3 نکته درباره نامه ای که روزنامه شرق منتشر کرد

به گزارش سافاری رو، خبرنگاران: روزنامه شرق امروز در مطلبی تحت عنوان نامه ای از سوئیس به داستان نامه ای از سوی فیفا به فدراسیون فوتبال ایران اشاره نموده که در آن به وضوح درباره حضور زنان در استادیوم شرح داده شده و تعیین نموده که زنان ایرانی باید از این به بعد در استادیوم حاضر شوند.

3 نکته درباره نامه ای که روزنامه شرق منتشر کرد

به گزارش خبرنگاران، در متن نامه منتشر شده چنین آمده است که:

موضوع: انتها ممنوعیت حضور زنان در مسابقات در ایران

آقای رئیس/ سرپرست موقت

طی ماه های اخیر، سازمان های ما پیشرفت های زیادی را در خصوص انتها دادن به موضوع ورود زنان به استادیوم ها در ایران رقم زدند. در تاریخ 10 اکتبر 2019، ما لحظه ای تاریخ را تجربه کردیم، زمانی که چندین هزار زن توانستند بلیت بخرند و یک بازی مهم فوتبال را در کشور ایران، برای اولین بار بعد از حدود چهار دهه دیدن نمایند. این گام مهم با کوشش های فوق العاده حرفه ای تیم فدراسیون فوتبال ایران و مقامات مربوطه امکان پذیر شد، اتفاقی که بابت آن تشکر خودمان را از شما و از دولت شما بار دیگر ابراز می کنیم.

در تاریخ 10 دسامبر 2019، هیئتی از فیفا به ایران آمدند تا در خصوص پیداکردن راهی برای بازشدن درِ استادیوم ها برای زنان در ایران، بحث و گفتگو نمایند. راهی که بر مبنای تجربه پیروز 10 اکتبر 2019 تحقق پیدا کند. در آن جلسه تعهدات زیر از سوی معاون وزیر ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون فوتبال ایران مورد موافقت نهاده شد:

زنان اجازه خواهند یافت تا در تاریخ 26 مارس 2020 در مسابقه تیم ملی ایران مقابل هنگ کنگ در استادیوم آزادی حضور یابند، با افزایش چشمگیر تعداد جایگاه های در دسترس برای زنان در مقایسه با مسابقه 10 اکتبر 2019.

زنان اجازه خواهند یافت تا در همه مسابقات آینده لیگ قهرمانان آسیا که در ایران برگزار می گردد حضور یابند.

زنان اجازه خواهند یافت تا در همه بازی های ملی و بازی های لیگ خلیج فارس از ماه ژوئن 2020 حضور یابند.

موضع قطعی فیفا همچنان این است که فرایند تحول باید طبق توافق صورت گرفته ادامه یابد و من تمایل دارم به شما مجددا بابت حمایت کامل فیفا در اجرای تعهدات توافق شده در جلسه 10 دسامبر 2019 اطمینان دهم. در این زمینه، هیئت اعزامی فیفا گام های آماده سازی اولیه را طی می نماید تا بار دیگر از تیم فدراسیون فوتبال ایران در اجرای پروتکل های اجرائی برای مسابقه بین المللی بعدی حمایت کند.

اولین نکته ای که درباره این نامه وجود دارد تاریخ آن است که مربوط به فوریه 2020 یعنی بهمن ماه 1398 می گردد. این نامه دقیقا مرتبط با روز هایی است که مهدی تاج از فدراسیون استعفا نموده بود و حیدر بهاروند زمام امور را به عنوان سرپرست در دست داشت. موضوع مهمتر، اما بند هایی است که در این نامه گنجانده شده است.

پیش از این، فدراسیون فوتبال و البته وزارت ورزش اینطور اشاره نموده بودند که قرار است از این به بعد، در بازی های تیم ملی که زیر نظر فیفا برگزار می گردد، ورود زنان به استادیوم آزاد گردد. آن ها با استناد به همین مورد، برای اولین بار بعد از قریب به 40 سال با بلیت فروشی، اجازه ورود زنان به استادیوم را برای دید ار ایران با کامبوج صادر کردند. مقرر شد بعد از آن، ادامه بازی های انتخابی جام جهانی که در تهران برگزار می گردد هم با حضور دیدنگران زن برگزار گردد، ولی شیوع ویروس کرونا، دیگر این فرصت را در اختیار علاقمندان به فوتبال قرار نداد.

نکته ای که در این بین غافل مانده و از سوی مسئولان ورزش ایران عنوان نشده این است که حالا تعیین شده فیفا نه تنها برای بازی های ملی، بلکه برای بازی های لیگ قهرمانان آسیا و بازی های لیگ برتر ایران هم خواسته تا مسئولان فوتبال ایران، زنان را به استادیوم های فوتبال راه دهند. در واقع یکی از سه بند توافقی بین طرفین همین مورد است که به صورت دقیق عنوان شده زنان باید برای بازی های لیگ ایران هم با بلیت فروشی و البته برطرف محدودیت، برای دیدنی بازی های لیگ به استادیوم راه داده شوند.

به گزارش خبرنگاران، نکته آخر اینکه با انتشار این نامه، همه شایعات مرتبط با ورود زنان به استادیوم به حقیقت می پیوندد. جواز حضور دیدنگران زن در استادیوم از سوی نهاد های بالاتر صادر نشده و مسئولان فدراسیون فوتبال ایران هم به بهانه شیوع ویروس کرونا، آنهم در حالی که مراسم های مختلف در حال برگزاری است، بازی های لیگ و البته بازی های تیم ملی را بدون دیدنگر نموده اند تا از عواقب احتمالی و جریمه هایی که فیفا برای این سرپیچی درنظر گرفته مصون بمانند. مساله، اما اینجاست که تا کی می گردد اجازه حضور دیدنگران فوتبال را برای پرهیز از ورود زنان به استادیوم صادر نکرد؟

منبع: فرارو
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2078

به "3 نکته درباره نامه ای که روزنامه شرق منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 نکته درباره نامه ای که روزنامه شرق منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید