معرفی عضو جدید خانواده کرونا ویروس ها به جامعه جهانی، مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم

به گزارش سافاری رو، این روزها اعضای دیگری از خانواده کرونا ویروس ها به جامعه جهانی معرفی می شوند و محققان این عضو جدید ناخوانده را فرم G نامگذاری نموده اند، علاوه بر آن محققان بر این باورند که فراوری دارو و واکسن اختصاصی در آینده نزدیک انجام نخواهد شد و باید کشورها با ارتقای آگاهی عمومی مردم را برای زندگی با این مهمان تازه وارد برای سال های آینده آماده نمایند.

معرفی عضو جدید خانواده کرونا ویروس ها به جامعه جهانی، مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم

پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه سیستم ایمنی بدن انسان بیشتر با ویروس های کلاسیک آشنا است، اضافه نمود: با اپیدمی ویروس کرونا متخصصان حوزه ویروس شناسی، ایمنی شناسی و همچنین سیستم ایمنی بدن ما با ویروس نوینی روبرو شدند از این رو احتیاج است که بدون تعصب باید به یافته های جهانی رجوع کنیم.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در بعضی از کشورها، یاداور شد: کشورهایی مانند چین و تایوان و نیوزیلند در روزهای شروع اپیدمی پروتکل هایی را به صورت سختگیرانه و با هزینه های بالا اقدام به جلوگیری از انتشار این ویروس کردند این اقدامات به گونه ای بوده است که در استان همجوار ووهان چین، شرایط قرمز نشد و در تایوان تعداد مبتلایان به بیش از 10 هزار نفر نرسید.

آهنگری اضافه نمود: در مقابل این اقدامات سختگیرانه، کشور سوئد واقع شده است. این کشور از سال های گذشته تمرکز خود را بر ارائه آموزش به ویژه آموزش های عمومی قرار داد و با صرف هزینه های هنگفت اقدام به ارتقاء دانش عمومی کرد و این آموزش ها در هنگام شیوع ویروس کرونا در این کشور پاسخ داد.

وی اضافه نمود: کشور سوئد در زمان شیوع کرونا ویروس قوانین سختگیرانه ای را اجرایی نکرد بلکه اطلاعات عمومی را در مورد این ویروس ارتقا داد و با توجه به فرهنگ عمومی بالای مردم، کلیه دستورالعمل های پیشگیرانه که از سوی دولت و مسوولان بهداشتی اعلام می شد از سوی مردم رعایت شد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با بیان اینکه به این شیوه خودمراقبتی در کشور سوئد ایجاد شد، ادامه داد: در کنار آن کشورهایی چون فرانسه و ایتالیا قرار دارند که در این کشورها در زمان ساماندهی سیستم بهداشتی، این ویروس شایع شد ولی در حال حاضر فرانسه به عنوان یکی از کشورهای پیشکسوت اروپایی، پروژه بزرگ شناسایی کل ناقلین بیماری کووید-19 را با صرف هزینه های گزاف اجرایی کرد.

این متخصص حوزه ایمنی شناسی بالینی با تاکید بر اینکه ایران باید بر اساس میزان اعتبارات و توانمندیهای موجود روشی را برای کنترل این ویروس جهانی پیاده سازی کند، یادآور شد: این بیماری نه درمان خاص دارد به دلیل ساختار ویروسی که دارد و نه امیدی برای عرضه واکسنی بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی وجود دارد.

وی با اشاره به دلایل عدم توانایی محققان در فراوری واکسنی علیه ویروس کرونا، گفت: از نظر سازمان بهداشت جهانی واکسن به یک فراورده بیولوژیکی گفته می گردد که در جامعه هدف 99 درصد محافظت ایمنی ایجاد کند که این تعریف برای رترو ویروس های صادق نیست؛ چرا که با توجه به حوزه تخصصی که دارم و مطالعاتی که در این حوزه داشتم، امید دانشمندان و متخصصان جهان بر روی فراوری DNA واکسن ها بود که پس از مطالعات وسیع در حوزه مولکولار ایمنولوژی و حیوانی، مشاهده کردند که ایمنی زایی این نوع واکسن ها تنها 50 درصد است.

واکسن کرونا آری یا خیر

این محقق با تاکید بر اینکه امید ایمنی زایی 50 درصدی RNA واکسن ها نشان از شکست در فراوری واکسن کرونا دارد، اظهار کرد: از این رو محققان که امید داشتند به وسیله روش های بیوتکنولوژیکی به واکسن دست می یابند، با توجه به محافظت ایمنی 50 درصدی که DNA واکسن ها ایجاد می نمایند، شکست خوردند.

به گفته وی، واکسیناسیون زمانی موفقیت آمیز است که بتواند در کشور و جامعه محافظت ایمنی 100 درصدی ایجاد کند و اگر این امر تحقق نیابد واکسیناسیون با موفقیت همراه نیست.

آهنگری با تاکید بر اینکه حوزه فراوری واکسن با Yes Or No یا Black & White همراه است، در این باره شرح داد: واکسن، یا ایمنی زایی ایجاد می نماید و یا خیر در غیر این صورت نیمی از جمعیت 80 میلیونی کشوری در برابر ویروس ایمنی می شوند و نیمی دیگر ایمنی ایجاد نمی شوند و در این صورت باید به دنبال افرادی که در برابر ویروس ایمن نشدند گشت و افراد ناقل را پیدا کرد.

این متخصص ایمونوژنتیک اضافه نمود: از آنجایی که هیچ تدبیری برای ناقلان ویروس صورت نگرفته است از این رو ما واکسن ایمنی زایی را در اختیار نداریم.

کرونا عضو جدید خانواده خود را به جامعه جهانی معرفی می نماید

وی تغییر فرم ویروس کرونا را یکی از چالش های جهانی محققان در روبرو با آن ذکر کرد و ادامه داد: این تغییر فرم موجب شده که در ابتدا با فرم های A، B، C و D سروکار داشتیم و روز گذشته نیز فرم G این ویروس از سوی محققان آمریکایی گزارش شد از این رو متخصصان به این امر واقف شدند که دستیابی به یک واحد واکسن جدید که بتواند محافظت ایمنی کامل در برابر این ویروس ایجاد کند در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.

آهنگری با تاکید بر اینکه سلول های سیستم ایمنی، بدن را در برابر ویروس ایمن نگه می دارند، گفت: این در حالی است که یکی از علایمی که موجب عدم کارایی سیستم ایمنی بدن می گردد و نمی توانیم آن را از بین ببریم لنفوسیتوپنی (اختلالی است که در آن لنفوسیت کافی در خون وجود ندارد) است. این به معنای آن است که کرونا ویروسسلول هایی که باید در بدن را در برابر ویروس ایمنی ایجاد نمایند، هدف قرار می دهد و این امر موجب کاهش گلبول های سفید خواهد شد. در صورتی که سلول های سفید سربازان ایمنی بدن ما هستند و باید ما را در برابر عوامل بیماری زا محافظت کند.

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان اینکه این ویروس با اختلالات ناخواسته ای که در سیستم ایمنی ایجاد می نماید باعث گسترش بیماری و مرگ و میر مبتلایان می گردد، اضافه نمود: این شرایط در حالی است که در ماه های اخیر در سطح جهانی و هم در سطح کشور اخباری در زمینه فراوری واکسن منتشر می گردد که این اخبار گاهی اوقات کاربردهای علمی ندارد و بیشتر برای تحت الشعاع قرار دادن سایر مسایل است ولی محققان و متخصصان جهانی در این زمینه آگاه هستند که امکان دستیابی به واکسن اختصاصی برای این نوع از رترویروس ها (کووید-19) در آینده نزدیک وجود ندارد و افق های نزدیکی نیز برای کشف واکسن کرونا متصور نیستند.

وی به تجربیات بعضی از کشورها در این زمینه اشاره نمود و گفت: با توجه به مسائل ایجاد شده در انگلستان به دلیل شیوع کرونا ویروس، اخیرا مجلس، رییس کمیته واکسن این کشور را مامور کرد که گزارش کاملی در زمینه واقعیات موجود در زمینه فراوری واکسن ارائه دهد.

آهنگری اضافه نمود: در این گزارش آورده شده است که دسترسی به این واکسن که بر طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی باشد و ایمنی کاملی ایجاد کند، وجود ندارد و واکسن هایی که برای ویروس کووید-19 ارائه می گردد ایمنی کاملی را ایجاد نخواهد کرد.

خود محافظتی بهترین شیوه در امان ماندن از کرونا

این محقق حوزه ایمنی شناسی بالینی با تاکید بر اینکه بیماری کووید-19 و کرونا نه درمان و نه واکسن دارد، خاطر نشان کرد: از این رو در چنین شرایطی ضروری است از انتشار اخبار درباره روش های مختلف درمان و پیشگیری که اثبات نشده است، جلوگیری کرد در غیر این صورت تصور مردم جامعه بر این است که به زودی واکسن و داروی آن فراوری می گردد و این روش سم مهلکی برای جامعه و فرصت خوبی برای تکثیر این ویروس است.

وی اضافه نمود:محققان دانشگاه نیوساوت ولز با توجه به مدل شیوعی که دارد، پیش بینی نموده بودند که ایران در ابتدای تیر ماه امسال شاهد پیک اصلی شیوع بیماری کووید خواهد بود و در شماره ماه می مجله ساینس (Science) به نتیجه این مطالعات اشاره شده بود.

آهنگری خاطر نشان کرد: این ویروس با توجه به شیوعی که در کشور دارد نشان می دهد که تا سال های آینده با ما خواهد بود و این گفته یک واقعیت انکار ناپذیر است. کشور ما نیز نه قادر به پرداخت هزینه های هنگفت است و نه می توانیم محدودیت های شدید و سختگیرانه را اجرایی کنیم و بهترین روش آن است که به سرعت بازنگری در روش های آگاهی بخشی عمومی (Public awareness) ایجاد گردد و مردم را برای زندگی با این ویروس که نه واکسن دارد و نه درمان اختصاصی برای آن عرضه شده است، آماده کنیم.

آهنگری در پایان روش بهینه دیگر برای مقابله با این ویروس را خود محافظتی نظیر پروتکل بهداشتی کشور سوئد گفت و گفت: چنانچه مراقبت های لازم برای بهداشت فردی رعایت نگردد، بحران های دیگر بهداشتی و غیر بهداشتی را در جامعه شاهد خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1224

به "معرفی عضو جدید خانواده کرونا ویروس ها به جامعه جهانی، مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی عضو جدید خانواده کرونا ویروس ها به جامعه جهانی، مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید