اسامی 10 دستگاه اجرایی برتر در شفافیت اطلاعات

به گزارش سافاری رو، رضا باقری اصل در تبادل نظر با خبرنگاران، با بیان اینکه موضوع شفافیت و دسترسی آزاد شهروندان به داده های باز دستگاه های اجرایی مبتنی بر تکالیف قانونی و مقرراتی که شفافیت را الزامی نموده در جلسه شانزدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات (13 مهرماه 99) به تصویب رسیده است، گفت: نتایج ارزیابی عملکرد دستگاه ها در اجرای این مصوبه، روز گذشته در جلسه بیست و یکم شورای اجرایی فناوری اطلاعات به رئیس جمهور و اعضای شورا ارائه شد.

اسامی 10 دستگاه اجرایی برتر در شفافیت اطلاعات

باقری اصل ادامه داد: اسامی 10 دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات از آنالیز عملکرد 14 شاخص شفافیت در بیش از 140 دستگاه اجرایی مطابق با معیارهای این مصوبه به دست آمده است و روز شنبه هفته آینده لینک کامل گزارش آن شامل جزئیات و امتیازهای اخذ شده در وبگاه EGOVERMENT.IR در اختیار عموم قرار می گیرد.

اسامی 10 دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات

باقری اصل تاکید نمود: تمامی دستگاه های اجرایی مکلف هستند زیردرگاه یا وبسایت شفافیت را تحت دامنه رسمی دستگاه (.shafaf) ایجاد و به وسیله آن، داده های مدنظر این مصوبه را ظرف سه ماه در دسترس مردم قرار دهند.

وی هدف از این مصوبه را تسهیل در تعاملات الکترونیکی شهروندان با دستگاه های اجرایی، ارتقای شفافیت دستگاه های اجرایی، دسترسی مردم به داده عمومی و ایجاد یکپارچگی و تسهیل فرآیندهای تجاری و خدمات اسم کرد.

باقری اصل گفت: موضوع شاخص های شفافیت داده های دولتی شامل دسترسی آزاد به اطلاعات مربوط به هزینه کرد و عملکرد اقتصادی سالانه دستگاه های اجرایی و نهادهای وابسته، معاملات دولتی، تفاهمنامه ها، موافقتنامه ها، قراردادها و روش انتخاب آنها، دارایی های غیرمنقول و اموال امانی (اقتصادی و سرمایه ای) و آمار و اطلاعات عملکرد اجرای برنامه های توسعه ای دستگاه ها می گردد.

وی ادامه داد: در همین حال لزوم شفافیت در زمینه تکالیف قانونی و برنامه های راهبردی، قوانین، مقررات و پیش نویس مصوبات مربوط به دستگاه های اجرایی، کلیه مجوزهای صادره به همراه لیست گیرندگان مجوز، برنامه های توسعه و راهبردی دستگاه ها، فرآیندهای استخدام و تخصیص پست، صورتجلسات شوراها، هیئت عامل و هیئت مدیره، نشر کلیه اسناد مربوط به سفارش، اجرا و نتایج حاصل از پژوهش، معرفی مدیران دستگاه اجرایی و فراوری و در دسترس قرار دادن کلیه اطلاعات قابل استفاده برای کسب وکارها، در این مصوبه تاکید شده است.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات اظهار داشت: از این رو تمامی دستگاه های اجرایی مکلف هستند که داده ها، فراداده ها و اطلاعات موردنیاز کسب وکارها و شهروندان را در درگاه یکپارچه داده های باز کشور Data.Gov.IR در دسترس قرار دهند.

به گفته باقری اصل، در این زمینه سازمان فناوری اطلاعات هم مسئول ایجاد، نگهداری و توسعه درگاه مذکور بوده و باید نسبت به ایجاد امکان درخواست داده های موضوع این مصوبه برای شهروندان اقدام کند. در همین حال کلیه دستگاه های اجرایی موظف به همکاری با این سازمان هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1869

به "اسامی 10 دستگاه اجرایی برتر در شفافیت اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسامی 10 دستگاه اجرایی برتر در شفافیت اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید