انتقاد از برخورد سلیقه ای در ممیزی بازی های رایانه ای

به گزارش سافاری رو، رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی سازمان نصر با انتقاد از برخورد سلیقه ای و بدون معیار و سختگیرانه در ممیزی بازی ها، گفت: اگر کلیت این موضوع به درستی انجام می شد، شاید چالش زیادی برای بازی سازها ایجاد نمی کرد، اما در یک سال و نیم گذشته مصادیق ممیزی به شدت سلیقه ای شده و این مساله بازی سازها را آزار می دهد.

انتقاد از برخورد سلیقه ای در ممیزی بازی های رایانه ای

حسین مزروعی با بیان اینکه مشکل بازی سازها در حال حاضر، موضوع ممیزی بازی هاست، گفت: زمانی که بازی سازها یک محصول فراوری می نمایند، بنیاد می گوید که برای انتشار باید ممیزی انجام گردد. این ممیزی پیش از این هم وجود داشته، به این صورت که بازی سازها محصولشان را روی مارکت منتشر می کردند و بعد از آن بنیاد ملی بازی های رایانه ای بازی را آنالیز می کرد و پنلی از سمت مارکت در اختیارشان بود و به بازی رده بندی سنی می داد.

وی ادامه داد: اما الان بنیاد سامانه خودش را راه اندازی نموده و بازی سازها حتما باید پیش از انتشار، بازی را در سامانه ثبت نمایند و پروانه نشر بگیرند، یعنی علاوه بر رده بندی سنی چیزی به نام پروانه نشر هست که بازی سازها با رویه جدید بنیاد موظفند آن را دریافت نمایند. در حالی که پیش از این چنین اجباری نبود. منتهی با جلسات متعددی که بازی سازها با بنیاد برگزار کردند، بازی سازها یک فرصت دو هفته ای دارند که بتوانند مجوزشان را بگیرند.

رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی سازمان نصر با بیان اینکه اگر کلیت این موضوع به درستی انجام می شد، شاید چالش زیادی برای بازی سازها ایجاد نمی کرد، اضافه کرد: موردی که در یک سال و نیم گذشته بازی سازها را آزار می دهد این است که مصادیق ممیزی به شدت سلیقه ای شده. برای مثال یک نفر بازی را آنالیز می نماید و تشخیص می دهد که رنگین کمان نباید در بازی باشد، به این خاطر که نماد پرچم یک گروه است، در صورتی که این موضوع نه قانونی است و نه آیین نامه ای دارد و نه در هیچ رسانه دیگری اینطور سخت گیری می گردد نسبت به بازی ها.

برخوردها هم سلیقه ای است و هم سخت گیرانه

مزروعی با انتقاد از برخورد سلیقه ای و بدون معیار و سختگیرانه در ممیزی بازی ها بیان نمود: زمانی هست که شما برخورد سلیقه ای دارید اما سخت گیری اش آزادهنده نیست، اما در حال حاضر این برخورد سلیقه ای، به شدت هم سختگیرانه است. هر موردی که کارشناسان احساس نمایند ممکن است مسئله ای داشته باشد، همان جا از بازی ساز می خواهد آن را سانسور کند. یک سری مصادیق هم توسط خود بنیاد به شورای رده بندی سنی ارجاع داده می گردد.

وی ادامه داد: این هم جزو مواردی است که بازی سازها تصور می نمایند پشت درهای بسته و بدون هرگونه شفافیتی در موردشان تصمیم گیری می گردد. نظام رده بندی سنی 12 سال است که در کشور وجود دارد و اتفاقا کار خوبی بوده، اما روش اجرا که طی یک سال اخیر تغییرات جدی داشته و سخت گیری ها بیشتر شده، برای بازی سازها چالش عظیم ایجاد نموده است.

رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی سازمان نصر درباره فعالیت های این کمیسیون برای برطرف مشکل بازی سازان بیان نمود: ما به محض اینکه آگاه شدیم بنیاد قرار است چنین تغییر و تحولاتی دهد و سامانه ای طراحی کند، از حدود یک سال پیش درخواست جلسه نموده و جلساتی را از طرف کمیسیون با مدیرعامل بنیاد، معاونت های مختلف و به ویژه معاونت نظارت بنیاد برگزار کردیم و در آن جلسات نظرات کارشناسی خود را منتقل کردیم.

مزروعی ادامه داد: تصمیمات بسیار غلط تری داشت گرفته می شد که با نظرات و صحبت های مفصل و چانه زنی در جلسات، بعضی تعدیل شدند. به عنوان مثال هر آپدیت بازی قرار بود مجوز جدا داشته باشد. ما ساعت ها صحبت کردیم که این اصلا از لحاظ فنی شدنی نیست و یک بازی ممکن است در طول روز سه آپدیت بدهد و نمی تواند سه بار مجوز بگیرد که این پذیرفته شد. منتهی تعدیلاتی که انجام دادیم، آن قدری نبوده که بتواند بازی سازها را راضی کند.

تیغ ممیزی قشر عظیمی از بازی سازهای داخلی را آزار می دهد

وی با بیان اینکه در نهایت اتفاقی که افتاد این بوده که همچنان تیغ ممیزی قشر عظیمی از بازی سازهای داخلی را آزار می دهد، اضافه کرد: در ادامه ما از سمت کمیسیون به وزیر ارشاد نامه نوشتیم، سعی کردیم با مدیریت بنیاد تعامل کنیم تا شرایط بهتر گردد، اما تا کنون تغییرات چشمگیری حاصل نشده است. موضوع این است که هیچ یک از بازی سازها مخالف ممیزی نیست و همه می دانند که در ایران کار می نمایند و باید کار قانونی و در چارچوب موازین انجام دهند. در این موضوع شکی نیست، اما مساله همان تعامل است.

رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی سازمان نصر با اشاره به بیانیه بازی سازها برای برطرف مشکلاتشان بیان نمود: در حدود سه ماه گذشته بازی سازها بیانیه ای دادند، پیش از آن هم ما کوشش هایی داشتیم اما این بیانیه رسانه ای شد و بازی سازها تمام کوشششان را کردند که معاون نظارت بنیاد نسبت به تصمیماتی که گرفته و نحوه عملکردش پاسخگویی داشته باشد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است. رسانه ها هم سعی کردند از آنها بخواهند در این باره شرح دهند، اما تنها یک جواب ساده از پیش آماده دریافت کردند که ما این موضوع را تکذیب می کنیم، تغییری اتفاق نیفتاده و شرایط مانند گذشته است.

مزروعی با بیان اینکه حداقل در این چندماه گذشته هیچ پاسخگویی از جانب معاونت نظارت بنیاد داده نشده، اظهار کرد: 1400 بازی ساز و فعال جدی در این حوزه آمدند اعتراض کردند و می گویند از این سبک ممیزی لطمه می خورند. وقتی کل این صنعت آمدند و اعتراض کردند، حداقل توقع این است که یک جواب شفاف از سمت معاونت نظارت بنیاد بگیرند، نه اینکه موضوع را از اساس تکذیب نمایند که ما هیچ کاری نکردیم و کلیه فلسفه جوابشان همین باشد. پس از رخدادهای اخیر تعامل جدیدی با مدیرعامل بنیاد در حال شکل گیری است و امیدوارم بخش قابل توجهی از این موارد با ورود ایشان بهبود یابد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1783

به "انتقاد از برخورد سلیقه ای در ممیزی بازی های رایانه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از برخورد سلیقه ای در ممیزی بازی های رایانه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید