شروع طرح بزرگ ناب برای فراوری همزمان آب و برق ، آب دریای عمان به مشهد مقدس می رسد

به گزارش سافاری رو، اجرای طرح ناب به منظور فراوری همزمان آب و برق در مقیاسی گسترده در جنوب کشور، با گذشت 4 سال از طرح اولیه، با انجام کارهای مهندسی و تکمیل کارهای مطالعاتی در آستانه عملیاتی شدن قرار گرفته است.

شروع طرح بزرگ ناب برای فراوری همزمان آب و برق ، آب دریای عمان به مشهد مقدس می رسد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی سافاری رو ، فراوری همزمان آب و برق با استفاده از سوخت فسیلی یا خورشیدی در سراسر دنیا به عنوان یک تکنولوژی مؤثر در افزایش راندمان فراوری برق و فراوری همزمان آب مورد احتیاج شناخته می گردد. چندسالی است این رویه مؤثر در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته و سرمایه گذاری بخش خصوصی در انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان را برای شیرین سازی و تأمین احتیاج صنایع و بعضاً فراوری همزمان برق و استفاده از حرارت فراوریی برای شیرین سازی آب شاهد هستیم.

در نیمه دوم سال 94 طرحهایی برای توسعه فراوری همزمان آب و برق در مجموعه وزارت نیرو مطرح شد، به طوری که آذرماه سال 94 حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از دستور کار قرارگرفتن فراوری هم زمان آب و برق به سافاری رو اطلاع داد و گفت: یک فرصت بسیار خوبی است که بتوانیم از انرژی های بازیافتی و حرارت هدررفته نیروگاه ها در نواحی ساحلی استفاده کنیم. نمک زدایی و شیرین سازی آب دریا و استفاده از این آب در نوار ساحلی و یا انتقال آن به بخش های مرکزی، موضوع طرح های جدید اجرایی و مطالعاتی در وزارت نیرو است. می توانیم با استفاده از انرژی بازیافتی و حرارت هدررفته نیروگاهها، اقدام به نمک زدایی و شیرین سازی آب کنیم که با احداث واحدهای شیرین سازی آب کنار نیروگاهها به خصوص در جنوب کشور این کار شدنی است. یکی از مواردی که در قیمت تمام شده فراوری آب شیرین در آب شیرین کن ها تأثیرگذار است، هزینه سوخت است که با استفاده از حرارت بازیافتی نیروگاهها، هزینه تمام شده فراوری آب در آب شیرین کن ها کاهش می یابد.

15 بهمن ماه سال 94 سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبداللهی فرمانده وقت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) از پیشنهاد طرحی با عنوان ناب به وزارت نیرو اطلاع داد تا با انتقال آب از خلیج فارس و فراوری همزمان آب شیرین و برق، مسائل کم آبی در بخشی از کشور رفع گردد.

این پیشنهاد به معنای ایجاد یک هاب فراوری همزمان برق و آب در جنوب کشور بود که با استفاده از گاز مازادی که در صورت تکمیل پروژه های گازی کشور در اختیار خواهیم داشت، سوخت مورد احتیاج تعداد زیادی نیروگاه حرارتی تأمین گردد و از حرارت این نیروگاهها برای تأمین سوخت آب شیرین کن ها استفاده کنیم.

اینک اجرای طرح ناب با گذشت 4 سال از طرح اولیه، با انجام کارهای مهندسی و تکمیل کارهای مطالعاتی در آستانه عملیاتی شدن قرار گرفته است.

سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) امروز در بازدید از محل احداث نیروگاه و آب شیرین کن های طرح ناب در چابهار گفت: فاز اول طرح ناب با هدف تأمین آب شرب و صنعت استان های شرقی کشور به زودی عملیاتی می گردد.

همچنین اسدی مدیر طرح ناب قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر اجرای طرح ناب گفت: هدف از اجرای کریدور شرقی این طرح، فراوری روزانه 2 میلیون مترمکعب (آب شیرین) در سه فاز تا افق 1420 است.

وی ادامه داد: هم اکنون برای اجرای فاز اول این طرح با ظرفیت 800 هزار متر مکعب در روز تأمین اقتصادی و برنامه ریزی لازم با مشارکت بخش خصوصی انجام شده است و تا سال 1403 پس از تأمین آب سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، آب شیرین به مشهد مقدس خواهد رسید.

منبع: تسنیم
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 644

به "شروع طرح بزرگ ناب برای فراوری همزمان آب و برق ، آب دریای عمان به مشهد مقدس می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع طرح بزرگ ناب برای فراوری همزمان آب و برق ، آب دریای عمان به مشهد مقدس می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید