پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام و RICeST به عضویت آسایهل درآمدند

به گزارش سافاری رو، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام (ISC) به عضویت اتحادیه مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا (آسایهل) درآمدند.

پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام و RICeST به عضویت آسایهل درآمدند

به گزارش خبرنگاران، هیات امنای اتحادیه آسایهل در شصتمین اجلاس سالیانه خود در کوالالامپور، پایتخت مالزی که با حضور رایزن علمی ایران در شرق آسیا برگزار گردید، با عضوت 8 مرکز و دانشگاه ایرانی شامل دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه صنعتی شیراز و دانشگاه علم و فرهنگ و نیز پایگاه استنادی دنیا اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در این اتحادیه منطقه ای موافقت کرد.

پیشنهاد عضویت این دانشگاه های ایرانی در اتحادیه آسایهل از سوی رایزن علمی ایران در شرق آسیا به شصتمین اجلاس سالیانه این اتحادیه در دانشگاه یو.پی.ام ارائه شد و اعضا پس از آنالیز سوابق این دانشگاه ها با عضویت آنها موافقت کردند.

اعضای هیات امنای این اتحادیه را که ریاست آن با دکتر حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی است، رؤسای دانشگاه های پلی تکنیک هنگ کنگ، نانیانگ سنگاپور، مونپلیه فرانسه، دانشگاه ملی تایوان، تاماتیرات تایلند، دانشگاه برونئی دارالسلام، دانشگاهی از کامبوج، دانشگاه کشاورزی بوگور اندونزی، دانشگاه کلمبو سریلانکا، کالج کئوکا از آمریکا، دانشگاه علم و صنعت هانوی، دانشگاه عادی فیلیپین و دبیر کل آسایهل هستند.

عباس قنبری باغستان، رایزن علمی ایران در شرق آسیا پس از نشست هیات مدیره آسایهل گفت: حضور دانشگاه های ایران در مجامع بین المللی و افزایش ضریب تاثیرگذاری دانشگاه های کشور در تصمیم سازی ها و برنامه ریزی های آموزشی و تحقیقاتی بین المللی، در راس دیپلماسی علمی کشور واقع شده است و عضویت این دانشگاه ها در اتحادیه آسایهل از همین بعد دارای اهمیت است.

وی با اشاره به توسعه سریع آموزش عالی در منطقه شرق و جنوب شرق آسیا به خصوص اقتصادهای نوظهور همچون سنگاپور، مالزی، تایلند و کره جنوبی، گفت: آموزش عالی در این منطقه تحت فشار رقابت و خصوصی سازی در حال گذار مهم به سوی بدون مرز بودن و به طور گسترده در دسترس بودن است و نمی توان و نباید از این گذار مهم غفلت کرد.

بر اساس اعلام روابط عمومی پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام، در حال حاضر 210 دانشگاه از کشورهای ایران، مالزی، اندونزی، تایلند، استرالیا، ویتنام، برونئی، سنگاپور، فیلیپین، کامبوج، هنگ کنگ، هندوستان، ژاپن، میانمار، سریلانکا، تایوان، تیمور شرقی، لهستان، بلژیک، کانادا، فرانسه، انگلستان، نیوزلند، سوئد و آمریکا در آسایهل عضویت دارند.

اتحادیه مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا سال 1956 به عنوان یک سازمان غیردولتی در بانکوک پایتخت تایلند با حضور رؤسای 8 دانشگاه دولتی منطقه تاسیس شد. این اتحادیه یکی از قدیمی ترین اتحادیه های دانشگاهی در دنیا با 60 سال سابقه است و دارای بیش از 200 عضو از 25 کشور دنیا است.

هدف این اتحادیه یاری به اعضا جهت تقویت خود به وسیله یاری متقابل و بدست آوردن وجهه ای متمایز در سطح بین الملل در آموزش، تحقیق و خدمات عمومی است. به همین خاطر، این سازمان ها بطور جدی با کشورهای مربوطه و با کل منطقه همکاری می نمایند. بطور خاص، دلیل وجود این اتحادیه، بخاطر بالا بردن پیشرفت سازمان ها، ایجاد یک درک هویت منطقه ای و رابطه متقابل و پیوستگی با دیگر سازمان های منطقه ای و بین المللی در زمینه آموزش و تحقیق است.

علاوه براین، این اتحادیه با فراهم کردن خدمات مشاوره ای، رابطه با اعضای منطقه ای و بین المللی را تقویت نموده و همچنین نهادهای عضو را در خصوص پیشرفت های حاصل شده در منطقه آگاه می نماید. این اتحادیه دستاوردهای متمایز در بین نهادهای آموزش عالی جنوب شرق آسیا را شناسایی و معرفی می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 496

به "پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام و RICeST به عضویت آسایهل درآمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایگاه استنادی علوم دنیا اسلام و RICeST به عضویت آسایهل درآمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید