طبقه زیرزمین متروپل آبادان با یک متر حفاری به آب می رسید

به گزارش سافاری رو، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: طبق بررسی ها در پارکینگ و زیر زمین ساختمان متروپل اگر تنها یک متر بیشتر حفاری انجام شود، به آب می رسند و به عبارت دیگر ساختمان در یک محیط بسیار سست و نرم غوطه ور قرار داشته است.

طبقه زیرزمین متروپل آبادان با یک متر حفاری به آب می رسید

به گزارش ایلنا، علی بیت الهی درباره سست بودن خاک آبادان که یکی از عوامل مهم در ریزش ساختمان متروپل بوده، گفت: شهر آبادان و سایتی که ساختمان متروپل در آن منطقه واقع بوده، در بین دو رودخانه اروند و بهمن شیر در شرق و غرب قرار گرفته اند. طبق بررسی ها در پارکینگ و زیر زمین ساختمان متروپل اگر تنها یک متر بیشتر حفاری انجام شود، به آب می رسند و به عبارت دیگر ساختمان در یک محیط بسیار سست و نرم غوطه ور قرار داشته است.

وی درباره آبی که در طبقات زیرین ساختمان متروپل جمع شده بود و پس از آواربرداری مشاهده شد، گفت: این جمع شدن آب دقیقا به دلیل بالا بودن سطح آب بوده است. از افراد مختلفی از بومیان درباره حادثه متروپل مصاحبه اجرا شده و گفته شده که طبقه زیر زمین ساختمان متروپل آب نشت می کرد و افراد با نصب پمپ، از این محل آب، پمپاژ می کردند و اساسا سطح آب در پایین ترین طبقه این ساختمان بسیار بالا بوده است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: سطح آب در زیر زمین هم، تراز قرار می گیرد. اگر سطح آب اروندرود صفر در نظر گرفته شود وقتی به زیرزمین این ساختمان می رسد، به یک متری زیرزمین می رسد و اگر ترازی کشیده شود، تمام آن محیط را اشباع خواهد کرد و به همین دلیل خاک منطقه بسیار نرم است.

بیت الهی با بیان اینکه نحوه احداث ساختمان بر روی خاک نرم و سست بسیار حساس و مهم است، گفت: ساختمان بلند مرتبه در این شرایط باید ضوابط کاملا ویژه و از طریق افراد کاملا ذی صلاح ساخته شوند. وقتی باری به سنگینی متروپل بر روی بستر نرم وارد و ساخته می شود معلوم است که یک خطر بالقوه این ساختمان را تهدید می کند و با کوچک ترین قصور در زمینه ملاحضات فنی و مهندسی خسارت های غیرقابل جبرانی ایجاد می شود.

وی با تاکید بر قائل شدن محدودیت ارتفاعی برای ساختمان ها در زمین های نرم و سست، گفت: این خطر طبیعی و ذات این منطقه است و باید دید برای سایر ساختمان های این منطقه چه تدابیری در نظر گرفته شده و آیا اساسا اطلاعاتی از تدابیر اندیشیده شده وجود دارد؟ تجریبات نشان می دهد که در موارد زیاد، این سختگیر ها وجود ندارد و خطرات بالقوه باقی می مانند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2207

به "طبقه زیرزمین متروپل آبادان با یک متر حفاری به آب می رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبقه زیرزمین متروپل آبادان با یک متر حفاری به آب می رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید