روستاهای دور افتاده ای که به مدد تسهیلات بانک پارسیان رونق گرفت

به گزارش سافاری رو، در این گزارش به روستاهای دور افتاده ای که به مدد تسهیلات بانک پارسیان رونق گرفته است؛ پرداخته می شود.

روستاهای دور افتاده ای که به مدد تسهیلات بانک پارسیان رونق گرفت

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خبرنگاران در این گزارش به روستاهای دور افتاده ای که به مدد تسهیلات بانک پارسیان رونق گرفته است؛ پرداخته می شود.

نرخ بیکاری در روستای منزلاب به صفر درصد رسید

تا همین یک سال پیش روزگار برای اهالی روستای منزلاب حسابی سخت می گذشت. کسی فکرش را نمی کرد که به فاصله کمتر از یک سال چرخ این روستای نزدیک به زاهدان با کار و اشتغال زنانش اینگونه به گردش درآید. جوهری معاون تامین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به نسیم اقتصاد می گوید: به مدد اجرای طرح های توسعه اشتغال خانگی و تسهیلاتی که بانک پارسیان پرداخت کرده، نرخ بیکاری در این روستا به صفر رسیده است. روستایی که نامش برای بسکمک ناآشنا بود، حالا صنایع دستیش را کشورهای همسایه از جمله ترکیه خریدارند.

روزهای تعطیل که می شود بسکمک سیستانی ها و مسافران شهرهای دیگر برای خرید صنایع دستی راهی این روستا می شوند. سوزن دوزی ها، حصیر بافی ها و سکه دوزی های زنان منزلت حالا دیگر سر از فروشگاه های مجازی هم درآورده است.

منزلت تنها یکی از هزاران روستایی است که توسعه و آبادانی آن در دستور کار بنیاد برکت و بانک پارسیان قرار گرفته است.

به گفته جوهری، در سال اول هدف 10 هزار طرح اشتغال خانگی بود اما در سال دوم که سال گذشته بود، این رقم به 30 هزار و برای امسال به 60 هزار طرح افزایش یافته است. ضمن اینکه در سال 1400 هم به حداقل 100 هزار طرح اشتغال خرد خانگی می اندیشیم. او گفت: ایجاد 100 هزار طرح به معنای ایجاد 300 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم است.

شغل هایی که به گفته جوهری، اگر حمایت های نظام بانکی به ویژه بانک پارسیان نبود، دست یافتن به آن محال به نظر می رسید.

سهم بیش از 40 درصدی بانک پارسیان در توسعه مناطق محروم

آنگونه که معاون معاون تامین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت می گوید: سهم بانک پارسیان از 60 هزار طرح خانگی که بنیاد برکت امسال در مناطق محروم اجرا خواهد کرد، 25 هزار طرح و ایجاد 75 هزار شغل است. جدای از سهم بیش از 40 درصدی بانک پارسیان از تسهیلات پرداختی برای توسعه مناطق محروم ، جوهری معتقد است که تسهیل فرآیند پرداخت وام ازطرف این بانک به متقاضیان این طرح سرعت کار را تا حد زیادی بالا برده است. به گفته او، سخت گیری برخی از بانک ها در پرداخت تسهیلات و تامین وثایق بانکی در بسکمک موارد شرایطی را فراهم می آورد که متقاضی عطای دریافت وام را به لقایش ببخشید اما خوشبختانه چنین رویکردی در بانک پارسیان وجود ندارد و این بانک انعطاف بالایی در فرایند پرداخت تسهیلات به خرج می دهد. به گفته این مقام مسئول در بنیاد برکت، بدون کمک های نظام بانکی به ویژه بانک پارسیان ایجاد توسعه در مناطق محروم کار سخت و طاقت فرسایی است.

خداحافظی با فقر در مناطق محروم

سه چهارم مردم سیستان و بلوچستان زیر خط فقر هستند. این خبر را علی یارمحمدی کننده زاهدان اردیبهشت امسال اعلام کرده بود. او به ایلنا گفته بود که حدود 74 درصد مردم استان سیستان و بلوچستان زیر خط فقر امنیت غذایی هستند و شغل ثابتی ندارند، اغلب به صورت روزانه فعالیت می کنند و روزمزد هستند بر همین اساس با اوج دریافت کرونا نیز این مردم دست از فعالیت نکشیدند و نگرانی ما و سایر مسئولان نیز به همین خاطر بود. یکی از علت های فقر شدید که به گفته کننده زاهدان حدود سه چهارم ساکنان منطقه درگیر آن هستند، عدم توسعه زیرساخت ها و ایجاد اشتغال پایدار است که بسکمک را به مهاجرت یا حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ وادار کرده است. حالا اما شرایط کمی فرق کرده است.

معاون بنیاد برکت می گوید که بسکمک از زنانی که تسهیلات توسعه اشتغال خانگی دریافت کرده اند حالا دست کم یک میلیون و 200 هزار تومان در ماه درآمد دارند. درآمدی که شاید به نظر کم است اما برای اهالی این روستاها یک دنیاست. به گفته او، در بسکمک موارد تسهیلات 5 میلیون تومانی که اهالی روستاهای محروم برای ایجاد اشتغال خانگی دریافت می کنند، برای 3 نفر شغل ایجاد می کند.

یک حساب کتاب ساده نشان می دهد که اگر هر یک از اهالی این خانه ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان درآمد داشته باشند، یک خانواده می تواند سطح درآمدی خود را به 3 میلیون و 600 هزار تومان در ماه افزایش دهد.

صنایع دستی روستاهای محروم در بازار کشورهای همسایه

معاون بنیاد برکت می گوید: دو هفته پیش سفری به روستای منزلاب در نزدیکی زاهدان داشتیم . زنان این روستا با وام های کوچکی که گرفته بودند کسب و کاری برای خود به راه انداخته و مشغول تولید صنایع دستی بودند و امرار معاش از این طریق بودند.

جوهری در این باره گفت: تولیدکننده های صنایع دستی این روستا را با شرکت های خریدار ارتباط داده و بعد از ارسال نمونه های تولید و انجام مذاکرات حالا در حال فعالیت با هم هستند .

صنایع دستی تولیدی زنان این روستاها حالا توسط شرکت هایی که خریداری می شود که کار برخی از آنها صادرات به ترکیه است. معاون بنیاد برکت معتقد است که پشتوانه این اتفاق مثبت بنیاد برکت و بانک پارسیان است. جدای از با استفاده از وام های بانکی بسکمک از خانه های منزلاب به خانه های بوم گردی تبدیل شده و به نوعی شاهد افزایش توریسم و گردشگران در این مناطق هستیم.

به گفته او، با تسهیلات اشتغال خانگی که بانک پارسیان پرداخت می کند، هر یک از روستاهای مناطق محروم و کمتر توسعه یافته می تواند به یک قطب تولیدی و گردشگری تبدیل شوند.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1315

به "روستاهای دور افتاده ای که به مدد تسهیلات بانک پارسیان رونق گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستاهای دور افتاده ای که به مدد تسهیلات بانک پارسیان رونق گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید