تصمیم گیری بدون مشورت با بخش خصوصی مشکل آفرین شده است

به گزارش سافاری رو، جلسه شورای هم خانواده صنعت، معدن، تجار و اصناف استان زنجان با حضور رئیس مرکز اصناف و بازرگانان کشور برگزار گشت.

تصمیم گیری بدون مشورت با بخش خصوصی مشکل آفرین شده است

علی یگانه فرد، رئیس اتاق زنجان، در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه این روزها موضوع ارز به مهم ترین مبحث محافل تبدیل شده است، گفت: دریافت تصمیمات آنی و خلق الساعه اقتصادی کشور بدون مشورت با بخش خصوصی در مباحثی چون ارز، مسائل عدیده ای را برای فعالان اقتصادی کشور و به تبع آن فعالان اقتصادی استان زنجان به وجود آورده است.

او با تأکید بر اینکه فعالان اقتصادی نیاز به حمایت های جدی دارند، ابراز کرد: در بحث کرونا بخش خصوصی به معنای واقعی کلمه سنگ تمام گذاشت و پای کار بود، اما شرایط کنونی فعالان اقتصادی به لحاظ مسائل درگیر در مباحث اقتصادیاتی و ... زیبنده نیست.

یگانه فرد در ادامه سخنان خود شرح داد: مسائل مربوط به ارز فعالان اقتصادی استان از جمله فعالان صنعت روی را دچار مشکل کرده است.

او مسائل ارزی را از مسائل واحدهای تولید روی استان مطرح نمود و خاطرنشان ساخت: این واحدها در حال حاضر خاک مورد نیاز خود را به صورت موقت و بدون اینکه ارزی مبادله گردد وارد می کنند که بانک مرکزی با یک بخشنامه در خصوص برگشت ارز، واردات این واحدها را با مشکل روبرو کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه اصناف در کنار واحدهای تولیدی در بحث کرونا متحمل خسارت هایی زیادی شدند، گفت: اما متأسفانه حمایت های لازم از آنها صورت نگرفته و مسائل فراوانی گریبان گیر آنها شده است.

او با اشاره به اینکه مسائل بانکی و تأمین نقدینگی از مسائل اصلی فعالان اقتصادی است، اظهار کرد: در بخش معادن، موضوع گیاه گون که بیشتر در شمال غرب کشور وجود دارد، معادن ما را درگیر کرده و این بخش را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

رئیس اتاق زنجان با بیان اینکه استان از سال 1393 به عنوان مرکز آماد و لجستیک شمال غرب کشور مطرح است، گفت: در صورت انتقال بار ترافیک و سرریز فرودگاه پیام به فرودگاه زنجان یک گام اساسی در راستای ایجاد منطقه لجستیک شمال غرب کشور برداشته می گردد.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان در ادامه گفت: ایجاد برند خاص محصولات و تولیدات هر منطقه و استان و عرضه و تجارت آن محصولات تحت عنوان برند می تواند در توسعه بازرگانی داخلی و خارجی مؤثر واقع گردد.

یگانه فرد با اشاره به اینکه ثبت جهانی و ملی محصولات تولیدی استان ها و تفویض اختیارات لازم در این خصوص به مدیران استانی می تواند برندسازی و تجاری سازی محصولات و رقابت پذیری آنها را افزایش دهد، گفت: انتقال برخی از نمایشگاه های بین المللی دارای تقویم از تهران به استان های مستعد و دارای زیرساخت های لازم در ترویج و توسعه بازرگانی داخلی مهم است.

در ادامه این جلسه ناصر فغفوری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به مسائل ایجاد شده برای اصناف گفت: هم اکنون با توجه به شرایط موجود کشور اصناف نیازمند حمایت های بیشتری از سوی دولت هستند و این حمایت ها صرفاً نباید محدود به اعطای مهلت به افراد آسیب دیده باشد.

او در خصوص لزوم تفویض اختیار ثبت برند به استان ها مطرح نمود: با توجه به تجربه پیروز تفویض ثبت سفارش به استان ها، با تفویض اختیار ثبت برند به استان این امر می تواند با سرعت بیشتری صورت گیرد.

فغفوری در ادامه با اشاره به مسائل صورت گرفته در معادن استان در راستای حفظ پوشش گیاهی گون از سوی منابع طبیعی گفت: در جهت جلوگیری از بروز برخی از مسائل اتفاق افتاده در این راستا پیشنهاد می گردد مصوبه منع عملیات معدنی در مساحت هر هکتار 200 گون به صورت میانگین در کل زمین و با حضور کارشناس سازمان نظام مهندسی معدن اجرایی گردد.

او در خصوص جذب سرمایه گذار جهت راه اندازی واحد فرآوری معدنی یادآور شد: جهت انتخاب افراد برای سرمایه گذاری باید مزایده با شرط داشتن پروانه بهره برداری برای متقاضیان لحاظ گردد تا شاهد ورود سرمایه گذاران واقعی در این بخش و مانع ورود سود جویان باشیم.

در بخش پایانی این جلسه جمشید گلپور، رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان کشور اظهار کرد: در شرایط کنونی کشور اصلی ترین دغدغه ما درآمد واحدهای تولیدی و صنفی است.

او افزود: ما حامی تجار و بازرگانان بوده و دغدغه های آنان را می دانیم و مسائل مطروحه به مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت منعکس و پیگیری می شوند.

گلپور گفت: برخی واحدهای صنفی مانند تالارها به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل شده اند اما باید توجه داشت که تا زمانی که عرضه نباشد، تولید نیز فعال نخواهد بود و عرضه باید به حلقه مصرف برسد زیرا برای همیشه نمی توان تولیدات را انبار کرد.

رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان کشور یادآور شد: متولیان بهداشتی کشور باید در کنار حساسیت و اهمیت سلامتی دغدغه اقتصاد و معیشت کشور را نیز در نظر داشته باشند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1220

به "تصمیم گیری بدون مشورت با بخش خصوصی مشکل آفرین شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم گیری بدون مشورت با بخش خصوصی مشکل آفرین شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید