بدون نسخه پزشک، درد های عصبی خود را کاهش دهید!درد عصبی یا نوروپاتی چیست؟درمان نوروپاتی محیطی چیست؟

به گزارش سافاری رو، درد عصبی یا نوروپاتی چیست؟

بیماری نوروپاتی در نتیجه آسیب به اعصاب خارج مغز و نخاع (اعصاب محیطی) ایجاد می گردد و اغلب باعث ضعف، بی حسی و درد در دست ها و پاها می گردد. بعلاوه می تواند منطقه ها دیگر بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد.درمان بیماری بسته به شدت علائم و شرایط بیمار متفاوت خواهد بود و اغلب بیماران با درمان های مناسب بهبود می یابند.

بدون نسخه پزشک، درد های عصبی خود را کاهش دهید!درد عصبی یا نوروپاتی چیست؟درمان نوروپاتی محیطی چیست؟

اگرچه تغییرات سبک زندگی و درمان های مرسوم ممکن است علائم نوروپاتی را کاهش دهد ولی بعضی از ویتامین ها نقش اساسی در سیستم عصبی و بهبود آسیب نورون ها (سلول های عصبی) نیز دارد.

دلیل ها و عوامل ایجاد نوروپاتی محیطی:

 • دیابتی ها

شایع ترین دلیل نوروپاتی محیطی دیابت است که 50 درصد از بیماران را تشکیل می دهد. یکی از دلایل افزایش خطر ابتلا به اختلالات عصبی با این واقعیت مرتبط است که دیابت اغلب با سطوح بالای قند خون همراه است و این شرایط می تواند منجر به آسیب عصبی گردد. سایر عوامل برای افزایش خطر ابتلا به اختلالات عصبی در بیماران دیابتی می تواند سیگار کشیدن، فشار خون بالا و طول مدت دیابت باشد. به علاوه یکی از عوارض شایع مصرف داروی متفورمین ، کاهش سطح ویتامین B12 دربدن است.

 • سالمندان

توانایی جذب ویتامین ها با افزایش سن کاهش می یابد. این ممکن است یکی از دلایلی باشد که افراد مسن شانس بیشتری برای کمبود ویتامین های B1، B6 و B12 دارند. از آنجایی که این ویتامین ها برای سلامت سیستم عصبی ضروری هستند، کمبود آن می تواند منجر به اختلالات عصبی گردد.

 • افراد سیگاری

آیا شما سیگاری هستید؟ مراقب باشید. سیگار کشیدن عروق شما را تنگ و سفت می نماید، جریان خون را در پاهای شما کاهش می دهد و بعلاوه با خطر بالای آسیب عصبی همراه است.

 • مصرف نمایندگان الکل

مصرف الکل بر سلامت شما از جمله اعصاب تأثیر منفی می گذارد، زیرا الکل می تواند تأثیر سمی بر بافت عصبی شما داشته باشد. علاوه بر این، سوء مصرف مزمن آن اغلب با سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی از جمله B1، B6 و B12 همراه است.

 • کمبود ویتامین B

عادات غذایی خاص یا سوء تغذیه می تواند منجر به کمبود بعضی ویتامین های ضروری مانند ویتامین های نوروتروپیک B گردد که نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت و محافظت اعصاب شما ایفا می نماید. برای مثال، رژیم گیاهخواری امروزه یک سبک زندگی گسترده است و گیاهخواران را در معرض خطر بالای کمبود ویتامین های B1، B6 و B12 قرار می دهد. مطالعات حاکی از آن است که کمبود این ویتامین ها باعث نوروپاتی محیطی می گردد.

درمان نوروپاتی محیطی چیست؟

روش های درمان برای نوروپاتی محیطی با توجه به دلیل ایجاد مشکل معین می گردد. در صورتی که دلیل ایجاد این شرایط ابتلا به دیابت باشد، کنترل سطح گلوکز خون می تواند از نقش بسیار با اهمیت در درمان نوروپاتی دیابتی برخوردار باشد.

از طرف دیگر در صورتی که فقر ویتامین دلیل ایجاد مشکل باشد، تامین ویتامین های مورد احتیاج بدن می تواند به برطرف مشکل یاری کند.

به این ترتیب بسیاری از روش های درمان می توانند به بازگشت شرایط بیمار به شرایط عادی یاری نمایند.

ویتاول نورودینون اولین شکل خوراکی آمپول نوروبیون می باشدکه به وسیله شرکت مهبان دارو فراوری و عرضه شد. ویتاول نورودینون حاوی ویتامین های B1 ، B6 و B12 است. نورودینون می تواند به درمان یا جلوگیری از کمبود مواد مغذی یاری کند. یکی از ویژگی های اصلی این مکمل یاری به کاهش درد های عصبی به ویژه در افراد دیابتی و سالمندان می باشد. نورودینون همراه با سایر داروها به بعضی اختلالات عصبی ، به ویژه افسردگی یاری می نماید.

ویتامین های نوروتروپیک B یعنی تیامین (B1) ، پیریدوکسین (B6) و کوبالامین (B12) بازیگران کلیدی هستند که به طرق مختلف سلول های عصبی و سیستم عصبی را حفظ می نمایند. نورودینون از اعصاب در برابر تأثیرات مخرب محیطی محافظت می نمایند.

نقش هر یک از ویتامین های مکمل نورودینون در کاهش درد های نوروپاتی و محافظت از سیسیتم عصبی:

 • ویتامین B1 به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می نماید وتامین نماینده انرژی سلول های عصبی است.
 • ویتامین B6 در متابولیسم عصبی را متعادل می نماید و به عنوان تقویت انتقال دهنده های عصبی می باشد.
 • ویتامین B12 نیز در بازسازی اعصاب و محافظت از سلول های عصبی (نورون ها) نقش دارد.

نکته مهمی که استفاده از مکمل نورودینون را خاص می نماید، حضور این سه ویتامین در کنار هم می باشد. زیرا زمانی که این سه ویتامین در کنار هم قرار می گیرند اثر تقویت نماینده و ببیشتری در بهبود سیستم عصبی وکاهش درد های نوروپاتی دارند.

ویژگی های قرص ویتاول نورودینون:

 • سلامتی و بهبود عملکرد سیستم عصبی
 • متابولیسم انرژی، رشد و عملکرد سلول ها
 • کاهش و بهبود دردهایی با منشا عصبی (به خصوص کاهش درد نوروپاتی در افراد دیابتی و سالمندان)
 • تسریع بازسازی اعصاب آسیب دیده
 • برطرف ضعف و خستگی
 • موثر در بیماری های قلبی و عروقی
 • یاری کاهش علایم افسردگی
 • یاری به درمان انواعی از کم خونی
 • بهبود فعالیت سیستم ایمنی بدن
 • کنترل ریزش مو
 • تامین کمبود ویتامین های B1، B6 و B12

قبلا از نوروبیون به صورت فرم تزریقی استفاده می شد ولی امروزه از شکل قرص آن به نام نورودینون به خاطر مصرف راحت تر و دریافت این ویتامین ها به صورت روزانه، بیشتر استفاده می گردد. پس می توانید به جای تزریق آمپول های دردناک نوروبیون از قرص های روکش دار ویتاول نورودینون به صورت روزانه صبح ها یک عدد بعد از صبحانه بهره ببرید و بعد از مصرف روزانه و منظم ، تاثیرش را در کاهش درد های نوروپاتی و بهبود سیستم عصبی مشاهده کنید.

نویسنده: دکتر رعنا منوچهری

منابع:

 • Calderón-Ospina CA, Nava-Mesa MO. B Vitamins in the nervous system: Current knowledge of the biochemical modes of action and synergies of thiamine, pyridoxine, and cobalamin. CNS Neurosci Ther. 2020 Jan;26(1):5-13. doi: 10.1111/cns.13207. Epub 2019 Sep 6. PMID: 31490017; PMCID: PMC6930825.
 • Julian T, Syeed R, Glascow N, Angelopoulou E, Zis P. B12 as a Treatment for Peripheral Neuropathic Pain: A Systematic Review. Nutrients. 2020 Jul 25;12(8):2221. doi: 10.3390/nu12082221. PMID: 32722436; PMCID: PMC7468922.
 • Baltrusch S. The Role of Neurotropic B Vitamins in Nerve Regeneration. Biomed Res Int. 2021 Jul 13;2021:9968228. doi: 10.1155/2021/9968228. PMID: 34337067; PMCID: PMC8294980.
 • https://www.neurobion.com/en-PH/home/listen/Do-you-belong-to-one-of-these-groups.html
منبع: یک پزشک
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2237

به "بدون نسخه پزشک، درد های عصبی خود را کاهش دهید!درد عصبی یا نوروپاتی چیست؟درمان نوروپاتی محیطی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدون نسخه پزشک، درد های عصبی خود را کاهش دهید!درد عصبی یا نوروپاتی چیست؟درمان نوروپاتی محیطی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید