از فناوری 5G چه می دانید؟

به گزارش سافاری رو، فن آوری 5جی از میزان سرعت بسیار بیشتری نسبت به 4جی وعده می دهد، اما هنوز مشخصا نیست که این سرعت دقیقا چه کاربرد هایی خواهد داشت.

از فناوری 5G چه می دانید؟

اغلب سازندگان سطح بالای گوشی های هوشمند عرضه نسخه های 5جی گوشی های پرچمدار خود را شروع نموده اند

بیش از یک سال پس از آن که غول های تولیدنماینده گوشی های هوشمند دنیا، یعنی هوآوی و سامسونگ، اولین گوشی های 5جی خود را عرضه کردند، اپل نیز از اولین گوشی 5جی خود رونمایی کرد.

نسل پیشین 5جی نشانگر فن آوری یک دوران تعیین نماینده است. اندکی پس ازعرضه اولین آیفون، فن آوری 4جی اولین گوشی هوشمند اپل را به رهبر این صنعت تبدیل کرد و راه را نیز برای یک دهه برنامک های جدید، خدمات و نوآوری ها هموار کرد.

فن آوری 5جی از میزان سرعت بسیار بیشتری نسبت به 4جی وعده می دهد، اما هنوز تعیینا نیست که این سرعت دقیقا چه کاربرد هایی خواهد داشت.

شبکه های (اینترنتی) بریتانیا از سال 2019 استفاده از 5جی را در مقیاس خیلی محدود شروع کردند. نقشه های مربوط به این پوشش، نشان می دهد که بخش های عمده ای از بریتانیا هنوز حتی مجهز به 4جی هم نیستند و بخش هایی که از 5جی استفاده می نمایند، به مناطق شهری پرجمعیت محدود می شوند.

در مقایسه با نسل قبلی اتصال داده ها، سیگنال های 5جی در محدوده کمتری منتشر می گردد. بنابراین، برای پوشش دادن یک منطقه مشابه، به دکل های بیشتری احتیاج است. این موضوع عرضه را کندتر نموده است و به این معنی است که نقاط تحت پوشش این فن آوری از آنچه انتظار می رود، بسیار محدودتر است.

در بریتانیا و سایر مناطق، تحویل 5جی با پرسش هایی پیرامون زیرساخت های لازم جهت کارکرد آن همراه است. بحث در خصوص این که آیا شرکت چینی هوآوی مجاز به ساخت دکل ها و سایر تجهیزات مورد احتیاج برای پخش شبکه های 5جی است یا خیر، فرایند عرضه را کندتر نموده است و منجر به بحث های گسترده و گاه گیج نماینده ای در رسانه ها و در میان سیاستمداران شده است.

اغلب سازندگان سطح بالای گوشی های هوشمند نیز عرضه نسخه های 5جی گوشی های پرچمدار خود را شروع نموده اند (اپل در این بین یک استثنای قابل توجه بود) و البته مشکل بتوان زیر 1000 پوند یکی از این گوشی ها را تهیه کرد.

این بدان معناست تنها افراد خوش شانسی که می توانند به ان دسترسی یابند، کسانی هستند که توانایی خرید یک گوشی 5جی را دارند و نیز در مناطقی زندگی می نمایند که در حال حاضر تحت پوشش 5جی است.

درست شبیه 4جی، ظرفیت کامل 5جی احتمالا تا چندین سال بعد ازعرضه آن به دست نخوهد آمد. گوشی های هوشمند مجهز به 4جی نحوه کار، سفر، غذا خوردن و پرداخت های ما را دگرگون نموده اند.

سرعت جدید این انتقال داده ها به شکل بی سیم، برنامک هایی نظیر AirBnb و Deliveroo را به وجود آورده است و به اقتصاد آزادکار (اقتصاد گیگ) قدرت داده است که در حال حاضر ارزش تقریبی آن معادل 4.5 تریلیون دلار است.

یکی از بزرگترین مزایای 5جی، تاخیر کمتر است؛ به این معنی که دیگر در مکالمات ویدیویی تاخیر نخواهیم داشت. مهم تر آن که این فن آوری مواردی نظیر امکان جراحی از راه دور را فراهم می نماید و به موجب آن جراحان می تواننند به وسیله بازو های روباتیک، به جراحی همزمان بیمارانی بپردازند که هزاران کیلومتر دورتر هستند.

این امر قبلا در چین تجربه شده است. سال گذشته اولین عمل جراحی با استفاده از فن آوری 5جی، در چین انجام شد و طی آن، یک پزشک در جنوب استان فوجیان، به وسیله بازو های روباتیک کنترل شونده از راه دور و اتصال به وسیله 5جی، با تاخیر تنها 0.1 ثانیه ای، کبد یک حیوان آزمایشگاهی را 48 کیلومتر دورتر، از بدن حیوان خارج کرد.

سایر برنامه های آینده نزدیک که توسط مبلغان 5جی اعلام می گردد، شامل اتومبیل های خودرانی است که قادرند اهداف خود را به اتومبیل های خودران دیگر انتقال دهند، یا دنیای کاملا مجازی سه بعدی (که اطراف فرد را در بر می گیرد) به افراد امکان می دهد تا به صورت فیزیکی با سایر افراد به صورت همزمان ارتباط برقرار نمایند، یا حتی دوره جدیدی از سلاح های مافوق صوت را شامل می گردد.

متاسفانه تجزیه و تحلیل اخیر سرعت بارگیری و اتصال 5جی نشان داد که احتمالا کاربران بریتانیایی پیش از آن که همگان بتوانند مزایای نسل بعدی این شبکه اینترنتی را تجربه نمایند، باید کمی منتظر بمانند.

آزمایش های معیار اجرا شده توسط شرکت تجزیه و تحلیل تلفن همراه اوپن سیگنال، نشان داد که از میان 12 کشور آزمایش شده، بریتانیا کمترین سرعت متوسط بارگیری 5جی و بدترین اتصال را داشته است.

سرعت بارگیری تنها 32.6 مگابایت بر ثانیه و چهار بار کندتر از سرعت آن در کشور عربستان سعودی بود که بهترین عملکرد (5جی) در میان کشور ها را از آن خود کرد.

منبع: ایندپیندنت

منبع: فرادید
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1377

به "از فناوری 5G چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از فناوری 5G چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید