2 طرز تهیه ژله یلدایی در لیوان چند رنگ با تزیین یلدا 1401

به گزارش سافاری رو، درست کردن انواع کیک و ژله یلدایی و دسرهای رنگارنگ آسان و کم هزینه برای پرطرفدار است. در این مطلب از طرز تهیه ژله یلدایی چند رنگ و روش درست کردن ژله انار لیوانی چند لایه با شیر که جزو ژله های یلدایی راحت و آسان هستند برای را آماده نموده ایم. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص انواع ژله یلدایی پاسخ خواهیم داد. با همراه باشید.

2 طرز تهیه ژله یلدایی در لیوان چند رنگ با تزیین یلدا 1401

طرز تهیه ژله یلدایی چند رنگ در لیوان با طعم انار و تخم شربتی

مواد لازم برای ژله لیوانی چند رنگ یلدایی

 • پودر ژله انار یا توت فرنگی: 1 و 1/2 بسته
 • شیر: 2 لیوان فرانسوی دسته دار
 • آب انار: 1 لیوان فرانسوی دسته دار
 • شکر: 3/4 2 لیوان فرانسوی دسته دار
 • پودر ژله آلوئه ورا: 1 و 1/2 بسته
 • وانیل: نوک قاشق چای خوری
 • انار: به مقدار لازم برای تزئین
 • تخم شربتی: به مقدار لازم برای داخل ژله (اختیاری)

مراحل طرز تهیه ژله یلدایی در لیوان

برای تهیه ژله یلدایی به این روش، لایه اول را با رنگ سفید انتخاب نموده ایم که ترکیب پودر ژله با شیر است. پودر ژله را ابتدا با آب داغ به روش بن ماری حل کنید و سپس شیر را به آن بیفزایید. برای مشاهده ادامه مراحل تهیه ژله شب یلدا، دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول؛ ترکیب کردن شیر با ژله

طرز تهیه ژله یلدایی به صورت ژله خرده شیشه و ژله چند رنگ و لایه ای یکی از مجذوب کننده ترین انواع دسر برای شب یلدا محسوب می گردد. برای تهیه ژله چند رنگ یلدا و (سه لایه) ابتدا باید لایه زیرین دسر را آماده کنید. برای این کار باید انتخاب کنید که اول از همه دوست دارید ژله سفید را اضافه کنید یا قرمز. ما در این طرز تهیه ابتدا لایه سفید را با شیر درست می کنیم.

برای این کار باید پودر ژله آلوئه ورا را با 1 لیوان آب داغ مخلوط کنید. سپس آن را داخل مایکروویو یا روی بخار کتری قرار دهید تا ژله کاملا در آب حل گردد. مواد را خوب هم بزنید و مقداری وانیل به آن اضافه کنید. حالا برای تهیه این ژله انار لایه ای شب یلدا باید 2 لیوان شیر را با مقداری شکر ترکیب کنید و روی حرارت قرار دهید تا حل شوند.

مرحله دوم؛ آماده کردن لایه اول ژله

بعد از گرم شدن و مخلوط شدن شکر و شیر، 1 لیوان از شیر را به ژله اضافه کنید و خوب هم بزنید. در این مرحله از طرز تهیه ژله یلدایی لیوانی اگر دوست داشته باشید می توانید تخم شربتی نیز به لایه سفید اضافه کنید. سپس یک لایه از این ژله را در قالب دسر یا لیوان بریزید.

ژله لیوانی شب یلدا را در یخچال قرار دهید تا به خوبی خودش را بگیرد. توجه داشته باشید که اگر دوست دارید ژله ها کمی سفت تر شوند، بهتر است شیر یا آب کمتری به ژله اضافه کنید.

مرحله سوم؛ آماده کردن لایه صورتی ژله

در این مرحله از طرز تهیه ژله انار شب یلدا باید لایه دوم ژله را که به رنگ صورتی است آماده کنید. برای این کار باید نصف بسته ژله انار یا توت فرنگی را با نصف بسته ژله آلوئه ورا ترکیب کنید. سپس به مقدار 1 لیوان آب جوش به آن اضافه کنید.

ظرف ژله را داخل مایکروویو یا روی بخار کتری قرار دهید تا خوب حل گردد. بعد از حل شدن ژله 1 لیوان به جای مانده از شیر گرم را نیز به ژله اضافه کنید و خوب هم بزنید. بعد از سفت شدن ژله لایه اول، این لایه را روی لایه قبلی بریزید و در یخچال قرار دهید تا سفت گردد.

مرحله چهارم؛ آماده کردن لایه آخر ژله لیوانی

در طرز تهیه ژله انار شب یلدا با پودر ژلاتین باید یک لایه ژله قرمز به قسمت روی دسرها اضافه کنید. برای این کار یک بسته ژله قرمز را با 1 لیوان آب جوش ترکیب کنید. سپس مواد را به روش بن ماری روی بخار کتری یا 1 دقیقه درون مایکروویو گرم کنید و خوب هم بزنید. بعد از شفاف شدن ژله، یک لیوان آب انار سرد به آن اضافه کنید. بعد از خنک شدن لایه دوم، ژله این لایه را به قالب ژله یا لیوان ژله اضافه کنید.

مرحله پنجم؛ سرو کردن ژله انار 3 لایه در لیوان

در آخرین مرحله از طرز تهیه ژله چند رنگ شب یلدا، بعد از آماده شدن ژله و زمانی که همه لایه ها خوب خود را گرفتند و ژله سفت شد، در زمان سرو دسر، مقداری انار دون کنید و برای تزئین روی هر دسر بریزید. برای تنوع بخشیدن به رنگ دسر و مجذوب کننده تر به نظر رسیدن ژله شب یلدا تازه لیوانی آن می توانید یک برگ نعناع روی انارها قرار دهید.

فوت و فن های تهیه و تزیین ژله چند رنگ یلدایی در لیوان

*می توانید در طرز تهیه ژله لیوانی برای شب یلدا طبق سلیقه خودتان دسر را با چیدمان انار و خلال پسته تزئین کنید. این دسر زیبا و خوشمزه را در شب یلدا و برای دورهمی های خانواده خود درست کنید و از طعم خوشمزه و ظاهر زیبای آن لذت ببرید.

*با این روش، انواع ژله را به صورت لیوانی یا در قالب و ظرف ژله در هر چند رنگ و لایه که بخواهید می توانید درست کنید. ژله رنگین کمانی هم به همین ترتیب آماده می گردد.

*توجه داشته باشید که در طرز تهیه ژله یلدایی شیک، شیر نباید جوش بیاید و فقط باید گرم گردد. جوش آمدن شیر موجب گلوله شدن ژله در آن می گردد.

بیشتر بخوانید: جالب ترین آداب و رسوم شب یلدا در شهرهای مختلف ایران

طرز تهیه ژله انار لیوانی

مواد لازم برای ژله انار لیوانی با شیر برای شب یلدا

 • ژله انار: 1 بسته
 • ژله آلوئه ورا: 1 بسته
 • آب: 3 لیوان فرانسوی دسته دار
 • شیر: 1 لیوان فرانسوی دسته دار
 • انار: 1 عدد

مراحل طرز تهیه ژله انار لیوانی شب یلدا برای عروس

این ژله یلدایی را برای ژله شب یلدا هدیه عروس هم می توانید بهره ببرید. برای درست کردن ژله یلدایی رنگی، باید پودر ژله را در آب جوش حل کنید و بعد یک لیوان آب سرد را به آن بیفزایید. بعد از اضافه کردن هر لایه باید ژله را در یخچال بگذارید تا خودش را بگیرد.

دانه های انار را هم به ژله تازه شب یلدا اضافه کنید و در آخر، آن را با خامه یا مواد تزیینی دلخواه مثل شکلات، نوتلا و … تزیین و برای شب یلدا سرو کنید. برای مشاهده مراحل تهیه این ژله مناسبتی شب یلدا، روش زیر را انجام دهید.

مرحله اول؛ دان کردن انار

در اولین مرحله از طرز تهیه ژله انار لیوانی بهتر است انار را دون کنید و برای درست کردن این ژله قرمز یلدایی مجذوب کننده کنار بگذارید. برای این کار بهتر است از یک انار قرمز و دانه درشت بهره ببرید تا دسر شما زیباتر گردد.

مرحله دوم؛ حل کردن ژله انار در آب جوش

در این مرحله از طرز تهیه ژله یلدایی لیوانی انار، باید پودر ژله انار را داخل یک کاسه بزرگ بریزید. سپس یک لیوان آب جوش به ژله اضافه کنید. ظرف ژله را به روش بن ماری روی حرارت کتری حل کنید. ژله را به آرامی هم بزنید تا کاملا حل گردد.

می توانید برای 2 دقیقه ظرف را با شعله ملایم روی شعله گاز قرار دهید یا چند ثانیه آن را داخل مایکروویو بگذارید. آن قدر مواد را با هم ترکیب کنید که ژله کاملا شفاف و یکدست شوند.

مرحله سوم؛ اضافه کردن آب سرد به ژله انار

بعد از این که ژله به خوبی در آب جوش حل شد، باید یک لیوان آب سرد نیز به آن اضافه کنید. مواد را خوب هم بزنید و سپس اجازه دهید ژله کمی خنک گردد.

مرحله چهارم، ریختن لایه اول ژله در لیوان

در چهارمین مرحله از ژله یلدایی لیوانی باید انارهای دون شده را داخل لیوان هایی که برای درست کردن ژله انتخاب نموده اید، بریزید. سپس به مقدار یک سوم به هر لیوان ژله اضافه کنید. سپس لیوان ها را داخل یخچال قرار دهید تا ژله خودش را بگیرد و خوب سفت گردد. بقیه ژله را نیز روی میز آشپزخانه و در دمای محیط بگذارید تا برای لایه های بعدی بهره ببرید.

مرحله پنجم؛ آماده کردن لایه میانی ژله

تا سفت شدن لایه اول ژله انار لیوانی می توانید به سراغ درست کردن لایه میانی ژله بروید. برای این کار باید پودر ژله آلوئه ورا را داخل ظرف بریزید و یک لیوان آب جوش به آن اضافه کنید. سپس ژله را به روش بن ماری روی حرارت کتری خوب حل کنید.

سپس به جای آب یک لیوان شیر سرد به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. بعد از این که لایه اول ژله سفت شد، این لایه را داخل لیوان ژله و روی لایه قبلی بریزید.

مرحله ششم، آماده کردن لایه آخر ژله

در این مرحله از طرز تهیه ژله یلدایی لیوانی باید همچون لایه اول ابتدا روی لایه میانی مقداری انار دون شده بریزید. سپس روی آن مایه حل شده ژله انار بریزید. ژله را دوباره داخل یخچال قرار دهید تا کاملا سفت گردد و خودش را بگیرد. در پایان می توانید روی ژله را با خامه فرم گرفته یا دانه های انار تزئین کنید.

برای درست کرد ژله یلدایی می توانید لایه های رنگی ژله را داخل یک قالب بزرگ بریزید. سپس قالب را برگردانید و به جای ژله لیوانی، یک ژله بزرگ قالبی برای شب یلدا داشته باشید. در صورتی که ژله را در قالب می ریزید، برای این که ژله قالبی راحت تر از قالب خارج گردد، می توانید سطح داخلی قالب را کمی با روغن چرب کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه چیز کیک هندوانه یخچالی برای دسر شب یلدا

نکات و فوت و فن های طرز تهیه انواع ژله یلدایی

*اگر برای تهیه ژله یلدایی از شیر استفاده می کنید، توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید شیر با ژله به جوش بیاید. برای ترکیب ژله و شیر تنها باید شیر را کمی گرم کنید. جوش آمدن شیر موجب گلوله شدن ژله در شیر می گردد.

*برای درست کردن ژله شب یلدا داخل جام می توانید لایه های مختلف ژله را به جای لیوان در جام درست کنید.

*در روش درست کردن ژله چند رنگ شب یلدا حتما اجازه دهید هر لایه به خوبی سفت گردد و ژله بعدی کمی خنک گردد و بعد آن را روی لایه قبل بریزید.

*برای درست کردن ژله لیوانی شب یلدا می توانید برای لایه قرمز به جای آب از و برای درست کردن لایه سبز از نیز بهره ببرید.

*برای تهیه ژله انار لیوانی می توانید ژله آلوئه ورا را به تنهایی در ترکیب با دانه های قرمز انار درست کنید.

*برای این که ژله یلدایی شما شفاف و زیبا گردد، باید ژله را در مرحله اول به خوبی با آب جوش ترکیب کنید و بعد آب سرد را اضافه نمایید.

*طرز تهیه ژله هندوانه یلدایی نیز بسیار ساده و راحت است. برای درست کردن ژله هندوانه یلدایی ساده و راحت می توانید از ژله لیمو برای لایه زیرین و ژله هندوانه یا انار برای لایه قرمز بهره ببرید. لایه سفید میانی نیز با استفاده از ژله آلوئه ورا با شیر تهیه می گردد.

*برای این که ژله انار لیوانی شما ظاهر مجذوب کننده تری پیدا کند می توانید لیوان را در زمان سفت شدن ژله به صورت کج در یخچال قرار دهید. این کار موجب می گردد تا ژله به صورت کج سفت گردد و مدل ژله شما زیباتر گردد.

*شما می توانید ژله انار لیوانی برای شب یلدا را به شیوه های مختلف و حتی با رنگ های متفاوت آماده کنید. برای آماده کردن ژله چند رنگ شب یلدا حتما اجازه دهید هر لایه از ژله به خوبی در یخچال سفت گردد و سپس لایه بعدی را آماده کنید.

*توجه داشته باشید که استفاده از میوه های اسیدی مثل کیوی، پرتقال و انجیر موجب نرم شدن ژله می گردد. بنابراین در صورت استفاده از این میوه ها حتما زمان بیشتری برای سفت شدن ژله در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: چرا باید شب یلدا هندوانه بخوریم؟

سوالات متداول

در طرز تهیه ژله لیوانی برای شب یلدا به چه موادی احتیاج داریم؟

برای درست کردن ژله یلدایی در لیوان می توانید از ژله انار، ژله آلوئه ورا، شیر، آب و دانه های انار بهره ببرید.

طرز تهیه ژله دو رنگ انار چگونه است؟

برای درست کردن ژله دو رنگ باید ابتدا یک رنگ ژله را آماده کنید. اجازه دهید لایه اول کاملا سفت گردد. سپس می توانید لایه دوم ژله را روی آن آماده کنید.

آیا می توان با طرز تهیه ژله دو رنگ، ژله چند رنگ نیز آماده کرد؟

بله. روش درست کردن ژله یلدایی در لیوان به صورت چند رنگ درست همچون ژله دو رنگ است. تنها باید از چند رنگ ژله مختلف بهره ببرید.

چه میوه هایی برای تهیه ژله شب یلدا داخل جام مناسب تر هستند؟

برای درست کردن ژله مجلسی شب یلدا بهتر است از دانه های قرمز و در صورت احتیاج کیوی بهره ببرید.

برای تزیین روی ژله یلدایی از چه موادی استفاده می گردد؟

اگر می خواهید ژله یلدایی متفاوتی داشته باشید، می توانید آن را به سلیقه و انتخاب خودتان، تزیین کنید. استفاده از ، خامه فرم گرفته، شکلات چیپسی، و … ایده هایی است که با افزودن آنها می توانید ژله خود را خوشمزه تر و اشتهابرانگیزتر کنید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 22 آذر 1401 بروزرسانی: 22 آذر 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2290

به "2 طرز تهیه ژله یلدایی در لیوان چند رنگ با تزیین یلدا 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 طرز تهیه ژله یلدایی در لیوان چند رنگ با تزیین یلدا 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید