مرکل: ماموریت اروپایی در تنگه هرمز مورد بحث قرار خواهد گرفت

به گزارش سافاری رو، نخست وزیر آلمان گفت که ماموریت دریایی در تنگه هرمز در نشست های غیررسمی وزرای اتحادیه اروپا مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مرکل: ماموریت اروپایی در تنگه هرمز مورد بحث قرار خواهد گرفت

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان روز چهارشنبه گفت که فکر می نماید ایده ماموریت دریایی اروپایی در تنگه هرمز باز هم در نشست های غیررسمی وزرای امور خارجه و وزیران دفاع اروپایی در فنلاند، مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مرکل پس از دیدار با رئیس جمهور لیتوانی، در یک کنفرانس خبری در این باره اظهار کرد: من فکر می کنم که مسئله یک ماموریت اروپایی [در تنگه هرمز] باز هم مورد بحث قرار خواهد گرفت، چراکه هنوز در بسیاری از جاها در این باره بحث نشده است و من فکر می کنم که ریاست جمهوری فنلاند نقشی هماهنگ کننده در این زمینه خواهد داشت.

وزاری امور خارجه و وزیران دفاع اتحادیه اروپا قرار است در اواخر ماه آگوست، نشست هایی غیررسمی در هلینسکی، پایتخت فنلاند خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، به دنبال تنش های اخیر ایجاد شده در منطقه خلیج فارس، پیشنهادهایی از سوی دولت انگلیس، آمریکا مدتی است با ادعای حفاظت از کشتیرانی آزاد در تنگه هرمز میخواهد ائتلافی جهانی تشکیل دهد و تا کنون از کشورهای متعددی برای پیوستن به این ائتلاف در خواست نموده است.

بعضی از کشورهای اروپایی همچون آلمان به طور علنی عدم تمایل خود را به مشارکت در ائتلافی به رهبری آمریکا در خلیج فارس اعلام نموده اما نسبت به تشکیل ائتلافی اروپایی در خیلج فارس بی تمایل نبوده اند.

این در حالی است که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به افزایش حضور نظامی کشورهای دیگر در خلیج فارس به بهانه تامین امنیت آن گفته بود: ما 1500 مایل مرز در خلیج فارس داریم. به همین دلیل است که به آن خلیج فارس می گویند، خلیج مکزیک نیست و در مجاورت ما است. ما بزرگ ترین قدرت خلیج فارس و تنگه هرمز هستیم و تأمین امنیت و آزادی کشتیرانی جزئی از منافع مهم ما در زمینه امنیت ملی است. هیچ کس نمی تواند بدون ایران در این آب ها امنیت را تأمین کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 366

به "مرکل: ماموریت اروپایی در تنگه هرمز مورد بحث قرار خواهد گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکل: ماموریت اروپایی در تنگه هرمز مورد بحث قرار خواهد گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید