لزوم تجمیع مراکز جمع آوری سیب در آذربایجان غربی

مشاور اجرایی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این استان قطب فراوری محصول سیب درختی در کشور است و یکی از مهم ترین اقدامات جهاد کشاورزی، ساماندهی بازار سیب درختی و کاهش مسائل باغداران است.

لزوم تجمیع مراکز جمع آوری سیب در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگاران، محمود مظلومی در جلسه ساماندهی مراکز خرید و جمع آوری سیب درختی کنار جاده ای استان اظهار کرد: کشاورزان هر ساله سیب صنعتی یا به زبان خودمانی زیردرختی را به صورت انباشت و فله ای برای فروش به کارخانه های صنایع تبدیلی جمع آوری می نمایند و در یک زمان تعیین کارخانه ها اقدام به انتقال این محصول به مراکز فرآوری می نمایند.

مظلومی اضافه نمود: کوشش جهاد کشاورزی بر ساماندهی مراکز خرید، جمع آوری سیب درختی و کاهش ضایعات در رساندن محصول به صورت بهداشتی به محل فراوری و کارخانجات صنایع تبدیلی است و در این راستا تجمیع مراکز جمع آوری سیب به منظور نظارت بیشتر بر نحوه خرید محصول لازم است.

عزیز امانی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه سال جاری زمان سال آوری باغ های سیب درختی استان است و سالانه یک سوم محصول فراوریی سیب درختی استان به مصارف کارخانجات صنایع تبدیلی می رود بنابراین ساماندهی مراکز خرید کنار جاده ها قبل از فصل برداشت بیش از پیش ضرورت دارد.

وی اضافه نمود: تشکلها به عنوان عامل حمایت نماینده برای توسعه فعالیتهای بخش کشاورزی هستند و در این راستا برای تنظیم بازار سیب و ساماندهی مراکز خرید و فروش سیب صنعتی نیازمند مشارکت فعال تشکلهای بخش کشاورزی هستیم.

امانی با بیان اینکه 42 درصد باغات سیب استان در شهرستان ارومیه متمرکز شده است، اضافه نمود: باغداران شهرستانهای سلماس ، میاندوآب ، اشنویه و مهاباد نیز به ترتیب بخش عمده ای از محصول سیب درختی استان را فراوری می نمایند.

شهریار حیدری، مدیر سازمان تعاون روستائی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با تاکید بر ضرورت قرار دریافت محصول سیب درختی در ردیف محصولاتی که به صورت خرید تضمینی از طرف دولت مورد حمایت قرار می گیرد، ادامه داد: با سیاست گذاریهای مقطعی و قیمت خرید محصولات می توانیم بسیاری از مسائل موجود را بر طرف کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 13 تیر 1398 شناسه مطلب: 249

به "لزوم تجمیع مراکز جمع آوری سیب در آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم تجمیع مراکز جمع آوری سیب در آذربایجان غربی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید