شرایط ایرانیان برای کار در اتریش 2024

به گزارش سافاری رو، آیا کار در اتریش 2024 برای ایرانیان جویای کار فراهم است؟ شرایط کار در این کشور چیست؟ میانه عایدی کار در کشور اتریش چقدر است؟ آیا به وسیله کار در این کشور می توان به اقامت اتریش رسید؟ سابقه کار برای کار کردن در اتریش باید چقدر باشد؟ مدرک تحصیلی چطور؟ نحوه کاریابی در اتریش به چه صورتی است؟ آیا برای کار کردن در اتریش شرط زبان آلمانی هم مطرح است؟ برای اخذ ویزای کار اتریش چقدر باید تمکن مالی داشت؟ اینها تماما سوالات مهمی است که کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نگارش به آنها پاسخ می دهند تا راهنمای جامع و به روزی برای هموطنان متقاضی کار در کشور اتریش باشد.

شرایط ایرانیان برای کار در اتریش 2024

شرایط کار در اتریش 2024

اصولا شرایط کار در اتریش بعضی از جنبه های حقوقی، مالی و اجتماعی را شامل می شود که کارگران خارجی قبل از آغاز به کاریابی و کار در این کشور اروپایی بایستی بدانها توجه نمایند. بعضی از این شرایط عبارتند از:

قرارداد کار: برای کلیه کارکنان در اتریش، قرارداد کار الزامی است و اغلب قراردادهای کاری در این کشور تحت قرارداد کار تمام وقت (Vollzeit) بین کارگر و کارفرما منعقد می شود.

حقوق و مزایا: حقوق در اتریش بر اساس توافق بین کارفرما و کارکنان معین می شود. حقوق به احتمال زیاد بر اساس قرارداد کار، تعهدات محل کار و توانمندی و سابقه فرد معین شود. بعلاوه حقوق بالا و مزایای اضافی نظیر بیمه سلامت و مرخصی با حقوق در اتریش پرداخت می شوند.

بیمه: در کشور اتریش، سیستم بیمه اجتماعی کامل و جامعی وجود دارد که شامل بیمه سلامت، بیمه بازنشستگی، بیمه بیکاری و بیمه تامین اجتماعی است. اغلب کارفرمایان و کارکنان در اتریش به بیمه اجتماعی دسترسی دارند و در قبال زیان و خسارت، حادثه و بیماری پشتیبانی می شود.

مالیات: اتریش یک نرخ مالیات طبقه بندی شده ای دارد که معمولا بر اساس عایدی معین می شود. در ضمن مالیات های دریافتی نیز برای تامین خدمات عمومی نظیر بهداشت، تحصیلات و نیز امنیت اجتماعی استفاده می شود.

حقوق کار در اتریش

مثل هر کشور دیگری در دنیا، سطح حقوق کار در اتریش نیز بسته به عواملی مثل سابقه کاری، مقدار تخصص و مهارت و نیز مقدار تحصیلات افراد معین می شود. طبق آخرین آمارها، میانه عایدی ماهیانه کار در اتریش 2023 حدود EUR 3800 (یورو) است ولی بسته به مشاغل و تخصص های مختلف نیز رنج عایدیی در این کشور از حداقل EUR 960 (یورو) تا حداکثر EUR 16900 (یورو) متغیر است:

به هر حال تعادل کار و زندگی در اتریش در برترین شرایط خود قرار گرفته است و به همین علت نیز کارگران خارجی که در این کشور کار می نمایند از کار و زندگیشان اظهار رضایت دارند. همان طوری که در نمودار زیر هم ملاحظه می شود، سطح حقوق در اتریش بقدری است که نه تنها کفاف مخارج زندگی را می نماید بلکه بعلاوه به کارگران امکان پس انداز ماهانه هم می دهد:

مهاجرت به اتریش به وسیله کار

شیوه مهاجرت کاری به اتریش از جمله برترین و سریعترین روش ها جهت دریافت اقامت از این کشور اروپایی به شمار میرود. چرا که شرایط کاری در اتریش که یک کشور کاملا صنعتی و پیشرفته است، کاملا مهیاست. منتها متقاضیان برای انجام این نوع مهاجرت نیازمند اخذ ویزای کاری اتریش 2024 هستند و اخذ این ویزا نیز حاصل نمی شود مگر به وسیله پیدا کردن یک پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای اتریشی! در مجموع نیز برای کار در اتریش، 3 گزینه ویزایی پیش روی کارگران خارجی قرار گرفته است:

· ویزای جاب سیکر اتریش

· کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش

· بلوکارت اتحادیه اروپا (eu)

اما برای یافتن کار مناسب در اتریش، برترین گزینه ای که در اختیار کارجویان خارجی قرار گرفته است گزینه ویزای جاب سیکر اتریش Austria Job Seeker Visa است که شرط اصلی برای دریافت این ویزای اتریش نیز اخذ 70 امتیاز از سیستم امتیاز محور اتریش است.

پس از یافتن کار در اتریش و استخدام در این کشور است که به کارگران خارجی ویزای کاری یا همان کارت قرمز- سفید- قرمز اعطاء می شود. در واقع اگر شما جزء یکی از دسته های زیر باشید، صلاحیت دریافت این کارت اقامتی را خواهید داشت:

واجدین شرایط برای اخذ کارت قرمز- سفید- قرمز اتریش
دسته اولکارگران مهارت بالا
دسته دومکارگران در فهرست مشاغل کمبود دار اتریش
دسته سومکارگران کلیدی
دسته چهارمفارغ التحصیلان از کالج ها و دانشگاه های اتریش

این ویزا منجر به اخذ مجوز اقامت 2 ساله اتریش می شود که امکان تمدید مجدد آن نیز فراهم است. نهایتا نیز بعد از 5 سال کار و زندگی در کشور اتریش می توان به اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا (Daueraufenthalt - EU) دست یافت که معادل مجوز اقامت دائمی اتریش است.

نحوه کاریابی در اتریش

کاریابی و یافتن فرصت های شغلی در اتریش به چندین روش مختلف انجام می شود:

· وب سایت های کاریابی: بسیاری از شرکت ها و سازمان ها در اتریش فرصت های استخدامی خودشان را در وب سایتهای معتبر کاریابی منتشر می نمایند.

· ادارات کار: در اتریش موسساتی مثل اداره کار و آموزش (AMS) وجود دارند که به افراد در یافتن فرصت های شغلی یاری می نمایند. شما می توانید با مراجعه به شعب محلی AMS یا درخواست خدمات آنلاین از آنها در پی فرصت های شغلی بگردید.

· شبکه سازی: دیدار با افراد دیگر و برقراری ارتباط با صاحبان کسب و کارهای مختلف در اتریش می تواند به شما در یافتن فرصت های شغلی در این کشور یاری کند.

· موسسات کاریابی: برای یافتن کار در اتریش می توانید از خدمات موسسات کاریابی نیز بهره ببرید. این موسسات به عنوان واسطه بین شما و کارفرمایان اتریسی عمل می نمایند و فرصت های شغلی خوبی مطابق علایق و شرایطتان به شما ارائه می دهند.

شرایط زبان جهت کار در اتریش

مهمترین پیش شرط برای جستجوی کار در اتریش، تسلط به زبان آلمانی است. در ضمن برای کار در صنایع مختلف و رشته های حرفه ای اتریش، دانستن زبان آلمانی اجباری است. پس دانش زبان آلمانی هم برای کاریابی در کشور اتریش و هم کار در این کشور الزامی است. برای مهاجرت کاری به اتریش داشتن مهارت های زبان آلمانی در سطح B2 ضروری بوده و اصولا کارکنان خارجی نیز بایستی گواهی مهارت زبان آلمانی خودشان را برای صدور مجوز اقامتی به اداره مهاجرت اتریش (Aufenthaltsbehörde) ارایه دهند.

تمکن مالی برای اخذ ویزای کار اتریش چقدر است؟

در نظر داشته باشید که اثبات تمکن مالی یکی از شروط اصلی به منظور درخواست ویزای کار اتریش محسوب می شود. در واقع از این طریق برای دولت اتریش محرز می شود که کارگر خارجی می تواند از عهده تامین هزینه زندگی خودش برآید. معمولا از متقاضیان ویزای کاری اتریش خواسته می شود تا با ارایه یکی از مدارک زیر تمکن مالیشان را ثابت بنمایند:

· قراردادهای کاری

· فیش حقوقی سال آخرشان این شامل گزارش مالیات بر عایدی نیز می باشد.

· گواهی مزایای بیمه

· گواهی بازنشستگی یا دیگر مزایای بیمه

· سایر دارایی ها

مطابق قوانین کشور اتریش، در زمان درخواست ویزای کاری اتریش عایدی ماهیانه متقاضی بایستی معادل نرخ مرجع تکمیلی معادلسازی (Ausgleichszulagenrichtsatz) قانون بیمه تامین اجتماعی (Allgemeines Sozialversicherungsgesetz - ASVG) باشد. و از 1- ام ژانویه سال 2023 نیز نرخ مرجع تکمیلی از قرار زیر است:

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر است که با ارایه اطلاعات به روز مهاجرتی و نیز مشاوره های تخصصی درباره مهاجرت به اتریش 2024 در خدمت هموطنان عزیز است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 آبان 1402 بروزرسانی: 15 آبان 1402 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2413

به "شرایط ایرانیان برای کار در اتریش 2024" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ایرانیان برای کار در اتریش 2024"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید