توپک لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش سافاری رو، توپک لباسشویی محصولی تازه در بازار نیست اما به علت کاربرد فراوانی که دارد روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می گردد. همه می دانیم که شستن لباس ها در لباسشویی کار چندان سرگرم کننده ای نیست. خشک کردن یک لحاف یا ملافه تازه خریداری شده در ماشین لباسشویی گاهی وقت ما را تلف می نماید اما هیچ راهی برای دور زدن این کار وجود ندارد. البته، نگران نباشید، توپک لباسشویی می تواند کمی از مسائل شما را کم کند. در این مقاله، با این وسیله کوچک و کاربردی، مزایا و روش کار با آن آشنا می شوید.

توپک لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

توپک لباسشویی چیست؟

توپک خشک کن لباسشویی توپی کوچک است که معمولا از پشم فشرده یا پلاستیک ساخته می گردد. شما می توانید این توپک را داخل خشک کن یا ماشین لباسشویی دارای خشک کن خود بیندازید تا به کاهش استاتیک، افزایش نرمی و سرعت بخشیدن به چرخه خشک کردن لباس هایتان یاری کند. این توپک را می توانید به عنوان جایگزینی برای ورق خشک کن به کار ببرید. البته، توپک لباسشویی مزایای بیشتری دارد، به خصوص اگر به فکر شستن انواع بزرگتر ملافه هایی باشید که برای خشک شدن به مدت زمان بیشتری احتیاج دارند.

توپک های خشک کن پشمی به شکل توپ تنیس هستند و به طور خاص برای قرار گرفتن در میان لباس ها برای ایجاد گردش بهتر هوا و در نتیجه خشک شدن سریع تر طراحی شده اند. استفاده از توپک پشمی لباسشویی می تواند زمان خشک شدن لباس ها را تا 50 درصد کاهش دهد. به این ترتیب، هم در زمان و انرژی صرفه جویی می کنید و هم روشی سازگار با محیط زیست برای خشک کردن لباس ها انتخاب نموده اید.

مزایای استفاده از توپک خشک کن لباسشویی

شاید هنگام خرید توپک لباسشویی به این فکر می کنید که این توپک ها واقعا فایده ای دارند یا خیر. در این صورت، باید به شما این خبر خوب را بدهیم که مزایای متعدد این توپ های کوچک و کاربردی سبب شده که بسیاری از مردم از آن ها استفاده نمایند اما منظور از این مزایا چیست؟

1. ضایعات کاهش می یابند

برخلاف ورق های خشک کن که تنها پس از یک بار استفاده باید دور انداخته شوند، توپک های خشک کن پشمی را می توان صدها و حتی هزاران بار استفاده کرد. همین ویژگی هم این توپک ها را بسیار دوستدار محیط زیست می نماید. توپک لباسشویی با هیچ ماده شیمیایی یا مصنوعی پر نمی گردد. در نتیجه، اگر آن را دور بیندازید در محیط زیست تجزیه می گردد و حتی می تواند به کمپوست تبدیل گردد.

2. از چروک شدن لباس ها جلوگیری می نماید

توپک های لباسشویی گرما را به وسیله خشک کن ماشین لباسشویی جذب می نمایند. وقتی آن ها را همراه با لباس ها، حوله ها یا ملافه ها داخل ماشین میندازید، یاری می نمایند تا این اقلام به صورت جداگانه شسته شوند و از جمع شدن آن ها جلوگیری می نمایند. از آنجایی که لباس ها و ملافه ها درون ماشین روی یکدیگر تلنبار می شوند، ممکن است دچار چروک هایی شوند که با اتو به سختی از بین می روند. در عوض، با خشک کردن لباس ها و ملافه ها با توپک لباسشویی، گردش هوای گرم بهتر انجام می گردد. به این ترتیب، جدا شدن سریع تر و بهتر لباس ها از یکدیگر و اتو کردن لباس ها و ملافه ها کاری ساده تر خواهد شد.

3. در هزینه ها صرفه جویی می گردد

از آنجایی که توپک های خشک کن لباسشویی را می توان بارها و بارها استفاده کرد، باعث صرفه جویی در هزینه ای می گردد که صرف خریدن ورق های خشک کن می کنید. به علاوه، توپک لباسشویی به افزایش طول عمر و ماندگاری لباس شما یاری می نماید زیرا حاوی مواد شیمیایی خشن نیست. در نتیجه، با مرور زمان باعث خراب شدن و آسیب به پارچه لباس ها نمی گردد. این واقعیت که توپک های لباسشویی زمان خشک شدن لباس ها و ملافه ها را کاهش می دهند نیز برایتان مفید است زیرا لباس های شما برای مدت طولانی در معرض حرارت زیاد قرار نمی گیرند. به این ترتیب، شکل بهتری خواهند داشت. این موضوع در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما می گردد.

4. زمان خشک شدن را کاهش می دهد

یکی از مزایای اصلی استفاده از توپک های لباسشویی این است که به کاهش زمان خشک کردن لباس ها و ملافه ها یاری می نماید. گاهی اوقات با استفاده از این توپک ها مدت زمان خشک شدن لباس ها در ماشین لباسشویی یا خشک کن به نصف می رسد. این توپک ها همان طور که در داخل خشک کن یا ماشین لباسشویی حرکت می نمایند، لباس ها و ملافه ها را از هم جدا می نمایند. بنابراین، به جای اینکه لباس ها، حوله ها و ملافه ها داخل ماشین لباسشویی به شکل یک توده غول پیکر از لباس های مرطوب حرکت نمایند، هوای گرم در اطراف هر یک از آن ها جریان می یابد و آن ها را سریعتر خشک می نماید.

5. لباس ها را نرم می نماید

به جای استفاده از نرم نماینده در هنگام شستن لباس، از توپک لباسشویی بهره ببرید. این توپک ها حاوی هیچ یک از مواد شیمیایی، نرم نماینده های مصنوعی یا رایحه های تندی نیستند که ممکن است یک نرم نماینده لباس داشته باشد. به این ترتیب، لباس ها را به شیوه ای ملایم تر نرم می نمایند. همان طور که توپک های لباسشویی داخل ماشین لباسشویی به اطراف می چرخند، به لطافت و نرم شدن هر یک از لباس ها یاری می نمایند. توپک های پشمی با مقدار های کوچک تا میانه برترین کارایی را دارند و به هر حال ابزارهای بهتری برای خشک کردن لباس های شما هستند چون سنگینی خشک کن یا ماشین لباسشویی منجر به اصطکاک بیش از حد لباس ها و ملافه ها می گردد. در نتیجه، نرمی آن ها را کاهش می دهد و باعث ایجاد چین و چروک روی لباس ها و ملافه ها می گردد.

آیا توپک پشمی لباسشویی معایبی دارد؟

بعضی از توپک های لباسشویی مانند آن هایی که از پلاستیک ساخته شده اند، اگر جنس پلاستیک آن ها بسیار متراکم باشد، ممکن است به خشک کن ماشین لباسشویی شما آسیب برسانند. اگر این توپک ها ترک بخورند، ممکن است سطح داخلی خشک کن یا ماشین لباسشویی را خراش دهند و به لباس ها و ملافه ها هم آسیب برسانند. توپک های خشک کن لباسشویی ساخته شده از پشم نیز برای همواره دوام نمی آورند. اگر این توپک ها شل یا فرسوده شوند، باید به فکر تعویض آن ها باشید.

علاوه براین، توپک های لباسشویی به خودی خود بوی خوشی به لباس های شما نمی دهند. بنابراین، اگر می خواهید لباس هایتان بعد از خشک شدن خوشبو شوند، باید قبل از هر بار انداختن توپک داخل ماشین لباسشویی به آن مقداری از اسانس دل خواهتان را بزنید.

در نهایت، ممکن است کمی طول بکشد تا به صدایی که توپک های لباسشویی هنگام غلت خوردن داخل ماشین لباسشویی ایجاد می نمایند، عادت کنید.

چگونه از توپک های پشمی لباسشویی استفاده کنیم؟

استفاده از توپک های پشمی لباسشویی فوق العاده ساده است. ماشین لباسشویی یا خشک کن خود را با لباس و ملافه پر کنید و دو تا سه توپک لباسشویی را قبل از راه اندازی ماشین داخل آن بریزید. حالا بنشینید و از تماشای پایکوبی لباس یا ملافه های خود در ماشین لباسشویی لذت ببرید!

البته، باید مراقب چرخه ماشین لباسشویی باشید چون ممکن است به علت نو بودن توپک لباسشویی زمان خشک شدن لباس ها و ملافه ها کمی کوتاه تر گردد. بهتر است ملافه ها را قبل از اینکه کاملا خشک شوند از ماشین خارج کنید. این کار به کاهش چین و چروک های ملافه ها پس از قرار گرفتن روی تخت خواب یاری می نماید.

چگونه توپک های لباسشویی خوشبوی خود را بسازید

عطرهای موجود در ورق های خشک کن و نرم نماینده های پارچه و لباس حاوی محرک های شناخته شده برای افراد دارای پوست حساس یا آسم هستند. توپک های لباسشویی که خودتان خوشبو می کنید می توانند به حفظ سلامت پوست شما و نفس کشیدن راحت در عین لذت بردن از بوی تازگی لباس های تمیز یاری نمایند. با استفاده از این جایگزین غیرسمی، به راحتی می توان توپک های خشک کن را با رایحه های مورد علاقه خود خوشبو کرد.

کافیست فقط سه تا چهار قطره اسانس دل خواهتان را به توپک لباسشویی قبل از انداختن آن در دستگاه اضافه کنید. برای جلوگیری از رنگ پس دادن توپک به لباس ها مطمئن شوید که اسانس مورد نظر قبل از انداختن توپک داخل ماشین کاملا توپک را فرا گرفته است. شما حتی می توانید از رایحه های درمانی مختلف بهره ببرید. از روغن اسطوخودوس برای اثر آرام بخش آن، روغن یاس برای یاری به کاهش اضطراب یا روغن نعناع فلفلی برای یاری به انرژی بیشتر موقع بیدار شدن از خواب بهره ببرید.

مدت زمان ماندگاری توپک های لباسشویی چقدر است؟

بخشی از علت دوستدار محیط زیست بودن توپک های لباسشویی این است که قابل استفاده مجدد هستند. این توپک ها تا 1000 بار شستشو دوام می آورند. با این حساب، اگر هفته ای دو بار لباس های خود را بشویید توپک ها تقریبا 10 سال برایتان کار می نمایند. در مقابل، ورق های خشک کن محصولاتی یکبار مصرف هستند. اگر یک جعبه معمولی 240 عددی از آن ها را در نظر بگیرید، باید حدود چهار جعبه خریداری کنید تا به مقدار یک توپک لباسشویی برای شما کار نمایند. به طور کلی، توپک های لباسشویی باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شوند. ناگفته نماند که ورق های خشک کن و جعبه های بسته بندی آن ها همگی به محل دفن زباله ها ختم می شوند.

چگونه توپک های لباسشویی را نو کنیم؟

شاید به این فکر می کنید که توپک های لباسشویی را داخل ماشین لباسشویی بیندازید تا تازه شوند اما آیا چنین کاری درست است؟ پاسخ یک بله قاطعانه است. شستشو برترین راه برای دوباره نو کردن توپک پشمی فرسوده لباسشویی محسوب می گردد. به سادگی این توپک های پشمی را داخل ماشین لباسشویی بیندازید. برای شستن این توپک ها باید از چرخه ملایم ماشین با آب داغ بهره ببرید و برای خشک کردن آن ها هم از حرارت بالا بهره ببرید.

توپک های پشمی یا پلاستیکی لباسشویی: کدام بهتر است؟

تصمیم گیری برای خرید توپک های پشمی و پلاستیکی لباسشویی کاملا به ترجیحات خودتان بستگی دارد. به طور کلی، توپک های پلاستیکی لباسشویی چندان سازگار با محیط زیست نیستند، اگرچه بعضی از گیاه خواران آن ها را به عنوان راهی برای اجتناب از استفاده از محصولات حیوانی ترجیح می دهند. به علاوه ، این مدل توپک لباسشویی پرزی ایجاد نمی نماید. در نتیجه، کمتر به تمیز کردن پرزگیر ماشین لباسشویی خود احتیاج پیدا می کنید.

در مقابل، توپک های پشمی از توپک های پلاستیکی بادوام تر هستند و می توانید آن ها را به اسانس های خوشبو آغشته کنید. به این ترتیب، به نرم نماینده معطر لباس برای به دست آوردن رایحه ای آرامش بخش و تازه احتیاجی نخواهید داشت. از آنجایی که توپک های پشمی لباسشویی معمولا سنگین تر از نوع پلاستیکی آن هستند، برای شستشو و چروک نداشتن لباس ها بهتر هستند.

سایر نکاتی که باید برای خرید توپک لباسشویی در نظر بگیرید

جنس توپک لباسشویی ممکن است پشمی، سیلیکونی یا پلاستیکی باشد. این ویژگی در قابلیت خشک کردن لباس ها به وسیله این توپک تأثیرگذار است. همان طور که شرح دادیم، توپک های پشمی گزینه بهتری هستند و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند.

علاوه بر جنس توپک باید به مقدار و تعداد توپک هایی که با هم فروخته می شوند هم توجه کنید. توپک های پشمی معمولا در بسته های 2 تا 8 عددی به فروش می رسند. با استفاده از توپک های بیشتر برای هر بار شستشو، اثربخشی آن ها بیشتر خواهد شد و زمان خشک شدن لباس ها و ملافه ها کاهش می یابد، به ویژه اگر ملافه ها و حوله های سنگین را داخل ماشین انداخته باشید. اگر قصد دارید لباس ها و پارچه های ظریف یا کمتری را داخل ماشین بیندازید، یک یا دو توپک کافی است. برای لباس ها و ملافه های بزرگتر و بیشتر هم سه توپک یا بیشتر را به کار ببرید.

نکته دیگری که باید برای خرید توپک لباسشویی در نظر بگیرید، داشتن کیسه مخصوص است. توپک های لباسشویی در صورت شل شدن به اطراف می چرخند و لابه لای لباس ها گیر می نمایند. برای اینکه مطمئن شوید این اتفاق نمیفتد، بهتر است که توپک ها را داخل کیسه مخصوص بگذارید و درون ماشین لباسشویی بیندازید. بنابراین، موقع خرید این توپک ها دقت کنید که کیسه نگهدارنده هم داشته باشند. یک کیسه با بند کشی می تواند به شما در استفاده بهتر از توپک یاری کند. نگهداری از این توپک ها در کیسه مخصوص باعث می گردد که در چرخه های لباسشویی بهتر بچرخند و همواره مطمئن باشید که داخل ماشین یا لابه لای لباس ها گم نمی شوند.

در نهایت، به این نکته دقت کنید که توپک های لباسشویی اگر کیفیت بالایی داشته باشند، موقع شستشو رنگ پس نمی دهند. توپک های لباسشویی باید رنگ سفید داشته باشند تا پس از استفاده از آن ها هیچ لکه یا تغییر رنگی مشاهده نکنید. البته، بهتر است که همواره برای رسیدن به برترین نتیجه، توپک های لباسشویی را طبق دستورالعمل سازنده آن ها بهره ببرید.

کلام آخر

خشک شدن لباس ها و ملافه ها در ماشین لباسشویی معمولا یکی از دغدغه های اصلی همه ما محسوب می گردد. ممکن است لباس ها و ملافه ها پس از شستشو با ماشین لباسشویی دارای خشک کن کاملا خشک نشوند یا چین و چروک های بسیاری پیدا نمایند. برای حل این مشکل می توانید از توپک لباسشویی بهره ببرید.

توپک های لباسشویی در انواع پشمی، سیلیکونی و پلاستیکی به فروش می رسند. کارشناسان معمولا نوع پشمی این توپک ها را پیشنهاد می نمایند. توپک های پشمی لباسشویی لباس ها را بهتر و راحت تر خشک می نمایند. به علاوه ، این توپک ها پس از فرسوده شدن و دور انداخته شدن در طبیعت تجزیه خواهند شد. به این ترتیب، لباس ها و ملافه ها را با ابزاری سازگار با محیط زیست خشک نموده اید. برای استفاده از توپک های لباسشویی از هر نوعی باید دستورالعمل های سازنده را با دقت مطالعه و اجرا کنید.

منبع: parachutehome

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1403 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2421

به "توپک لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توپک لباسشویی چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید