انواع اینترنت ثابت و حرکت به سمت 5G خانگی

به گزارش سافاری رو، اینترنت ثابت می تواند محدود به یک محدوده جغرافیایی خاص باشد که اینترنت های ADSL،VDSL و فیبر را شامل می گردد یا سرویس های ثابت بی سیم که انواع وایمکس و TD-LTE را ارائه می دهند و یکی از جدیدترین انواع اینترنت ثابت، 5G FWA و استفاده از 5G برای اینترنت خانگی است.

انواع اینترنت ثابت و حرکت به سمت 5G خانگی

انواع سرویس های موجود اینترنت در ایران، به دلیل داشتن ویژگی های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می گردد. سرویس های پرسرعت فراهم شده از سرویس های ثابت تا نقطه به نقطه و درنهایت همراه را شامل می شوند که هر سرویس نیز در خود دارای انواع مختلفی سرویس های متمایز از هم است که کاربران اینترنتی بسته به شرایط و احتیاج خود می توانند مناسب ترین سرویس را انتخاب نمایند.

در سال های گذشته با توجه به تعداد زیاد شرکت های ارائه دهنده خدمات ارتباطی به ویژه خدمات پهنای باند و ADSL در کشور، در قالب مجوزهای ISP،ISDP یا PAP سازمان تنظیم مقررات رادیویی ایران به عنوان مرجع صدور پروانه های ارتباطی و مخابراتی در ایران، تصمیم به ساماندهی و تجمیع این تعداد زیاد از اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات ارتباط ثابت در زمینه های ارتباط تلفن ثابت یا پهنای باند اینترنت گرفت. حاصل این کار ارائه دو نوع پروانه،مجوز به نام های پروانه ارائه خدمات ارتباطی ثابت (ServCo) و پروانه،مجوز ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) است.

شرکت های SERVCO توزیع نماینده اینترنت به مصرف نماینده نهایی هستند، زیرا برای ارائه خدمات اینترنتی باید از شبکه ارتباطی میزبان استفاده نمایند. شرکت هایی که دارای پروانه SERVCO باشند، امکان ایجاد شبکه ارتباطی خاص خود را ندارند و باید بر بستر یک شبکه ارتباطی میزبان به ارائه خدمات اینترنت پرسرعت یا تلفن ثابت و دیگر خدمات بپردازند. طبق تعریف سازمان تنظیم مقررات این شرکت ها، وظیفه ارائه خدمات محتوایی، ارتباطی، انتقال داده و ارزش افزوده به مشترکین بر بستر شبکه موضوع پروانه اپراتور میزبان را دارند.

شرکت های دارنده پروانه FCP از ادغام شرکت هایی که مجوز ISDP (توزیع پهنای باند اینترنت) و مجوز PSTN (ارائه خدمات تلفن ثابت) داشتند، به وجود آمدند. واژه FCP مخفف Fixed Communication Provider به معنای تامین نماینده ارتباطات ثابت است، این شرکت ها می توانند هرگونه خدمات ارتباطی و انتقال داده را بر بستر شبکه ارائه دهند و خدماتی از قبیل دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات، توزیع و فروش پهنای باند اینترنت، ارائه خدمات تلفن ثابت، تلفن مبتنی بر IP یا همان VOIP، خدمات وای فای، فیبر نوری و چند مورد سرویس دیگر را شامل می شوند.

شرکت های تامین نماینده ارتباطات ثابت FCP، به یک مکان معین و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده معین، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد. در حال حاضر 17 شرکت دارنده پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) هستند که فهرست آنها در وب سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آمده است و کاربران با مقایسه تعرفه ها و خدمات این شرکت ها می توانند سرویس مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

اینترنت ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line است و جزو قدیمی ترین سرویس های اینترنت در دنیا است که با استفاده از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماس های صوتی (اتفاقی که در دایال آپ رخ می داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد. اتصال اینترنت ADSL را می توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و احتیاجی به کابل کشی و نصب خطوط جدید ندارد. اینترنتADSL ، ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت پهن باند در دسترس و راه اندازی سریع و ساده تری دارد؛ با وجود این، محدودیت هایی از جمله سرعت دانلود کمتر از 24 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.

اینترنت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و روی بسترهای کابل های شبکه است؛ بنابراین برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند و احتیاج به کابل کشی دارد. البته سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز 10 برابر ADSL است.

اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به دلیل استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر دریافت فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارایه دهد. فیبر نوری می تواند سرعت های دانلود و آپلودی بالغ بر یک گیگابیت ارائه دهد.

یکی دیگر از انواع اینترنت پرسرعت، سرویس های ثابت بی سیم (Fixed Wireless Access) است. شرکت هایی که دارای پروانه FWA هستند انواع وایمکس، TD-LTE و اینترنت نقطه به نقطه بی سیم را ارائه می دهند که همان اینترنت پرسرعت ثابت هستند، با این تفاوت که در همان حوزه مکانی قابلیت اتصال بی سیم را دارند و هم چنین امکان اتصال چند دستگاه، به صورت همزمان را فراهم می نمایند.

اینترنت TD-LTE حداکثر سرعت آزمایشگاهی 110 مگابیت بر ثانیه را دارد و حداکثر سرعت عملیاتی آن هم، 40 مگابیت بر ثانیه برآورد شده است. محدودیت این سرویس قطع سرویس در صورت جابجایی بین آنتن ها، کاهش کیفیت سرویس با افزایش فاصله کاربر از آنتن و یا وجود اختلال های رادیویی، تعرفه بالاتر به دلیل نوع سرویس، هزینه نصب و نگهداری بالا و استفاده اختصاصی از فرکانس رادیویی است.

همچنین یکی از جدیدترین انواع اینترنت ثابت، 5G FWA و استفاده از 5G برای اینترنت خانگی است و به نوعی نقشه راه 5G از FWA یا Fixed Wireless Access آغاز می گردد. اگر یک سایت 4G با پهنای باند 100 مگابیت برثانیه و 40 مگاهرتز فرکانس، یک دکل برای کاربرانش عرضه کند، تست های 5G می تواند سه گیگابایت برثانیه عرضه کند، یعنی حتی تا 30 برابر کیفیت روی یک پهنای باند فرکانسی محدود، ظرفیت را بالا می برد.

البته این ارقام بدین معنا نیست که می توانید روی گوشی تان سرعت سه گیگابیت دریافت کنید، چون این ظرفیت به تعداد کاربران تقسیم می گردد، اما ارائه 100 مگابیت ظرفیت شبکه با ارائه 3 گیگابیت ظرفیت برای 200 مشترک تفاوت زیادی دارد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1743

به "انواع اینترنت ثابت و حرکت به سمت 5G خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع اینترنت ثابت و حرکت به سمت 5G خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید