سیاست کمتر برای کمتر خبرنگاران

به گزارش سافاری رو، به نظر می رسد اروپا و امریکا امیدوارند که بتوانند با طولانی کردن بازگشت به برجام و سیاست کمتر برای کمتر، امتیازات حداکثری به خصوص در خصوص یک توافق گسترده تر و تمدید بند های برجامی به دست آورند.

سیاست کمتر برای کمتر خبرنگاران

گروه دانشگاه خبرنگاران، سپیده مهرابی؛ روز شنبه که رافائل گروسی به ایران آمد خیلی ها این پیش بینی را داشتند که این بار نیز غرب با سناریوی جدید وارد میدان شده تا اکنون که امریکا و اروپا با مصوبه مجلس آچمز شده اند، از درِ دیگر و با ابزارآژانس که در اختیار دارند، از راه رفته ایران در کاهش محدودیت های هسته ای که حاصل خباثت غرب نسبت به ملت ایران در احقاق حق خود بود، به نوعی جلوگیری نمایند. این بود که نسخه جدید توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی رونمایی شد.

امریکا و اروپا به جای این موش و گربه بازی طی این چند روز، می توانستند همین دیروز اعلام نمایند که همه تحریم های وضع شده هسته ای را ملغی نموده و منتظر پنجم اسفند و اجرای مصوبه مجلس برای عدم اجرای پروتکل الحاقی که ایران داوطلبانه پذیرفته بود، نمی مانند. اگر هم قادر به برطرف تحریم ها نیستند و یا اراده آن را ندارند، چرا عِرض خود می برند و زحمت ما می دارند. مجلس شورای اسلامی که یک روز قبل از توافق دولت با آقای گروسی، پیغام خود را آشکارا با 220 امضا هم به دولت و هم به غرب داده بود، خوب است دولت شفاف سازی کند.

آنچه موجب نگرانی است این است که بعد از مصوبه راهبردی مجلس شورای اسلامی، امریکا و اروپا به دنبال پیاده سازی راهبرد امتیازدهی های بی ارزش به ایران هستند و بیم آن می رود با حرکت خوبی که نمایندگان ملت انجام دادند توافق جدید با مدیر کل آژانس، راستا رفته را دچار انحراف نموده و غرب همان جاده یک طرفه ای را که از سال 1395 انتخاب نموده بود، مجدد ادامه دهد.

به نظر می رسد اروپا و امریکا امیدوارند که بتوانند با طولانی کردن بازگشت به برجام و سیاست کمتر برای کمتر، امتیازات حداکثری به خصوص در مورد یک توافق گسترده تر و تمدید بند های برجامی به دست آورند.

براساس این راهبرد هماهنگ و تعریف شده، واشنگتن طی چند مرحله به دنبال بازگشت به برجام است. این بازگشت در ابتدا شامل بعضی امتیازات محدود در قبال مثلاً تردد بعضی مقامات ایرانی به امریکا و مشخصاً وزیر خارجه کشورمان و یا تردد خارج از 25 مایلی در خاک امریکا و برطرف بعضی محدودیت های اقتصادی خواهد بود و در پایان با شروع مذاکرات برای یک توافق گسترده تر و تمدید بند های غروب آفتاب در برجام، در صدد هستند بگویند اکنون و با این شرایط امریکا به تعهدات خود باز می گردد. این در حالی است که بازگشت امریکا به برجام اهمیتی برای ایران ندارد و آنچه مهم است فقط انجام تعهدات غرب بر اساس توافق برجام است.این در حالی است که ایران راستا بازگشت به برجام در قالب یک طرح چند مرحله ای و طولانی مدت را برخلاف اهداف راهبردی خود می بیند.

ایران در شرایط فعلی هدف اصلی خود را افزایش سریع ظرفیت های هسته ای فراتر از سقف های برجام قرار داده است. تعلیق اجرای پروتکل الحاقی نیز بیشترین تأثیر را بر طرف غربی گذاشته است. ادامه این فرایند تا زمانی که امریکا با برداشتن بدون قید و شرط تحریم ها موافقت کند، تنها راه عملی است که در مقابل ایران درشرایط فعلی وجود دارد.

نباید فراموش گردد که اکنون در نقطه ای قرار داریم که یک تصمیم درست و محکم و یک حرف واحد زدن، می تواند غرب مستأصل و آچمز شده را سر جای خود بنشاند. این را باید بدانیم که منافع ملی قابل معامله نیست و کوتاه آمدن در مقابل آن، چه بسا خسارت بزرگی را بر ملت و کشور تحمیل می نماید. غرب به دنبال مین گذاری در راستا هسته ای ما است و ما باید هوشیار باشیم در زمینی که آن ها برای ما مین گذاری می نمایند، بازی نکنیم. باید بپذیریم در گذشته خوش بینی مفرط ما به امریکا و اروپا موجب شرایط فعلی و طلبکاری آن ها شده و اکنون ما از آن ها طلبکاریم و به هیچ وجه نباید از طلب خود کوتاه بیاییم.

شاید این مقاله ژنرال بالویفسکی، رئیس وقت ستاد کل نیرو های مسلح روسیه در 15 اردیبهشت 1386 نسبت به سیاست های امریکا در استقرار سپر دفاع ضد موشکی در دو کشور لهستان و جمهوری چک که با مخالفت سریع مقامات روسیه روبرو شد، بی شباهت با شرایط امروز ما که اروپا و امریکا به دنبال گذاشتن پوست خربزه زیر پای ما در هسته ای هستند و مدیر کل آژانس را مأمور پیاده سازی این سیاست نموده اند نباشد.

پالویفسکی با ظرافت چنین تشبیهی را در مورد رفتار امریکا نسبت به آن ها به کار می برد و می گوید این اقدام امریکا مثل آن است که بگویند: ما همسایه شما در خیابان مجاور هستیم. پیشنهاد می کنیم که در خانه شما مین گذاری کنیم تا تروریست ها را در آنجا منفجر کنیم، اگر آن ها سر راه خود به سوی ما، وارد خانه شما بشوند. برای اینکه شما نگران نباشید، ما همه روزه به شما اطلاع می دهیم کار چگونه پیش می رود و حتی آماده هستیم شما را در مراسم مین گذاری دعوت کنیم. زمانی که کار تمام گردد نیز به شما خبر می دهیم. از این رو نباید نگران باشید، در خانه خود همانند سابق زندگی کنید، چرا که ما دوست شما هستیم. اما ما خودمان مشخص می کنیم که چه زمانی دکمه انفجار را فشار دهیم.

امروز کاری که آژانس، اروپا و امریکا با ما در مقوله هسته ای و این حق مسلم ملت ایران دنبال می نمایند و فرایندی که برای ما در برجام دنبال نموده و می نمایند، مشابه همین مین گذاری است که پالویفسکی در استقرار سپر ضد موشکی امریکا داشت که قرار بود در بیخ گوش روس ها انجام گردد و نمایندگان ملت ما نیز با درک شرایط و فهم درست موضوع، با مصوبه راهبردی خود و تکلیف کردن دولت به اجرای آن بدون هیچ کم و کاستی، قصد دارند از مین گذاری غرب و آژانس در زمین ایران جلوگیری نمایند تا در آینده شاهد دعوت آن ها برای مراسم مین گذاری و انفجار آن نباشیم.

سپیده مهرابی - کارشناسی اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی

انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرنگاران نیست و صرفاً منعکس نماینده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1665

به "سیاست کمتر برای کمتر خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست کمتر برای کمتر خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید