معاون گردشگری: برای چین پول نداریم

به گزارش سافاری رو، معاون گردشگری از کمبود اعتبار برای تبلیغ در کشور چین اطلاع داد و گفت: بودجه ای مخصوص بازار چین به سازمان برنامه و بودجه و مجلس پیشنهاد شده است.

معاون گردشگری: برای چین پول نداریم

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

ایسنا: یک ماه پیش به تصمیم رییس جمهور، ویزای ایران برای اتباع چین یک طرفه لغو شد. همزمان تحرکات آمریکا در چین برای خنثی سازی اثر این پیغام تشدید شد. یک تناقض هم از طرف چینی ها وجود داشت؛ چند روز پیش از آن که ایران ویزاش را لغو کند توصیه ای در سایت سفارت چین در ایران به زبان چینی منتشر شد که با اشاره به تنش در خلیج فارس، وضعیت ایران را ناامن عنوان نموده و شهروندانش را از سفرهای غیرضروری برحذر داشته است. این هشدار همچنان روی وب سایت سفارتخانه و مورد مراجعه اتباع این کشور است.

فعالان ایرانی در بازار چین می گویند: لغو ویزا در همین زمان کوتاه اثر مثبتی روی سفر چینی ها به ایران داشته اما برای ارزیابی هنوز زود است، چرا که از سوی ایران سیاستی برای تبلیغ در این کشور حاکم نشده است و تصمیم گیری آژانس های گردشگری و چینی ها برای سفر به ایران تحت تاثیر تهدیدها و تحریم ها، توأم با محافظه کاری است.

محمدابراهیم لاریجانی ـ مدیر دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری ـ پیش تر به ایسنا گفته بود: بودجه مصوب بازایابی و تبلیغات گردشگری ایران در سال 97 حدود 30 میلیارد تومان بوده و ایران برای جذب هر گردشگر خارجی حدود یک سِنت خرج می نماید. درحالی که سرانه این بودجه در کشورهای دیگر از یک تا 46 دلار است.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ درباره اقدام ایران برای تبلیغ و اطلاع رسانی در کشور چین پس از لغو ویزا، به ایسنا گفت: وقتی خبر لغو یک طرفه ویزا ایران برای اتباع چین اعلام شد کنجکاوی بسیاری را در این کشور برانگیخت. در هفته اول سه میلیون و 100 هزار نفر از این خبر که در وب سایت سفارت ایران در چین منتشر شده بود، بازدید کردند. سفیر و سرکنسول ایران در چین این مدت اقداماتی برای جلب نظر چینی ها انجام دادند. معاونت گردشگری هم در حد توان کارهای تبلیغاتی را شروع نموده و به فراوری محتوا به زبان چینی برای سفارت ایران، رایزنی فرهنگی و دفاتر اطلاع رسانی گردشگری و در فضای مجازی و وب سایت اطلاع رسانی گردشگری visitiran.ir پرداخته است. آموزش راهنمای گردشگری به زبان چینی هم شروع شده است.

او بیان نمود: قبول داریم بعد از اتفاق خوبِ لغو ویزا به تبلیغات بیشتری در کشور چین احتیاج داریم تا تردیدها برای سفر به ایران کم گردد. طبیعتا اخبار منفی تاثیر بیشتری روی مردم دارد و تبلیغات ما باید به قدری زیادی باشد که اثر آن اخبار منفی را کم و حتی خنثی کند. واقعیت این است که برای انجام کارهای بزرگتر و بیشتر گرفتار بودجه و کمبود اعتبار هستیم. هر کار بدیعی بخواهیم انجام دهیم باید اعتبار بگذاریم.

او گفت: در عین حالی که سیاست لغو ویزا از سوی ایران انجام شد، از آن طرف هم تهدیدهای آمریکا در بازار گردشگری چین تشدید شد. ما می دانیم در این کشور چه کاری باید انجام دهیم، مساله مان فقط کمبود اعتبار و بودجه است. برای همین اعتباری را برای برنامه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی مخصوص کشور چین به سازمان برنامه و بودجه و مجلس پیشنهاد نموده ایم و درحال رایزنی هستیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

تیموری اضافه نمود: قرار است به زودی هیاتی متشکل از بخش خصوصی ایران به چین سفری داشته باشد که دیدارهایی را با طرف همکاری خود داشته باشد. امیدواریم این حرکت نیز دستاورد تازه ای برای گردشگری دو کشور داشته باشد.

معاون گردشگری در پاسخ به این سوال که با توجه به لغو ویزا تزانزیت ایران برای اتباع چین تا کنون چه اقداماتی در فرودگاه های بین المللی صورت گرفته تا نظر این مسافران برای چند ساعت سفر به ایران جلب گردد، گفت: قبول دارم پس از لغو ویزا ایران برای اتباع چینی که شمار سفرهای ترانزیتی آن ها از ایران نیز قابل توجه است، باید در فرودگاه حضور پیدا می کردیم و ساز و کاری را که در این راستا در سالن تزانزیت تعبیه شده است آنالیز می کردیم. متاسفانه یکی از اماکنی که با گردشگر در ارتباط است ولی در آن حضور و نقشی نداردیم، همین فرودگاه امام خمینی (ره) است.

تیموری افزود: یکی از درخواست های همواره ما این بوده که در مبادی ورودی و خروجی بین المللی حضور داشته باشیم، برای همین طرحی را در این باره به وسیله هیات دولت پیش می بریم تا به نتیجه پایدارتری برسد. وزات راه و شهرسازی نیز باید در فرودگاه های بین المللی و مبادی ورود و خروجی، محل مناسبی را به دفاتر اطلاع رسانی گردشگری و استقرار نمایندگان گردشگری اختصاص دهد. این طرح در سند راهبردی گردشگری لحاظ شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 383

به "معاون گردشگری: برای چین پول نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون گردشگری: برای چین پول نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید