سهم 6 درصدی فروش بخش فاوا از 500 شرکت برتر کشور

به گزارش سافاری رو، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات، فرهاد معارفی با اشاره به گزارش ارزیابی منتشر شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی در مورد شرکت های برتر در بخش های مختلف اقتصاد، گفت: با آنالیز اطلاعات شرکت های حوزه ICT امکان شناخت بهتر شرایط اقتصادی شرکت های این بخش مهیا شده و دید بهتری از کسب وکارها حاصل می گردد.

سهم 6 درصدی فروش بخش فاوا از 500 شرکت برتر کشور

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات اضافه نمود: پویایی، تداوم و تسریع فرایند توسعه بنگاه های اقتصادی بخش فاوا، مشروط به شناخت توانمندی های اقتصادی بنگاه ها است و مقایسه بنگاه های بخش فاوا با یکدیگر و با سایر صنایع، بستری برای اتخاذ تصمیمات بهینه فراهم می نماید.

حضور 3 شرکت ICT در میان 10 شرکت برتر اقتصادی دنیا

معارفی با اشاره به اینکه آرایش دنیای صنایع به شدت به نفع شرکت های فعال در بخش ICT تغییر نموده است، گفت: اطلاعات درآمدی 10 شرکت برتر دنیا در سال 2020 میلادی حاکی از حضور سه شرکت فعال در حوزه ICT در بین برترین شرکت ها است که گویای پررنگ تر شدن نقش و سهم اقتصادی و اجتماعی ICT در سطح دنیای طی سال های اخیر است.

وی به فرایند تحولات مبتنی بر فناوری های نوین که ساختار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع دنیای را دستخوش دگرگونی نموده اشاره و اضافه نمود: فرایندهای تحول آفرین، کشورها را به سوی تدوین راهبردهای جدید توسعه و استفاده از راهکارهای متکی بر تحول دیجیتال راهنمایی می نماید و منجر به افزایش سهم بنگاه های بخش فاوا در کلان اقتصاد می گردد.

معارفی با تاکید به اهمیت همسویی با فرآیندهای دنیای و برخورداری از مزیت های رقابتی موجود در بازارهای ملی و بین المللی این صنعت، توضیح داد: استراتژی های حمایتی و تسهیل گری برای توسعه کسب وکارهای حوزه فاوا که آینده اقتصاد کشور را ترسیم می نماید، از مهمترین اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال های اخیر بوده و اقدامات مناسب و مؤثری در این جهت تعریف و اجرایی شده است.

سهم فروش بخش فاوا در اقتصاد ایران 6 درصد است

وی اضافه نمود: سهم فروش بخش فاوا از 500 شرکت برتر کشور بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی فقط 6 درصد بوده است که نشان دهنده اثرات مستمر اتکای اقتصاد ایران به صادرات نفت و فرآورده های آن است که باعث شده همیشه نفت و اقتصاد وابسته به آن در تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور نقشی مهم تر از سایر صنایع را ایفا نماید. بر این اساس و در ادامه جهت سال های پیشین، صنایع وابسته به فرآورده های نفتی و پتروشیمی در کشور برخلاف فرایند دنیای همچنان بالاترین صندلی را در جذب درآمد و خلق ارزش اضافه نموده دارند.

معارفی درباره ویژگی های برجسته شرکت های بخش ICT گفت: نرخ بازگشت سرمایه بالا، عدم وابستگی به جابه جایی و محدودیت های جغرافیایی، هزینه پایین تر ارائه کالاها و خدمات، امکان ارائه خدمات حوزه ICT و صادرات آن ها توسط بنگاه های کوچک و متوسط باعث شده که این گروه از فعالیت ها علاوه بر پتانسیل ایجاد ارزش اضافه نموده قابل توجه در بخش ICT ، در سایر بخش های اقتصادی کشور نیز از مجرای اثرات سرریز و ارتقای بهره وری، عامل فراوری و خلق ارزش و ثروت باشند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات به شرایط کنونی کشور اشاره نمود و گفت: با در نظر دریافت چرخه عمر محصولات و خدمات ارائه شده توسط بخش فاوا و ضرورت به کارگیری فناوری های نوین برای برخورداری از فرصت های متنوع و متعدد در بازارهای ملی و بین المللی، که منجر به افزایش کارایی و بهره وری کسب و کارها و رشد اقتصادی کشور می گردد، علاوه بر تعامل شفاف و مستمر بخش دولتی با بخش خصوصی، تدوین و اجرای الگوهای حمایتی و تسهیل گری از شرکت های عظیم برای تداوم فعالیت و همچنین تسریع رشد شرکت های کوچک از جمله استراتژی های مهم وزارت ارتباطات است.

معارفی بر ضرورت تمرکز بر شناسایی و چیدمان بنگاه های عظیم بخش فاوا در کنار یکدیگر تاکید نمود و گفت: از آنجایی که رونق و رکود عظیم ترین شرکت های بخش ICT، به دلیل وجود ارتباطات گسترده پسین و پیشین و اثرات سرریز آن در کلیه سطوح اقتصاد کشور، نقش دارد، توجه به این امر می تواند تصویری شفاف و متکی به آمارها، از چگونگی تغییرات در آرایش بنگاه های عظیم بخش فاوا و سایر صنایع و فعالیت های اقتصادی مختلف در کنار یکدیگر ارائه دهد.

وی به شرایط کسب و کارهای این حوزه اشاره نمود و اضافه نمود: البته کسب و کارهای فعال در حوزه فاوا که در زمینه های ارتباطات و مخابرات و رایانه و فعالیت های وابسته، خدمات بازرگانی، خدمات فنی و مهندسی، سرمایه گذاری های اقتصادی و فراوری ماشین آلات و تجهیزات فعال هستند توانسته اند با رشد 23.7 درصدی در سال 1398 نسبت به سال قبل، سهم حضور خود را در میان 500 شرکت برتر کشور افزایش دهند و رشد درآمد 50.4 درصدی را تجربه نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1787

به "سهم 6 درصدی فروش بخش فاوا از 500 شرکت برتر کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 6 درصدی فروش بخش فاوا از 500 شرکت برتر کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید