اسرا انجمن باغ میکده

به گزارش سافاری رو، با این حال، نباید این مسئله را نادیده گرفت که شعار نابودکردن قاجارها، به عنوان نیت اصلی اعضای انجمن سرّی باغ میکده، به احتمال بسیار زیاد برخاسته از نیت بابی ها بود و آن ها در این رویکرد، نقشی محوری را ایفا می کردند.

اسرا انجمن باغ میکده

جهت دریافت خدمات طراحی سقف شیبدار ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

رودسری| بسیاری از جریان های فعال در نهضت مشروطیت ایران، به درستی مورد مطالعه قرار نگرفته اند و بازار اتهام زنی درباره بعضی از شخصیت های مشهور این نهضت، همچنان گرم است. ی

کی از مهم ترین تهمت ها را باید در بابی خواندن تعدادی از فعالان نهضت مشروطه بدانیم؛ بابی به معنای پیروان سیدعلی محمد شیرازی که دعوی نبوت و الوهیت کرد و در نهایت، با دستور امیرکبیر در تبریز اعدام شد.

حضور تعدادی از بابی ها در فعالیت های مشروطه خواهی، باعث بسط این اتهام در عصر مشروطیت و دوره های بعدی شد و حتی در همان زمان نیز، بهانه ای به دست مخالفان مشروطه برای کوبیدن هواداران آن بود. هرچند که در بابی بودن تعدادی از این افراد، تردیدی نیست، اما همه را به یک چوب راندن هم نمی تواند عملی صواب باشد.

انجمن سرّی باغ میکده، یکی از اصلی ترین کانون های اتهام بابی زدن به هواداران مشروطه بود؛ انجمنی که در سال 1283 خورشیدی، دو سال قبل از پیروزی نهضت مشروطه، در باغ شخصی سلیمان خان میکده، از رجال سیاسی دوره قاجار، تشکیل شد و به تدریج، افراد مهمی به عضویت آن درآمدند.

گزارش های مبهمی درباره اعتقادات اعضای انجمن سری که به دنبال منقرض کردن قاجاریه بودند، وجود دارد. بعضی معتقدند که نیمی از اعضای این انجمن، بابی بودند و اصولاً به دلیل عداوت دیرینه با قاجار ها به دلیل کشتن سیدعلی محمد باب و گروهی از پیروانش، انجمن سری باغ میکده را تشکیل دادند.

از میان اعضای مشهور انجمن، می توان به ملک المتکلمین، سیدجمال الدین واعظ، یحیی دولت آبادی، سیدمحمدرضا مساوات، محمدحسین ذکاءالملک فروغی، مجدالاسلام کرمانی، میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل و میرزاحسن رشدیه اشاره نمود. در بابی بودن بعضی از این افراد تردیدی نیست؛ به عنوان مثال، یحیی دولت آبادی رئیس این فرقه در ایران بود؛ یا ملک المتکلمین و صوراسرافیل، بدون عضویت در این انجمن نیز، به بابی بودن شهرت داشتند.

اما توسعه این اَنگِ اعتقادی به دیگر اعضای انجمن، کمی مشکل است. واقعیت این بود که اختناق و استبداد قاجاری، بسیاری از منورالفکر های آن دوره و حتی مذهبیون را به این نتیجه رساند که باید با هر روش ممکن، بند بندگی شاه را از پای خود بردارند و شاید، علت آمیختگی این گروه با پیروان بعضی از فرق و مذاهب، بر همین اساس بوده باشد.

با این حال، نباید این مسئله را نادیده گرفت که شعار نابودکردن قاجارها، به عنوان نیت اصلی اعضای انجمن سرّی باغ میکده، به احتمال بسیار زیاد برخاسته از نیت بابی ها بود و آن ها در این رویکرد، نقشی محوری را ایفا می کردند.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1113

به "اسرا انجمن باغ میکده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرا انجمن باغ میکده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید