نزدیک ترین نقطه ارتباطی ایران و اروپا کجاست؟

به گزارش سافاری رو، نقش مهم خوی در تبادلات تجاری و اقتصادی بین ایران و اروپا بعنوان نزدیکترین مسیر زمینی و ریلی کشور به اروپا

نزدیک ترین نقطه ارتباطی ایران و اروپا کجاست؟

شهرستان خوی در نقطه شمال غرب کشور قرار گرفته است و بعد از ارومیه دومین شهر پرجمعیت آذربایجان غربی محسوب می گردد. به لحاظ تاریخی خوی در مسیر اصلی شاهراه جاده ابریشم قرار داشته و کاروان های تجاری و مسافری کشورهای آسیایی و هند و ماچین از طریق شهرستان خوی به ملیت ها و کشورهای اروپا متصل گردیده و مبادلات تجاری، اقتصادی و فرهنگی انجام می دادند.

رضا حسینی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در گفت وگو با خبرنگار سافاری رو با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های ارزشمند خوی اظهار کرد: وجود مرز رازی به عنوان نزدیکترین مسیر ارتباطی زمینی و ریلی کشور به اروپا پتانسیل ارزشمندی است که می تواند در توسعه استان نقش بسزایی ایفا نماید.

وی با بیان اینکه با دریافت مجوز ایمیدرو برای توسعه صنعت نساجی خوی از وزارت صنعت و معدن، مقدمات حضور سرمایه گذاران ترکیه ای در خوی فراهم گردیده است، توضیح داد: با اجرای این پروژه در مدت 2 ماه شهرستان خوی تبدیل به قطب نساجی کشور خواهد شد که نقش موثری در فراوری و اشتغال منطقه خواهد داشت.

سیدتقی کبیری، نماینده خوی در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار سافاری رو اظهار کرد: براساس موقعیت تاریخی و قرار دریافت خوی در مسیر اصلی جاده ابریشم چندین سال است که کوشش می کنیم سابقه تمدنی، تجاری، اقتصادی و فرهنگی خوی به بهترین وجه ممکن آن احیا گردد.

وی توضیح داد: قرار دریافت جاده خوی - قطور در ردیف بودجه ملی، احداث پایانه بزرگ مسافری و تجاری رازی، دوبانده کردن جاده خوی _ ایواوغلی و الحاق خوی به مناطق آزاد تجاری کشور بخشی از این کوشش ها برای احیای تمدن تاریخی، تجاری و اقتصادی و فرهنگی خوی در دوره های جاده ابریشم است.

کبیری ادامه داد: در حال حاضر شهرستان خوی دارای ظرفیت های ارزشمندی در بخش های اقتصادی، کشاورزی، فرهنگی، علمی، مذهبی، تاریخی، مرزی و حمل و نقل است که در نظر داریم از این زیر ساخت ها و مزیت ها استفاده مطلوب و بهینه برای توسعه منطقه داشته باشیم.

کریستو یولنداکوف، سفیر بلغارستان در ایران در گفت وگو با خبرنگار سافاری رو با اشاره به ظرفیت های خوی در زمینه های صنعتی، تاریخی و میراثی اظهار کرد: شهرستان خوی نزدیکترین مسیر ارتباط ریلی و زمینی به اروپاست و کشور بلغارستان نیز دروازه ورود به اروپا و نزدیکترین کشور اروپایی به شهر خوی و کشور ایران است.

وی با بیان اینکه با برنامه ریزی ها و هماهنگی های موثر می توان شاهد تجارت مستقیم مردم خوی با بلغارستان و کشورهای اروپایی بود، توضیح داد: با توجه به اینکه بلغارستان دارای دو اسکله بزرگ تجاری و اقتصادی در سطح اروپاست می توان از این ظرفیت برای صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای اروپایی استفاده کرد.

سفیر بلغارستان، وجود مقبره شمس را هم در خوی ظرفیت ارزشمندی در توسعه گردشگری منطقه مطرح کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 75

به "نزدیک ترین نقطه ارتباطی ایران و اروپا کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزدیک ترین نقطه ارتباطی ایران و اروپا کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید