راهنمای کامل انتخاب سایز لباس نوزاد

به گزارش سافاری رو، هنگامی که تصمیم به بچه دار شدن می گیرید، کارهای بسکمک را باید قبل از تولد انجام دهید و چیزهای بسکمک هم باید بیاموزید. اگر تصمیمتان برای والد شدن جدی است، یکی از چیزهایی که باید خوب بلد باشید، انتخاب لباس سایز مناسب برای نوزاد است. با وجود آنکه یافتن مقدار بچه ها به نظر آسان می رسد، مواردی در مقدار گیری وجود دارد که بهتر است، قبل از باردار شدن اصول آن را بدانید. در مطلب راهنمای سایز لباس نوزاد به شما کمک خواهیم کرد تا درک درستی از نسبت مقدار های نوزاد خود پیدا کنید. بنابراین در این مطلب از مجله خبرنگاران به شما چگونگی انتخاب لباس دخترانه و پسرانه را با سایز مناسب نوزاد خواهیم آموخت تا یک قدم به آمادگی های لازم برای والد شدن نزدیک شوید.

راهنمای کامل انتخاب سایز لباس نوزاد

انتخاب سایز لباس نوزاد متناسب با قد و وزن

به طور کلی لباس نوزاد در بازار بر اساس سن سایزبندی شده است. به نام مثال لباس نوزاد تازه متولد شده با علامت اختصاری NB تعیین می شود. لباس نوزاد تا قبل از یک سالگی با ماه تعیین می شود و عدد بازه ماه مورد نظر مثلاً صفر تا سه ماهگی در کنار علامت اختصاری M قرار می گیرد. لباس کودک تازه راه افتاده و نزدیک به یک سال هم بر اساس سال محاسبه می شود و علامت اختصاری T در کنار عدد سن سالانه نوزاد قرار می گیرد.

اما برای همه نوزادان، این نوع سایزبندی سنی صدق نمی کند. اگر با دیگر والدین در رابطه با تجربه سایز لباس نوزاد صحبت کنید، احتمالا ً به شما خواهند گفت که در بسکمک از مواقع؛ سایز لباس کودک آن ها با استانداردهای تعریف شده مطابقت نداشته است. مثلاً بعضی از نوزادهای تازه متولد شده چنان درشت بوده اند که سایز سه ماهگی را پوشیده اند یا برعکس شاید اندام ریزی داشتند و مجبور شده اند در 9 ماهگی سایز سه تا شش ماهگی را به تن کنند. به همین دلیل در انتخاب سایز لباس نوزاد، باید در درجه اول به قد و وزن کودک خود دقت کنید و تنها به سن بسنده نکنید.

هر کودک با سرعت خودش رشد می کند

هنگام خرید لباس نو نوزاد پس تولد، حتماً جدول سایزبندی برند مورد نظرتان را بررسی کنید تا به جای انتخاب سایز لباس نوزاد بر اساس سن، میزان ای متناسب با قد و وزن کودکتان را انتخاب کنید. واقعیت این است که هر کودک با سرعت خودش رشد می کند و سایزبندی فرزند شما با دوستانش در دوره سنی یکسان، می تواند متفاوت باشد. این اختلاف ناشی از تفاوت سرعت رشد بچه ها است. بنابراین وقتی از مجموعه سایزهای میزان گیری شده استفاده می کنید، لباس تناسب بهتر و دقیق تری در انتخاب لباس خواهید داشت.

راحتی و لطافت لباس کودک سبب آرامش و خوشحالی نوزاد می شود، بنابراین انتخاب مناسب ترین سایز لباس نوزاد، سهم بزرگی در ایجاد راحتی و حس خوب برای فرزندتان دارد.

حتماً دقت کنید، لباسی که انتخاب می کنید، تنگ نباشد و به این نکته در قسمت گردن و بازوها بیشتر دقت کنید تا کودکتان در طول روز اذیت نشود. لباس هایی را برای کودک خود انتخاب کنید که در حین غلتیدن، قدم های ابتدایی اول و تحرک های روزانه، محدود نشود و حس راحتی داشته باشد.

 • راهنمای کامل خرید لباس نوزاد؛ نکات ضروری که هر پدر و مادری باید بداند

نوزادان به چه لباس هایی نیاز دارند؟

نوزادان مدام در حال رشد هستند و سایز هر لباس به سرعت برای آن ها کوچک می شود. بنابراین باید فقط به هر میزان که نیاز دارید لباس بخرید. ممکن است سایز لباس نوزاد صفر تا سه ماهه برای بعضی از بچه ها بلااستفاده باشد یا برای بعضی دیگر از نوزادان ممکن است مجبور شوید که آستین ها را تا بزنید. اما این شرایط طولانی نخواهد بود و با رشد سریع بچه باید قسمت تاشده را باز کنید.

به دلیل تغییر سایز لباس نوزاد، باید در دوران پیش از تولد، حداقل لباس مورد نیاز را فراهم کنید تا بلااستفاده نمانند.

لباس هایی که باید پیش از تولد تهیه کنید:

 • لباس بادی
 • لباس بلند سرهمی
 • لباس راحت مخصوص خواب
 • تاپ و شورت
 • چند کلاه چنبه ای
 • چند جفت جوراب
 • دستکش نوزادی
 • کیسه خواب
 • ژاکت و لباس پشمی (اگر زمان زایمان در فصل سرما بود.)

لباس های مخصوص نوزاد باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

علاوه بر سایز لباس نوزاد، کیفیت بافت و نوع طراحی آن هم بسیار مهم است. جنس لباس نوزاد باید راحت و نرم باشد و طراحی قابل استفاده و آسانی داشته باشد. لباس های پنبه ای انتخاب بسیار خوبی برای نوزاد است. الیاف نخی و پنبه ای نسبت به الیاف مصنوعی در هوای گرم کودک شما را خنک تر نگه می دارد. همچنین شست وشوی نخ و پنبه بسیار راحت است و برای پوست لطیف و حساس نوزاد، آلرژی زا نیست.

طراحی لباس نوزاد نباید مشکل ساز باشد. مثلاً لباس هایی که منجوق و دکمه های تزئینی دارند یا در طراحی آن از بند و ریسمان استفاده شده است، به هیچ وجه مناسب نیستند. لباس هایی که بند و گره در طراحی آن به خصوص در ناحیه گلو وجود دارد، خطرناک هستند.

راهنمای انتخاب سایز لباس نوزاد برای سیسمونی

تهیه چند دست لباس مناسب، یکی از کارهای مهمی است که در طول دوران بارداری و زمانی که در حال آماده شدن برای تولد نوزاد خود هستید، باید انجام دهید. باید یک میزان تقریبی در فکر خود داشته باشید تا بتوانید تعداد محدودی لباس بر اساس سایز تقریبی تهیه کنید.

میزان تقریبی سایز لباس نوزاد پیش از خرید، به شما کمک می کند که تعداد معقول به میزان نیاز خرید کنید و بیش از حد کمد کودکتان را پر نکنید. همچنین در مقابل، از ترس سایز نبودن لباس و عدم خرید، با کمبود آن روبه رو نشوید. از دیگر مزایای تخمین سایز لباس نوزاد در زمان قبل از تولد، راهنمایی خانواده و دوستانتان است تا از سر عشق به نوزاد در راه، شما را با انبوهی از لباس های مختلف و سایزهای متفاوت روبه رو نکنند و به جای نگهداری کوهی از لباس های بلااستفاده در کمد، بتوانید بعد از تولد بهترین سایز لباس نوزاد خود را تهیه کنید.

از قلم نیاندازید که هیچ راهی برای تعیین سرعت رشد کودکتان در قبل از تولد وجود ندارد. در واقع نمی توانید حدس بزنید که هر چند وقت یک بار، باید لباس نو با سایز بزرگ تر تهیه کنید و سرعت رشد نوزاد تا چه میزان با سایزهای تعریف شده در بازار بر اساس عدد ماه و سن می تواند هماهنگ باشد.

میزان لباس بادی و راحتی برای نوزاد تازه متولد شده

کودک در مراحل اولیه زندگی، به سرعت در حال تغییر و در بیشتر اوقات در حال تغذیه است و همین موضوع به تغییر سایز لباس نوزاد کمک می کند. در زمان تکمیل سیسمونی، مطمئن شوید که برای روزهای اول تولد، به میزان کافی لباس بادی و لباس های راحتی تهیه کرده اید. اگر هفته ای یک بار لباس ها را می شویید، توصیه می کنیم که حداقل 15 دست بادی نوزادی تهیه کنید و 7 لباس نرم و راحت با سایزهای مختلف برای خواب نوزاد در نظر بگیرید. با این تعداد لباس می توانید در طول یک هفته ای که لباس نمی شویید، دو دست لباس تمیز در طول روز و یک دست لباس نرم و راحت برای خواب نوزاد داشته باشید.

لباس های مورد نیاز برای کودک تازه راه افتاده

هنگامی که کوچولوی شما شروع به راه رفتن می کند، ممکن است روزهایی را برای بازی در نظر بگیرید یا در روزهایی کودکتان را به مهد کودک ببرید. این روزها دقیقاً همان زمان هایی است که شما بیش از گذشته به لباس بادی و راحتی نیاز دارید. همچنین هرچه کودک بزرگ تر می شود، سرعت تغییرات روزانه سایز لباس کمتر خواهد شد. بنابراین در این دوران می توانید با خیال راحت تری لباس های بیشتر بخرید و کمد بچه با لباس های متنوع تری داشته باشید. وقتی کودک نوپای شما شروع به راه رفتن می کند، روزهای خاصی را در هفته برای بازی کودکتان در نظر بگیرید. مثلاً سه بار در هفته مناسب است. بر اساس تعداد روزهای بازی در هفته، لباس راحتی بخرید و اما بیش از حد خرید نکنید.

از سایز صفر لباس نوزاد تا چند ماهگی

برای آنکه تصوری بهتری از سایز لباس نوزاد بر اساس قد و وزن داشته باشید، جدولی از میزان های نوزاد در اختیارتان قرار می دهیم. این جدول تا حدودی شما را در خرید لباس بچه ها از سایز بیمارستانی تا دوسالگی راهنمایی می کند، اما از قلم نیاندازید که برای خرید مطمئن تر، حتماً جدول سایز بندی مخصوص هر برند را بررسی کنید، زیرا سایزهای استاندارد تعریف شده بین برندها می تواند متفاوت باشد.

نمونه ای از جدول سایز لباس نوزاد نارس تا کودک پنج ساله

قد

وزن

سایز

تا 43/2 سانتی مترتا 2/3 کیلوگرمنارس (P)
43/2 تا 53/3 سانتی متر2/3 تا 3/6 کیلوگرمتازه متولدشده (NB)
53/3 تا 61 سانتی متر3/6 تا 5/4 کیلوگرم0-3 ماهگی
43/2 تا 66 سانتی مترتا 7/3 کیلوگرم0-6 ماهگی
61 تا 66 سانتی متر5/4 تا 7/3 کیلوگرم3-6ماهگی
66 تا 71/1 سانتی متر7/3 تا 9/1 کیلوگرم6-9 ماهگی
71/1 تا 76/2 سانتی متر9/1 تا 10/9 کیلوگرم12 ماهگی
76/2 تا 81/3 سانتی متر10/9 تا 12/7 کیلوگرم18 ماهگی
81/3 تا 86/4 سانتی متر12/7 تا 14/5 کیلوگرم2 سالگی
86/4 تا 96/5 سانتی متر14/5 تا 15/9 کیلوگرم3 سالگی
96/5 تا 101/6 سانتی متر15/9 تا 17/7 کیلوگرم4 سالگی
101/6 تا 111/8 سانتی متر17/7 تا 19/5 کیلوگرم5 سالگی

گرم نگه داشتن نوزاد تازه متولد شده به کمک لباس

نوزادان باید دمای بدنی مناسبی داشته باشند و از آن ها در مقابل سرما محافظت شود. بنابراین در زمان تردد در هوای سرد حتما چند لایه لباس به تن نوزاد بپوشانید و به محض وارد شدن به محیط گرم خانه، رستوان یا فروشگاه، لباس های رویی را از تن کودک جدا کنید. هر تعداد لباس که در دمای معمولی به تن نوزاد می پوشانید، در زمان بیرون آمدن از خانه و قرار گرفتن در هوای سرد، یک لایه به آن اضافه کنید تا بدن نوزاد را گرم نگه دارید.

اگرچه گرم نگه داشتن نوزاد مهم است، اما به همان میزان، توجه به بیش از حد گرم نگه نداشتن آن هم مهم است. به خصوص در زمان خواب کودک، نباید بدن آن را بیش از حد گرم کنید. در زمان خواب استفاده از کیسه خواب استاندارد انتخاب خوبی است. اما اگر از پتو استفاده می کنید، از پا تا قسمت سینه نوزاد را بپوشانید و مراقب باشید پتو روی صورت فرزندتان نباشد.

نحوه تعویض لباس نوزاد تازه متولد شده

علاوه بر دقت به سایز لباس نوزاد باید ترفندهای پوشیدن لباس به تن نوازد را هم بدانید. برای بسکمک از بچه ها فرآیند لباس پوشیدن، آزار دهنده است. در هنگام انجام این کار هرچه سریع تر و در عین حال ملایم تر رفتار کنید، از استرس شما و کودکتان کم خواهد شد. در ادامه چند نکته به شما می گوییم که در این زمینه کمکتان خواهد کرد.

 • ابتدا مطمئن شوید که اتاقتان دمایی گرم و مطلوب دارد و سپس نوزاد را روی سطحی نرم بخوابانید.
 • وقتی می خواهید قسمت یقه زیرپوش را از گردن نوزاد رد کنید، مراقب سر کودک باشید و برای آن تکیه گاه در نظر بگیرید.
 • دقت کنید یقه در سمت جلوی لباس به صورت کودک کشیده نشود. کشیده شدن لباس سبب خراش روی صورت می شود.
 • سپس بازوهای کودک خود را به آرامی از حلقه های لباس عبور دهید.
 • در هنگام درآوردن لباس هم فرآیند برعکس است و باید به عدم تماس لباس به صورت نوزاد دقت کنید.
 • اگر می خواهید لباس بلند سرهمی تن کودک کنید، ابتدا دکمه ها یا زیپ لباس را باز کنید. کودک را بخوابانید و اول دست ها را از حلقه های آستین عبور دهید و سپس پای کودک را وارد شلوار سرهمی کنید. در نهایت دکمه ها یا زیپ را ببندید. این فرآیند را به سرعت و با حفظ آرامش انجام دهید.
 • در حین لباس پوشاندن نوزاد، سعی کنید حواس او را منحرف کنید. صحبت کردن، خواندن آوازهای بچه هاه و لبخند زدن روش خوبی است تا حواس نوزاد هنگام لباس پوشیدن پرت شود.
 • اگر در روزهای آفتابی نوزاد را از خانه بیرون می برید، حتماً دست و پای کودک را در مقابل آفتاب بپوشانید.

نحوه شست وشوی لباس های نوزاد

می توانید لباس های کودک را با بقیه لباس ها شست وشو دهید، اما سعی کنید از شوینده های قوی استفاده نکنید. مواد شوینده لباس با برچسب حساس یا ملایم کمتر سبب تحریک پوست کودک شما می شوند.

در آخر

بهترین راهنمای سایز لباس نوزاد، دقت به جدول های سایزبندی در زمان خرید از هر برند است. در قبل از تولد، در خرید زیاده روی نکنید و به میزان نیاز تهیه کنید. لذت خرید لباس نوزاد را به بعد از به دنیا آمدن او موکول کنید تا بتوانید سایز مناسبی بر اساس قد و وزن کودکتان پیدا کنید.

منبع: gerberchildrenswear, raisingchildren

منبع: دیجی استایل
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1867

به "راهنمای کامل انتخاب سایز لباس نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل انتخاب سایز لباس نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید