بزرگترین صندوق سرمایه گذاری چین به بازار موبایل ایران می آید

به گزارش سافاری رو، خبرنگاران: مدیر صندوق سرمایه گذاری آرا گفت: بزرگترین صندوق سرمایه گذاری چین با 18 میلیارد دلار سرمایه وارد بازار موبایل ایران می گردد.

بزرگترین صندوق سرمایه گذاری چین به بازار موبایل ایران می آید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

امیر سیروس رزاقی در گفت وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرنگاران، صندوق های سرمایه گذاری را مشتمل بر دو نوع دانست و اظهار کرد: نوع اول سرمایه گذاران اصلی یا General Partners هستند که در ارتباط با صندوق سرمایه گذاری آرا صدق می نماید زیرا با همکاری ما و همکاران چینی شکل گرفته است؛ نوع دوم نیز شرکا هستند که به Limited Partners معروف است و از این جهت لقب محدود را گرفته اند که اعمال نفوذی روی مدیریت صندوق نخواهند داشت و تنها سرمایه شان را برای کسب سود، در اختیار صندوق قرار می دهند.

وی با بیان اینکه آرا تاکنون در ارتباط با سرمایه گذاری شرکا که مبنی بر رکن دوم سرمایه گذاری است، با شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی)، صندوق های بازنشستگی مختلف و بانک ها وارد مذاکره شده است، مطرح کرد: به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن، مسائل بازار بورس و محدودیت هایی که در بازار سرمایه گذاری وجود دارد و البته موفقیت هایی که در زمینه ICT حاصل شده است، بسیاری از این سازمان ها مایل به همکاری با ما هستند.

این متولی سرمایه گذاری با بیان اینکه شرکت های آی تی بسیاری داریم که رفته رفته گران ترین شرکت های منطقه می شوند، گفت: برای شستا یا صندوق بازنشستگی صداوسیما پیش بینی درآمدزایی شده است و مداوم در حال ارزیابی فرصت های جدید هستند تا بتوانند سرمایه سهامداران خود را افزایش دهند. پیش از رونق فناوری در کشورمان این سازمان ها بیشتر تأکیدشان بر سرمایه گذاری روی در و تخته بود اما الآن متوجه شده اند که نرم افزار و فناوری های جدید نه تنها آینده کشور را رقم می زند بلکه می تواند بسیار سودآور هم باشد.

او ادامه داد: در ایران و خارج از کشور، ممکن است ارزش یک شرکت آی تی پس از چند سال به میلیارد دلار برسد در حالیکه این فرایند برای یک شرکت نفتی طی 50 سال اتفاق می افتد؛ هم اکنون بسیاری از سازمان های ایرانی احساس احتیاج به سرمایه گذاری در این حوزه می نمایند.

رزاقی در پاسخ به این سوال که برای تشکیل صندوق خود چرا سراغ چینی ها رفتید؟، گفت: باید واقع گرایانه نگاه کنیم؛ حتما سرمایه اروپایی و آمریکایی هم بعد از توافقات به ایران سرازیر خواهد شد اما چین یک شریک استراتژیک برای ایران به حساب می آید و رد شرایط تحریم و غیر تحریم می توان روی آن حساب کرد.

وی خاطر نشان کرد: البته باید این موضوع را بگویم که اگر سرمایه بالغ بر یک تریلیون دلار ایرانیان خارج از کشور و از آن مهم تر تجارب، ایده ها و قدرت مدیریتی آنها به ایران بیاید احتیاج به هیچ سرمایه گذار خارجی نخواهیم داشت.

مدیر صندوق سرمایه گذاری آرا با بیان اینکه بعد از آمریکا، چین بزرگترین و پیشرفته ترین بازار ارتباطات موبایلی در جهان را دارد، توضیح داد: شرکت های تِنسنت و علی بابا گران ترین شرکت های جهان هستند و در چین استقرار دارند و از طرفی این کشور بزرگترین مارکت موبایل در جهانست پس شراکت با آن قطعا موفقیت آمیز است.

او خاطر نشان کرد: چینی ها هیچ محدودیتی در انتقال تکنولوژی و تجارب شان از لحاظ سیاسی و مالی به ایرانیان ندارند اما با این حال در صندوق سرمایه گذاری خود به پتانسیل تمامی نیروهای داخلی و ایرانیان خارج از کشور احتیاج داریم و صرفا چین مطرح نیست.

رزاقی با بیان اینکه سرمایه گذاری ما در زمینه ارتباطات موبایلی با رویکرد آموزش، بازی و سرگرمی، تجارت و آینده موبایل خواهد بود، گفت: جای دَه ها صندوق مثل آرا در این زمینه کم است زیرا جوانان ایرانی پتانسیل بالایی در حوزه موبایل و ارتباطات دارند.

وی در ارتباط با هدف گذاری اجرا شده جهت سرمایه گذاری در بخش های این صنعت نیز مطرح کرد: در حال حاضر روی تجارت، آموزش، بازی و شبکه های اجتماعی موبایل که برای جامعه ما سالم هستند، سرمایه گذاری خواهیم کرد. در این راستا 18 پروژه خوب شناسایی شده که امیدواریم با نهایی شدن مذاکرات مان با طرف چینی استقبال بیشتری صورت گیرد.

رزاقی درباره اینکه راه اندازی این صندوق در چه مرحله ای قرار گرفته است؟، گفت: الآن اساسنامه و ترکیب تیم مدیریتی صندوق، اولویت بندی ها و یکسری کارهای اداری مثل ثبت شرکت در ایران را باید انجام دهیم. بنده و یک نفر دیگر به عنوان اعضای هیات مدیره طرف ایرانی و یک هنگ کنگی هم نماینده چینی ها خواهد بود که البته جای یکسری مشاوران داخلی و خارجی در هیات مدیره جهت ساختارسازی صندوق نیز دیده شده است.

این سرمایه گذار ایرانی با بیان اینکه پتانسیل بازار آی تی تأکید ما را روی این حوزه گذاشت، خاطر نشان کرد: پیشنهاد ما بود که اولین سرمایه گذاری روی موبایل و ارتباطات موبایلی باید و بعدها ممکن است وارد مقوله های دیگر صنایع جدید نظیر نانو تکنولوژی هم شویم.

مدیر صندوق سرمایه گذاری آرا با بیان اینکه شریک تجاری ما بزرگترین صندوق سرمایه گذاری چین با 18 میلیارد دلار سرمایه است، توضیح داد: اسم این شرکت را تا نهایی شدن قرارداد نمی توانم فاش کنم اما در آسیا و آمریکا اقدام به صندوق های بزرگی نموده که تجارب بسیاری را برای آن به ارمغان آورده است.

وی در سرانجام گفت: با احداث این صندوق روی تمامی ایده های ناب ایرانی سرمایه گذاری خواهیم کرد تا به مرحله بلوغ و پیشرفت برسند و در این راستا تنها از سرمایه چینی ها استفاده می کنیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 750

به "بزرگترین صندوق سرمایه گذاری چین به بازار موبایل ایران می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین صندوق سرمایه گذاری چین به بازار موبایل ایران می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید