10 سال زندان در صورت اثبات نقش ترامپ در حمله به کنگره

به گزارش سافاری رو، با وجود رای منفی سنا به استیضاح ترامپ، در صورتی که اتهام نقش داشتن او در حمله معترضان به ساختمان کنگره ثابت گردد، 10 سال زندان در انتظار رئیس جمهوری پیشین آمریکا خواهد بود.

10 سال زندان در صورت اثبات نقش ترامپ در حمله به کنگره

رسانه ها از احتمال محاکمه دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا به دلیل نقشی که در حمله معترضان به ساختمان کنگره (کاپیتول) داشته است، خبر می دهند.

خبرگزاری د.پ.آ. آلمان در مطلبی با اشاره به اینکه کار مخالفان ترامپ با او هنوز تمام نشده است، نوشت: دونالد ترامپ با وجود تبرئه شدن در فرایند استیضاح کنگره هنوز با خطر زندانی شدن روبرو است.

بر این اساس با این که ترامپ پس از رای منفی سنا به طرح استیضاح دموکرات ها نفس راحتی کشید، اما خطر همچنان او را تهدید می نماید. این موضوع به ویژه با توجه به سخنان یک جمهوری خواه ارشد که فکر می نماید در خصوص دونالد ترامپ امکان پیگیری قضایی وجود دارد، اهمیت می یابد.

دلیل اینکه دونالد ترامپ در پفراینده استیضاح دوم نیز جان سالم به در برد، وفاداری در بین اعضای حزبش نبود. هر چند تعداد زیادی از جمهوری خواستار ، از جمله میچ مک کانل رهبر گروه پارلمانی جمهوری خواستار در سنا ، به برائت او رای دادند، اما مک کانل توجه همگان را به یک نکته جلب می نماید و به صراحت می گوید که موضوع این رای گیری در خصوص بی گناهی ترامپ نبوده است.

به نظر می رسد وی که پیش از این در چند مورد به شدت از ترامپ انتقاد نموده بود، در خصوص گناهکار بودن رئیس جمهور سابق به دلیل تحریک شورش در پایتخت ایالات متحده متقاعد شده است. وی روز شنبه در یک سخنرانی گفت: رئیس جمهور ترامپ مسئولیت عملی و اخلاقی تحریک آنچه در آن روز رخ داده است را به عهده دارد. در این مورد هیچ شکی نیست. افرادی که به ساختمان حمله کردند معتقد بودند که طبق خواسته ها و دستورات رئیس جمهورشان رفتار می نمایند.

با این حال به اعتقاد مک کانل از آنجا که ترامپ دیگر سمتی ندارد ، استیضاح او نیز طبق قانون اساسی نیست. منظور او این نبود که ترامپ به لحاظ قانونی هیچ مسئولیتی ندارد. این سناتور ارشد با بیان این که ما در این کشور سیستم عدالت کیفری داریم تاکید نمود: ترامپ به حال خود رها نشده است. ما دعاوی مدنی داریم و روسای جمهور سابق از پاسخگویی در دادگاه مصون نیستند.

به این ترتیب اگر شکایت قضایی علیه ترامپ در دادگاه به انتها برسد ، مجازات های شدیدی در انتظارش خواهد بود. طبق قوانین آمریکا، مجازات تحریک شورش 10 سال زندان است و دقیقاً این همان موردی است که ترامپ در دادرسی استیضاح دوم به آن متهم شد.

سخنان مک کانل پس از انتقاد شدید حزب دموکرات از او همقطاران جمهوری خواهش مطرح شد. نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ، یادآور شد که فرایند استیضاح قبل از انتها کار ترامپ شروع شده بود اما رأی به موقع نرسید زیرا مک کانل مانع از ارائه آن به سنا شد تا فرصت از دست برود. پلوسی همچنین جمهوری خواستاری را که بی گناهی ترامپ رای دادند، ترسو خواند.

شنبه گذشته پلوسی پس از رای نیاوردن استیضاح ترامپ در سنا به خبرنگاران گفت: آنچه امروز در سنا شاهد آن بودیم، یک گروه بزدل از جمهوریخواستار بودند که ظاهرا گزینه دیگری نداشتند و از دفاع در برابر کار خود می ترسند.

در دادگاه استیضاح ترامپ در مجلس سنای آمریکا 57 نفر از سناتورها که به عنوان هیات منصفه این محکمه سوگند یاد نموده بودند، با مجرم شناختن ترامپ موافقت کردند و 43 سناتور هم خلاف این نظر را داشتند. برای محکومیت ترامپ دست کم 67 نفر از سناتورها باید به مجرمیت او رای مثبت می دادند.

اوایل تابستان سال جاری و زمانی که اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس آمریکا علیه شهفرایندان سیاه پوست این کشور به اوج خود رسیده بود، ترامپ در پیامی توییتری اظهار داشت که اختیارات لازم برای محکوم کردن معترضان آمریکایی به حبس طولانی مدت را به مقامات دولت خود تفویض نموده است.

وی نوشت: بر اساس قانون حفظ بناهای یادبود کهنه سربازان و سایر قوانینی که احتمالاً به این قضیه مرتبط هستند، من به مقامات دولت فدرال اجازه داده ام که هر کسی را که اقدام به تخریب یا آسیب زدن به هرگونه بنای تاریخی مجسمه یا سایر دارایی های دولت فدرال آمریکا کند، بازداشت و به حبس تا 10 سال محکوم نمایند.

اکنون شرایط مشابهی گریبانگیر ترامپ شده که طی انتخابات ریاست جمهوری از سوی همان مردم معترض از مسند قدرت به زیر کشیده شده و در انتظار محاکمه شدن به خاطر اتهامی مشابه به سر می برد.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1645

به "10 سال زندان در صورت اثبات نقش ترامپ در حمله به کنگره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 سال زندان در صورت اثبات نقش ترامپ در حمله به کنگره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید