هنوز چیز های زیادی از دونالد ترامپ نمی دانیم!

به گزارش سافاری رو، تیموتی نوح* نویسنده و تحلیلگر نشریه آتلانتیک در مقاله ای، به این نکته پرداخته که بر خلاف تصور رایج، هنوز ابعاد مختلف شخصیتی دونالد ترامپ و همچنین سیاست هایش، برای همه به طور کامل روشن نشده است. امری که صرفا با گذشت زمان، (آن هم تا حدی) امکان تحقق می یابد.

هنوز چیز های زیادی از دونالد ترامپ نمی دانیم!

تا چه اندازه ما با دونالد ترامپ آشنا هستیم؟ اینطور به نظر می رسد که در پاسخ به این سوال اغلب گفته می گردد که ما وی را به خوبی می شناسیم. با این حال، تا به امروز هیچکس دونالد ترامپ را که روز های پایانی حضور خود در قدرت را سپری می نماید، به داشتن شخصیتی چندگانه و پیچیده متهم ننموده است. رفتار ها و اخلاقیات ترامپ در دوره حضورش در قدرت این گزاره را تایید می نمایند که وی یک انسان خودشیفته و کوته نگر است که از رفتار های عادی به دور بوده و صرفا بر اساس هیجانات و انتقام جویی عمل می نماید (حتی متحدان بین المللی آمریکا نیز به خوبی این مساله را فهمیده اند). حتی اقدامات ترامپ در دوره پس از انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا و متهم کردن مقام های انتخاباتی و همچنین حزب دموکرات به انجام تقلب نیز شاید بسیاری را وحشت زده کند، با این حال، به هیچ وجه آن ها را شگفت زده ننموده است.

به گزارش خبرنگاران، تصور نکنید، چون از خرابکاری های ترامپ تا به اینجایِ کار اطلاع دارید، هیچ نکته منفی دیگری (در خصوص او) وجود ندارد که احتیاج باشد شما آن ها را بشناسید. روزنامه نگاران همیشه سعی دارند که این نکته را به همگان منتقل نمایند که آن ها از همه چیز اطلاع دارند، با این حال، شواهد و قراین حاکی از این هستند که ما (و البته روزنامه نگاران) هنوز چیز های زیادی از دونالد ترامپ نمی دانیم. هنوز چیز های زیادی است که در خصوص ترامپ باید یاد بگیریم. به عنوان مثال، بسیاری از آمریکایی ها مگر تا دوره پس از خروج وودرو ویلسون رئیس جمهور اسبق آمریکا، از این نکته اطلاع نداشتند که تا چه حد وی به همسر خود وابسته است.

آمریکایی ها همچنین یک دهه پس از مرگ جان اف کندی از اسرار زندگی شخصی او مطلع شدند و فهمیدند که وی از زندگی پنهانی (با زنان دیگر) برخوردار بوده است. سواستفاده های نیکسون از قدرت نیز تنها پس از خروج وی از قدرت افشا شدند. بسیاری از رهبران و سیاستمداران آمریکایی، داستانی مشابه با آنچه در خصوص بعضی روسای جمهور آمریکا گفته شد را پشت سر گذاشته اند.

بدون تردید ترامپ و دولت وی نیز پُر از اسراری هستند که ما می توانیم آن ها را با گذشت زمان شناسایی و به درک درستی از آن ها برسیم. ظهور فناوری های جدید که در نوع خود افشاگری ها را نیز آسان می نمایند در این زمینه می تواند بسیار راهگشا باشد. نباید فراموش کرد که در جولای سال 2019، نوار مکالمه تلفنی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین ولادیمر زیلینسکی منتشر شد که در آن ترامپ از زیلینسکی می خواست تا بر علیه پسر جو بایدن (هانتر بایدن) پرونده سازی کند. امری که در نهایت ختم به استیضاح خودِ دونالد ترامپ شد.

در این راستا، نباید فراموش کرد که نمونه های مشابهی نیز از افشاگری در خصوص رفتار ها و اقدامات مخرب ترامپ وجود دارند که امکان انتشار آن ها در آینده وجود دارد. امری که البته در آینده نیز به توصیه مقام های امنیتی آمریکا، با کُندی روبرو خواهد شد.

از طرفی، نباید فراموش کرد که تحت قوانین رسمی ایالات متحده آمریکا، امکان دسترسی به اسناد و مدارک دولتی که می توانند نقش مهمی در شناخت افکار و رویه های روسای جمهور آمریکا بازی نمایند، تا حد زیادی محدود است. درست به همین دلیل است که ما به این زودی ها، در خصوص ماهیت اصلی بعضی اقدامات و رویه های ترامپ، درک درستی به دست نخواهیم آورد. به طور مثال ما متوجه نخواهیم شد که چه چیز هایی ترامپ را تحریک کردند تا در بحبوحه ابتلایش به ویروس کرونا، از بیمارستان والتر رید خارج و در خیابان های اطراف بیمارستان، برای طرفدارنش دست تکان دهد (مقام های کاخ سفید گفته اند که این اقدام در راستای انجام تمرین های ورزشی برای رئیس جمهور آمریکا و به توصیه پزشکان انجام گرفته است. امری که با واکنش منفی رسانه ها روبرو شده و همه آن را به عنوان یک دروغ توصیف کردند).

از طرفی، ترامپ و تیم وی، به نحو فزاینده ای در حال جمع آوری اسناد و مدارک مرتبط با اقدامات و فعالیت های خود هستند. مساله ای که خود، امکان شناخت ترامپ و رویه های وی را برای افکار عمومی در آینده بسیار سخت می نماید. با این همه، نباید فراموش کرد که در مقابل دستورکار های مخرب ترامپ و دولتش، افراد وظیفه شناسی نیز در کاخ سفید حضور دارند که نسبت به اقدامات ترامپ در عدم محافظت از آن ها در برابر ویروس کرونا و برخورد کردن با آن ها شبیه به انسان های پایین مرتبه، خشمگین هستند و پس از خروج وی (ترامپ) از قدرت، ابعاد و زوایایی بیشتری از اقدامات و رویه های مخرب ترامپ را افشا خواهند کرد. نباید فراموش کرد که بر خلاف ادعا های ترامپ در خصوص وفاداری عمیق تیم وی به او، اعضا دولت ترامپ و کارکنان او در کاخ سفید، وفاداری چندانی به او ندارند. این را می توان از افشاگری های گسترده ای که از داخل دولت ترامپ انجام می گردد، به خوبی فهمید. امری که در تاریخ دولت های آمریکا بی سابقه است. می توان انتظار داشت که بر شدت این افشاگری ها، در دوره پس از خروج ترامپ از قدرت افزوده گردد و ابعاد جدیدی از اقدامات و شخصیت ترامپ، آشکار گردد.

ما هنوز که هنوز است اطلاعات چندانی از ترامپ و رویه های دولت وی در موضوعات مختلف نداریم. ترامپ تا چه اندازه به جنگ با کره شاقتصادی زمانی که این کشور را تهدید کرد و از آتش و خشم سخن گفت، نزدیک بود؟ ترامپ تا چه اندازه به خارج کردن نیرو های آمریکا از شبه جزیره کره نزدیک بود؟ املاک و کسب و کار های ترامپ، در دوره حضور او در قدرت، چه میزان ثروت به دست آورده اند و آیا وی در این زمینه دست به سواستفاده زده است؟ میزان اثرگذاری افراد مختلف بر سیاست های دونالد ترامپ چقدر است؟ چه افرادی از ترامپ قول گرفته اند که به آن ها عفو ریاست جمهوری آمریکا اعطا گردد؟ ترتیبات داخلی کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری ترامپ، چگونه بودند؟ نقش اعضای خانواده ترامپ در دوره حضو وی در قدرت چگونه بوده است؟ آیا دستیاران ترامپ، هیچ گونه نشانه ای دال بر بیماری روانی و مسائل فکری ترامپ در دوره حضور او در قدرت مشاهده نموده اند. سابقه اقتصادی و بدهکاری های ترامپ در دوره حضور وی در قدرت چگونه است؟ روابط اقتصادی پنهان وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چگونه است؟ ترامپ در خلوت، در خصوص گروه های تندرو سفید پوستِ حامی خود چه می گوید؟ ترامپ تا چه اندازه نسبت به خرید گرینلند توسط دولت آمریکا جدی بود؟

شاید ما نتوانیم جواب بسیاری از این پرسش ها را تا مدتی طولانی متوجه شویم. با این حال، با گذشت زمان، بیش از آنچکه اکنون در خصوص ترامپ می دانیم، در خصوص وی اطلاعات خواهیم داشت. البته که فهم این مسائل در آینده، کمکی به آمریکا نخواهد کرد و شاید خیلی از ما هم، نسبت به این موضوع چندان مشتاق نباشیم. با این حال، باید بدانیم که اغلب ما، هنوز ترامپ و رویه های مخرب وی را در دوره حضورش در قدرت، به طور کامل نشناخته ایم.

*تیموتی نوح، وی نیوسنده و تحلیلگر نشریه آتلانتیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1477

به "هنوز چیز های زیادی از دونالد ترامپ نمی دانیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنوز چیز های زیادی از دونالد ترامپ نمی دانیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید