صدها فعال مدنی در دنیا خواهان برطرف تحریم های ایران شدند

به گزارش سافاری رو، صدها فعال مدنی و اساتید دانشگاه از کانادا، آمریکا، اروپا و آسیا با امضای نامه ای به مقامات 1+4 و کنگره آمریکا خواهان فشار به دولت ترامپ برای لغو تحریم های یکجانبه علیه ایران شدند.

صدها فعال مدنی در دنیا خواهان برطرف تحریم های ایران شدند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، موسسه صلح و دیپلماسی کانادا روز شنبه نامه سرگشاده ای را با امضای بیش از 400 نفر از چهره های برجسته دانشگاهی و فعالان مدنی منتشر کرد که امضای چهره های برجسته ای همچون نوآم چامسکی روشنفکر و فیلسوف آمریکایی و استاد دانشگاه ام ای تی در ذیل آن دیده می گردد.

به گزارش ایرنا، در این نامه آمده است: در این هفته، تعداد مبتلایان تایید شده به کرونا در سراسر دنیا از مرز 586،000 نفر گذشت و با گسترش این بیماری در خاورمیانه، اروپا و شمال آمریکا، تعداد مرگ و میر دنیای به 26،800 نفر رسید.

این نامه می افزاید: با تعداد 2 هزار و 300 کشته و 32 هزار مورد ابتلا، ایران جزو کشورهایی واقع شده است که به شدت در اثر ویروس کرونا آسیب دیده است. ایران همچنین تنها کشوری است که با چنین سطحی از میزان آلودگی، تحت تحریم های شدید اقتصادی مقابله می نماید.

امضا نمایندگان این نامه تاکید نموده اند: دولت ترامپ در سال 2018 پس از نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و خروج از برجام، تحریم های یک جانبه ای علیه ایران اعمال کرد و سیاست فشار حداکثری را در پیش گرفت.

دانشگاهیان و فعالان مدنی سراسر دنیا تصریح نموده اند: در حالی که دولت آمریکا روی کاغذ اقدامات بشردوستانه را معاف از تحریم ها اعلام نموده است اما بر اساس گزارش های سازمان های مدنی در ایران، سازمان های امداد بین المللی و گروه های حقوق بشر از جمله دیده بان حقوق بشر، واقعیت های عملی متفاوتی را نشان داده اند و تحریم های ایالات متحده از جمله محدودیت های بانکی، تاثیر منفی زیادی بر دسترسی ایرانیان به تجهیزات پزشکی و داروهای ضروری داشته است.

در این نامه تاکید شده است: در هفته های اخیر، انگلیس، روسیه، چین و پاکستان از ایالات متحده درخواست نموده اند که تحریم های ایران را در طول شیوع بی سابقه این ویروس همه گیر کاهش دهد اما دولت ترامپ نه تنها این درخواست ها را نادیده گرفته، بلکه تحریم های بیشتری را نیز علیه این کشور اعمال نموده است.

صدها دانشگاهی و فعال مدنی یادآور شده اند: ما بر این باور هستیم که تنها گذاشتن مردم ایران در شرایط بحران دنیای نه تنها ناعادلانه است، بلکه در واقع نقض حقوق غیرقابل انکار ایرانیان برای دسترسی به بهداشت و درمان و مراقبت های پزشکی است.

این نامه اظهار می دارد: علاوه بر این، ما بر این باور هستیم که این ویروس همه گیر یک تهدید مشترک دنیای است و تنها راه شکست دادن آن اتحاد کشورها و حمایت مردم از یکدیگر است.

امضا نمایندگان این نامه از تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواسته اند مطابق با قوانین بین المللی و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، عمل و از مردم ایران برای مبارزه با ویروس کرونا حمایت نمایند.

در این نامه تصریح شده است: ما همچنین از قانون گذاران ایالات متحده می خواهیم که به دولت ترامپ فشار بیاورند تا به سرعت، تحریم هایی که مانع مقابله با شیوع کرونا در ایران هستند از جمله تحریم های اقتصادی را لغو کند.

دانشگاهیان و فعالان مدنی می توانند به وسیله سایت موسسه صلح و دیپلماسی در کانادا تا سرانجام 31 مارس 2020 این نامه را امضا نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1011

به "صدها فعال مدنی در دنیا خواهان برطرف تحریم های ایران شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدها فعال مدنی در دنیا خواهان برطرف تحریم های ایران شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید