تعقیب قضایی مقامات فرودگاه قطر به دلیل معاینه اجباری زنان

به گزارش سافاری رو، معاینه برای یافتن مادر نوزادی صورت گرفت که تازه به جهان آمده و در سطل زباله فرودگاه رها شده بود.

تعقیب قضایی مقامات فرودگاه قطر به دلیل معاینه اجباری زنان

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

در پی معاینه اجباری شماری از مسافران زن در پرواز سیدنی در فرودگاه حمد دوحه، دولت قطر از تشکیل پرونده قضایی برای تعدادی از مسئولان فرودگاه اطلاع داد. این معاینه برای یافتن مادر نوزادی صورت گرفت که تازه به جهان آمده و در سطل زباله فرودگاه رها شده بود.

به گزارش بی بی سی، روز دوم اکتبر و به دنبال پیدا شدن یک نوزاد در سطل توالت در فرودگاه بین المللی دوحه قطر، از همه زنان بالغ هواپیمای راهی سیدنی خواسته شد که پیاده شوند و سپس واژن و دهانه رحم آنها معاینه شد.

زنانی از استرالیا، بریتانیا و نیوزیلند در میان افرادی بودند که مجبور به تن دادن به معاینه شدند تا معین گردد که آیا به تازگی وضع حمل نموده اند یا نه.

شرح عکس: نوزاد کشف شده در سطل زباله توالت فرودگاه دوحه قطر

دولت قطر روز آدینه، 30 اکتبر در بیانیه ای گفت که رویه های استاندارد نقض شده است.

ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا این اقدام دولت قطر را گام مهمی ارزیابی کرد.

خانم پین گفت: بیانیه دولت قطر مطابق انتظار ما و نشانه ابراز پشیمانی، مسئولیت پذیری و عزم پایدار برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث ناراحت نماینده ای است.

هفته گذشته و در پی شکایت تعدادی از مسافران استرالیایی، دولت استرالیا ابراز نگرانی جدی کرد و خواهان شرح مقامات قطر شد.

این زنان می گویند که به داخل آمبولانس هایی راهنمایی شدند و از آنها خواسته شد که قبل از معاینه شورت خود را در بیاورند.

این زنان می گویند که مسئولان فرودگاه و پرواز هیچ اطلاعاتی در اختیار آنها نگذاشتند و فرصت و موقعیتی برای دادن رضایت به آنها داده نشد.

گزارش شده که مسافران زن در 9 پرواز دیگر هم معاینه شده اند.

دفتر ارتباطات دولت قطر، چهارشنبه گذشته شرح داد که اقدام مقامات فرودگاه حمد در پی پیدا شدن یک نوزاد دختر در سطل زباله توالت فرودگاه بوده است. بر اساس این گزارش، نوزاد در داخل کیسه پلاستیکی و زیر زباله ها گذاشته شده بود که معینا اقدامی برای قتل عمد نوزاد بوده است.

به گفته دفتر ارتباطات دولت قطر، مسئولان فرودگاه سعی داشتند در میان مسافران فرودگاه والدین این نوزاد را پیدا نمایند.

دفتر ارتباطات دولت قطر امروز، آدینه 30 اکتبر خاطرنشان کرد که تحقیقات مقدماتی نشان می دهد رویه قانونی در این ماجرا نقض شده است و افرادی که در نقض مقررات مسئولیت داشتند به مراجع قضایی معرفی شدند.

در بیانیه دفتر ارتباطات دولت قطر آمده که بنا به دستور خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل ثانی، نخست وزیر و وزیر کشور قطر یک گروه ویژه برای تحقیق و آنالیز نقض احتمالی مقررات و پروتکل ها در فرودگاه بین المللی حمد تشکیل شده است تا اطمینان حاصل گردد که چنین اتفاقاتی در آینده تکرار نخواهد شد.

خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل ثانی، نخست وزیر قطر هم در توییتی از زنانی که این اتفاق برایشان افتاده صمیمانه عذرخواهی کرد.

او نوشت: من به شما اطمینان می دهم که ما مسئولان این اقدامات را مورد بازخواست قرار خواهیم داد. آنچه رخ داده نماینده قوانین یا ارزش های قطر نیست. ما تمام اقدامات را برای جلوگیری تکرار چنین اتفاقاتی انجام خواهیم داد.

13 زن استرالیایی، دو زن بریتانیایی و یک زن نیوزیلندی به اجبار معاینه شدند.

وزارت خارجه بریتانیا خاطرنشان کرد که به طور رسمی نگرانی خود را از این اتفاق به مقامات قطر و هواپیمایی قطر اطلاع داده و از آنها خواسته که اطمینان دهند چنین اتفاقاتی تکرار نخواهد شد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1342

به "تعقیب قضایی مقامات فرودگاه قطر به دلیل معاینه اجباری زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعقیب قضایی مقامات فرودگاه قطر به دلیل معاینه اجباری زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید