نان فرسودمند با باکتری های بومی فراوری شد

به گزارش سافاری رو به نقل از معاونت علمی و فناوری، نان محصولی پرمصرف در سبد غذایی خانواده ها است که ضایعات بسیاری هم دارد. فراوری نانی با زمان ماندگاری مناسب و ویژگی های مطلوب یکی از دغدغه های متولیان صنعت نانوایی کشور بوده است. دغدغه ای که محققان راهکاری برای آن ارائه دادند.

نان فرسودمند با باکتری های بومی فراوری شد

محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با همکاری پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گلستان طرحی برای بهبود ویژگی های نان انجام دادند که در آن از پشتیبانی صندق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی برخوردار شدند.

علیرضا صادقی مجری این طرح پژوهشی گفت: در این طرح از دو باکتری بومی ایران برای بهبود خواص نان استفاده کردیم. این باکتری ها اثرات ضد قارچی مناسبی را از خود نشان دادند به گونه ای که با کاربرد آنها 5 تا یک هفته رشد قارچ در نان محدود و ماندگاری بیشتری در نان مشاهده شد. البته همزمان با اثرات روی کپک زدگی و بیاتی نان آنها اسید فیتیک را در نان کاهش دادند.

وی ادامه داد: وجود اسید فیتیک به مقدار زیاد در نان باعث دفع املاح از بدن می گردد اما با کاهش آن ارزش تغذیه ای نان بالاتر می رود که این موضوع خصوصا در افرادی که فقر املاح و آهن در آنها وجود دارد، دارای اهمیت است.

صادقی اعلام کرد: در این طرح پژوهشی بهبود ویژگی های فناوری و عملکردی نان مورد توجه نهاده شد. مجموعه این عملکردها نیز باعث فراوری نان فراسودمند می شوند. پس در این صورت نان دارای ویژگی هایی فراتر از آنچه مرسوم است می گردد.

وی هدف از انجام این پژوهش را شناسایی دقیق آغازگرهای لاکتیکی موجود در خمیرترش حاصل از آرد کامل گندم دانست .

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1102

به "نان فرسودمند با باکتری های بومی فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان فرسودمند با باکتری های بومی فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید