چگونه نان و کلوچه را به مدت طولانی تازه نگه داریم؟

به گزارش سافاری رو، مواد آردی از جمله شیرینی و انواع نان در طول یکی دو روز با هوا واکنش نشان داده و طعم و مزه تازگی خود را از دست میدهند. در این شرایط نه تنها دیگر از رایحه خوشبو و شیرین آنها خبری نیست بلکه پس از گذشت چند روز مواد مغذی خود را از دست داده و عملا غیر قابل خوردن میشوند.

چگونه نان و کلوچه را به مدت طولانی تازه نگه داریم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از howcanu، به طور کلی هر محصول پختنی دقیقا در همان لحظه که از فر، گاز یا تنور بیرون می آید، در اوج خوشمزگی و تازگی واقع شده است. در این میان انواع نان سرامد این موضوع است. اما با دانستن چند نکته که در زیر در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد میتوان تا حد زیادب از کهنه شدن نان ها و کلوچه ها جلوگیری کرد و مدت بیشتری آنها را تازه نگه داشت.

زمان و هوای زیاد = نان بیات

این دو عنصر بیشترین تاثیر را در کهنه شدن نان و کلوچه دارد. اولین عنصر که واکنشی شیمیایی به نام پس روی نشاسته است، همان لحظه خروج نشاسته از تنور و مجاورت با هوا شروع میگردد. این واکنش ملکول های نشاسته را به سمت فراوری بلور سوق داده و در نهایت ملکول های آب را با قدرت به خارج میراند که در نتیجه باعث خشک شدن و کهنه شدن سریع نان میگردد. عنصر دوم عدم وجود کافی رطوبت در نان به دلیل مجاورت زیاد با هوای آزاد است ( که به اصطلاح به آن خشک شدن نان و کلوچه نیز میگوییم)

نان و مواد آردی را در فریزر نگذارید

معمولا همه ما پس از خرید مقدار زیادی نان، آن را به قسمت های کوچک تر تبدیل نموده و در فریزر نگه داری میکنیم. با اینکه این عمل تا حد زیادی از دفع رطوبت نان ها جلوگیری میکند، اما واکنش پس روی نشاسته را بسیار سریع تر از قبل طی خواهد نمود. اگر چاره ای جز ذخیره نان ها در فریزر ندارید بهتر است آن را به قسمت های کوچکتر تقسیم نموده و و در بسته های پلاستیکی مقاوم در برابر ورود هوا نگه داری کنید.

پلاستیک محافظ و دمای خانه

محصولات را (جدا از هم) در پلاستیک های بسته بندی قرار دهید. حتی در صورت امکان از پلاستیک های وکیوم دار نیز بهره ببرید. دمای نگهداری به دمای خانه نزدیک باشد تا از بلور شدن سریع ملکول های نشاسته جلوگیری گردد. همچنین توجه داشته باشید، در محل نگهداری نان ها و کلوچه ها رطوبت وجود نداشته باشد چرا که بستر خوبی برای کپک ها و فاسد شدن سریع محصول است.

نگهداری کلوچه ها

بهترین روش برای نگهداری کلوچه ها قرار دادن کاغذ های روغنی بین آنهاست. رد این صورت کلوچه ها خشک و به هم چسبیده نمیشوند. همچنین توجه داشته باشید که نگهداری کلوچه های تازه و مانده کاری بسیار غلط است که صد در صد باعث خراب شدن کلوچه های تازه نیز میگردند. برای گرم کردن دوباره کلوچه های قدیمی تر کافیست تا آنها را به مدت 10 دقیقه در دمای 140 درجه فر قرار دهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1356

به "چگونه نان و کلوچه را به مدت طولانی تازه نگه داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه نان و کلوچه را به مدت طولانی تازه نگه داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید