارک های علم و فناوری ما تازه تأسیس و نوپا هستند و باید به آنها توجه ویژه ای گردد. پارک های علم و فناوری یکی از مؤلفه های مهم زیست بوم علم و فناوری کشور هستند. برنامه آموزش عالی این است که دیگر توسعه کمی نداشته باشد چرا که کشور در نقطه ای قرار گرفته که باید به حوزه فناوری های پیشرفته و پیچیده توجه ویژه ای کند.

رحیمی رشد بودجه پارک های علم و فناوری در لایحه بودجه 1400 را 33 درصد بیان نمود و گفت: ردیف متمرکز پژوهش و فناوری در این لایحه 11.5 درصد رشد داشته است؛ اهل شکایت و گله نیستم و مراجع قانونگذار هر آنچه را که تصویب نمایند، ما سعی خواهیم کرد که از منابع در نظر گرفته شده بهترین بهره را ببریم. ولی نکته اینجاست که اگر کشوری می خواهد در سطح دنیا رتبه بالایی در حوزه پژوهش و فناوری داشته باشد، مدیران ارشد آن حوزه باید قضاوت نمایند که چقدر از این حوزه حمایت گردد البته قبول دارم که پارک های علم و فناوری ما نباید دائماً پول بخواهند ولی ما موظف هستیم زیرساخت های آنها را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه از رشد بودجه خودمان در حوزه پژوهش و فناوری راضی نیستیم، گفت: هر چه مقتضیات کشور باشد و هر عددی که تصویب گردد، ما بهترین اقدام را خواهیم داشت.

در ادامه مهدی کشمیری مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره شرایط بودجه پارک های علم و فناوری در لایحه بودجه 1400 توضیح داد و گفت: بودجه پارک ها یک بحث جدی است و ما مشکلاتی در این خصوص داریم. بر اساس پیگیری هایی که داشتیم اواخر سال 97 اتفاق خوبی در بودجه پارک ها افتاد اما خلاءهایی همچنان وجود دارد.

وی افزود: سال جاری بودجه پارک ها 33 درصد رشد پیدا نموده و این عدد کمتر از آن چیزی است که ما انتظار داشتیم. به هر حال پیگیر هستیم تا اصلاحاتی در بودجه پارک ها انجام گردد البته در بودجه پارک ها ردیف جدیدی باز شده تحت عنوان زیرساخت های پارک های علم و فناوری که اتفاق مثبتی است.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: این انتقاد به کل مجموعه اجرایی کشور وارد است و منابعی که این حوزه به آن احتیاج دارند، به اندازه کافی پیش بینی نشده است.

کشمیری در پاسخ به این سؤال که بودجه بعضی پارک های علم و فناوری در لایحه بسیار پایین دیده شده است، گفت: بودجه تعدادی از پارک ها در لایحه آنطور که باید باشد، تعیین نشده مانند بودجه پارک علم و فناوری البرز که باید اصلاح گردد. ما امیدواریم این اعداد در سازمان برنامه و بودجه یا در مجلس اصلاح شوند.

وی در ادامه توضیح داد: نقش وزارت علوم در نهایی کردن اعداد خیلی پررنگ نیست و با توجه به امکانات کشور و معیارهایی که در توزیع منابع وجود دارد، چنین اتفاقی رخ می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1488

به "ابراز نارضایتی از شرایط بودجه پژوهشی در لایحه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نارضایتی از شرایط بودجه پژوهشی در لایحه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید