حرف های ممنوعه در مورد کرونا

به گزارش سافاری رو، بیماری کرونا علاوه بر تمام عوارض جسمانی می تواند برای روح و روان فرد هم آسیب زا باشد و با ترسی که نسبت به بیماری وجود دارد، سبب شود تا اطرافیان بیمار هم از این بُعد بیماری غافل شوند.

حرف های ممنوعه در مورد کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مراقب باشیم به افراد مبتلا به بیماری کرونا برچسب نزنیم. برچسب زدن یا انگ زدن، یک فرد را از دیگران متفاوت می کند. انگ نگرش های منفی و رفتار های تبعیض آمیز و طرد کننده نسبت فرد یا گروهی از افراد با یک ویژگی خاص است.

-هنگام صحبت از این ویروس و بیماری آن را به منطقه خاصی از دنیا مانند ویروس چینی، یا شهر خاصی در کشور نامگذاری نکنیم. از نام علمی آن یعنی کووید19 یا به شکل ساده از کروناویروس استفاده کنیم.

- استفاده از عباراتی مانند پخش کردن ویروس ، آلوده کردن و... بسیار انگ زا است و در آن نوعی سرزنش نهفته است. فلانی باعث مبتلا شدن بقیه یا انتشار ویروس شده است درست نیست، بهتر است بگوییم ویروس پخش شده است.

- به افراد مبتلا به کرونا که در خانه قرنطینه هستند یادآوری کنیم که جدا بودن آنها از دیگران و مجزا بودن وسایل مورد استفاده آنها به معنی خشم یا طرد نیست، بلکه برای مدت کوتاه و برای مراقبت و پیشگیری است.

- به شایعات یا اخبار نادرست در شبکه های مجازی و کانال های غیرمعتبر و یا شایعه در مورد دوست، همسایه و... دامن نزنیم. تا در مورد خبری اطمینان نداریم آن را بازنشر نکنیم. بهتر است در زمان همه گیری بیماری پیگیر و نشر دهنده اخبار موثق و مثبت باشیم.

- انگ زدن باعث می شود افراد بیمار خود را پنهان کنند، دیرتر برای درمان مراجعه کنند و اشتیاق برای انجام رفتارهای بهداشتی پیشگیرانه را کم می کند. انگ باعث می شود افراد مبتلا به بیماری علاوه بر رنج و نگرانی بیماری از نظر روانی نیز تحت فشار قرار گیرند.

- به افراد مبتلا نگوییم کرونایی یا قربانیان کرونا؛ به جای آن بگوییم افراد مبتلا به کرونا یا افرادی که به دلیل کرونا فوت کردند یا بستری هستند. به جای موارد مشکوک بگوییم آنها امکان دارد ویروس کرونا داشته باشند.

- افراد سالمند و مبتلایان بیماری زمینه ای بویژه در معرض انگ هستند. مراقب افراد سالمند و این بیماران در خانواده و اجتماع باشیم. برای مثال نگوییم خوشبختانه فقط افراد سالمند یا دارای بیماری زمینه ای در خطر مرگ و میر هستند. این عبارت برای افراد در معرض خطر ناراحت کننده است.

- ضمن رعایت توصیه های بهداشتی با افراد بیمار و دارای نشانه های بیماری با خشم و طردکننده برخورد نکنیم. آنها را به استراحت در منزل و پیگیری درمان تشویق کنیم.

- فرد مبتلا به ویروس کرونا می تواند اهل هر مکانی باشد یا هر سنی داشته باشد؛ می تواند علی رغم رعایت تمام اصول بهداشتی و قرنطینه مبتلا شده باشد، می تواند هر یک از ما یا عزیزان ما باشد. افراد مبتلا به ویروس کرونا جدا از ما نیستند. کلیشه ها را کنار بگذاریم و همدلانه کنارشان باشیم .

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1461

به "حرف های ممنوعه در مورد کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف های ممنوعه در مورد کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید