راه های افزایش عزت نفس با 11 نکته موثر

به گزارش سافاری رو، تمامی افراد خواستار عزت نفس بالا هستند. اما بدست آوردن عزت نفس احتیاج به کوشش مداوم و پیگیر دارد. برای آغاز بایستی راه های افزایش عزت نفس را شناخته و تمرین کنید. با خودتان و دیگران مهربان باشید. ورزش کنید. از مقایسه زندگیتان با دیگران دست بردارید و برای شکوفایی استعداد های بالقوه تان دست به کار شوید.

راه های افزایش عزت نفس با 11 نکته موثر

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - عزت نفس، عشق و باور به خودتان و توانایی هایتان است. میزان عزت نفس در افراد متفاوت است. در بعضی زیاد، در بعضی کم و بعضی دیگر حد متوسطی از عزت نفس را دارند. برای همه پیش می آید که گاهی اوقات، به خود و توانایی هایشان شک نمایند. عزت نفس پایین موجب احساس عدم امنیت و بی انگیزگی می گردد. در واقع هیچ چیز مهمتر از این نیست که شما در خصوص خودتان چه فکر می کنید و چه احساسی دارید. با این حال در جامعه امروز، عزت نفس و عشق به خود در بیشتر مردم کاهش پیدا نموده و یا به طور کلی آن را فراموش نموده اند.

راه های افزایش عزت نفس

ممکن است بدانید چه عاملی باعث کاهش عزت نفس شما شده است (مثلا مورد قلدری قرار گرفته اید یا احساس تنهایی می کنید). گاهی اوقات هم دلیل کاهش عزت نفس خود را نمی دانید. اما راه های افزایش عزت نفس به شما یاری می نماید تا عشق و باور به خودتان را بازیابید. در اینجا به 11 مورد از راه حلهای افزایش عزت نفس اشاره می کنیم.

1. با خودتان مهربان باشید

شما بهترین دوست خودتان هستید. صدای سرزنش گر درونتان را خاموش کنید. تمامی ما یک منتقد و سرزنش گر درونی داریم که با حرف هایش موجب کاهش عزت نفس ما می گردد.

هنگامی که با مسئله ای روبرو می شوید، افکار منفی را دور بریزید. صحبت های سرزنش گر درون خود را با جملات و افکار مثبت جایگزین کنید. با خودتان مهربان باشید. خود را ببخشید و به خودتان محبت کنید.

2. برای افزایش عزت نفس، مهم است که خودتان باشید

مقایسه خودتان با دیگران، کار بی فایده ای است و جز احساس ناکامی، حاصلی برایتان ندارد. در بازی مقایسه شما هیچ گاه برنده نیستید؛ همیشه کسی ثروتمندتر یا پیروز تر از شما در جهان وجود دارد. پس بهتر است بجای مقایسه زندگیتان با دیگران، روی اهداف و پیشرفت های خود تمرکز کنید و فشار روانی مضاعف، به خودتان وارد نکنید. ببینید چه مسیری را تا به امروز پیش آمده اید، خودتان را با خودتان مقایسه کنید و از پیشرفت هایتان لذت ببرید.

3. فعالیت بدنی داشته باشید

ورزش و فعالیت بدنی موجب ایجاد انگیزه و افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می گردد. هم چنین فعالیت بدنی موجب آزاد شدن هورمون اندورفین در بدن شده که موجب می گردد، احساس خوشایندی نسبت به خود داشته باشید. ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. به زودی اثرات مثبت آن را در زندگی خود خواهید دید.

4. هیچ کس کامل نیست!

همیشه کوشش کنید تا در بهترین حالت خود باشید، اما در نظر داشته باشید که انسان کامل وجود ندارد! این آرزوی خیالی و غیرواقعی را دور بریزید. قرار نیست در انجام هرکاری بهترین باشید، فقط به اندازه کافی خوب باشید.

5. به یاد داشته باشید که همه اشتباه می نمایند

شما باید اشتباه کنید تا از تجربیات خود درس بگیرید و رشد کنید. پس دست از سرزنش کردن خود برای اشتباهات گذشته بردارید. برای تمامی انسان ها این موقعیت ها پیش آمده و اشتباه نموده اند. اشتباهات خود را بشناسید و از آن ها عبور کنید. بهترین دوست خودتان باشید.

6. بر روی چیز هایی تمرکز کنید که می توانید تغییر دهید

اینکه برای تغییر همه چیز (حتی آن ها که نمی توانید کنترل کنید) کوشش کنید، وسوسه انگیز است، اما نتیجه چندانی در بر ندارد. به جای آن انرژی خود را روی مسایلی که می توانید تغییر دهید متمرکز کنید و ببینید چه کاری از دست شما ساخته است. اینگونه نتیجه بهتری می گیرید.

7. کار هایی انجام دهید که باعث شادی شما گردد

اگر زمان خود را صرف کار هایی که دوست دارید بکنید، ذهنیت مثبتی نسبت به خود پیدا می کنید. هر روز در برنامه خود، زمانی را به خودتان اختصاص دهید. مثلا کتاب بخوانید، فیلم ببینید، آشپزی کنید یا حتی روی کاناپه دراز بکشید. هر کاری که باعث شادی شما می گردد، انجام دهید. در طول روز زمانی را به ریلکسیشن اختصاص دهید. خوردن مواد مغذی و خواب کافی را نیز از قلم نیاندازید.

8. از شادی های کوچک لذت ببرید

صبح به موقع بیدار شدید. آفرین! صبحانه مقوی و خوشمزه خوردید. عالیست! به گلدان های خانه رسیدگی نموده اید. معرکه است! لذت بردن از شادی های کوچک در زندگی، یکی از بهترین راه های افزایش عزت نفس و راه مناسبی برای بازسازی اعتماد به نفس و احساس بهتر داشتن به خویشتن است.

بیشتر بدانید:چگونه شاد تر زندگی کنیم؟

9. استعداد خود را بشناسید و آن را بارور کنید

آلبرت انیشتین می گوید: همه نابغه اند، اما اگر شما یک ماهی را از روی ناتوانی اش در بالارفتن از درخت قضاوت کنید، آن ماهی تمام عمر فکر می نماید که یک احمق است. همه ما نقاط ضعف و قوت متفاوتی داریم. کسی که نابغه موسیقی است، ممکن است آشپز افتضاحی باشد. اما هیچ کدام از این قابلیت ها ارزش درونی فرد را مشخص نمی نماید. شناسایی توانایی ها و نقاط قوت باعث می گردد، زمانی که به خود شک پیدا می کنید، با یادآوری آنها، دوباره احساس قدرت کنید. خیلی آسان است که وقتی اوضاع بهم می ریزد، کل شخصیت خود را زیر سوال ببرید، اما یادآوری توانایی هایتان در این مواقع، شما را از تله بی ارزشی نجات می دهد.

10. برای افزایش عزت نفس در خودتان با دیگران مهربان باشید

یاری کردن و ملاحظه دیگران را داشتن، نه تنها باعث بهبود روحیه آن ها می گردد. بلکه یکی از راه های افزایش عزت نفس در شما بوده و موجب می گردد احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. کار های خیریه و داوطلبانه باعث می گردد، تمرکز شما از چالش ها و مسائل درونی تان به بیرون از خود متوجه گردد. انجام کار خیری که موجب گردد بواسطه آن به خودتان افتخار کنید، برای عزت نفستان غوغا می نماید!

11. اطرافتان را با افراد مهربان و حمایت گر پر کنید

با کسانی در ارتباط باشید که به شما احساس خوبی در خصوص خودتان می دهند و از کسانی که باعث می شوند، احساسات منفی نسبت به خودتان پیدا کنید، فاصله بگیرید. دورتان را پر کنید از آدمهای مثبت اندیش و مهربان تا اثر آن را در زندگی خود ببینید.

بیشتر بخوانید: چگونه عزت نفس بچه ها را افزایش دهیم؟ما همگی با توانایی های بالقوه و استعداد های نامحدود و ارزش های انسانی برابر متولد می شویم. با کوشش بسیار و اعتماد و اتکا به توانایی های خود، می توانید افکار و باور های منفی را دور بریزید. با عمل به راه حل های ارائه شده، می توانید اولین قدم ها برای افزایش عزت نفس را بردارید.

برگرفته از: psychologytoday، positivityblog و reachout

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1562

به "راه های افزایش عزت نفس با 11 نکته موثر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های افزایش عزت نفس با 11 نکته موثر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید