خداحافظی با محصولات سمند و 405

به گزارش سافاری رو، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای دومین بار پس از صدور فرمان هشت ماده ای رئیس جمهور در حوزه خودرو، امروز (شنبه) به دو شرکت خودروساز بزرگ رفت و ضمن بازدید از پارکینگ ها، واحد مونتاژ و مرکز تحقیق، طراحی و توسعه، فرایند حمل و تحویل خودرو های این دو مجموعه، فرآیند کاهش خودرو های کف پارکینگ ها را آنالیز و اجرای دستورات هشت ماده ای رئیس جمهور را پیگیری کرد.

خداحافظی با محصولات سمند و 405

به گزارش ایسنا، سیدرضا فاطمی امین، امروز (13 فروردین ماه) از گروه صنعتی ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو بازدید کرد و از مدیران این دو خودروساز در رابطه با اجرای فرمان های رئیس جمهور، فرایند فعالیت در مجموعه های خودروسازی، فرایند کاهش تعداد خودرو های ناقص، پرداخت مطالبات قطعه سازان و... پاسخ خواست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) پس از دریافت پاسخ سوالات خود از مدیران خودروساز و پس از بازدید از مجموعه ایران خودرو و آنالیز فرایند اجرای فرامین رئیس جمهوری، گفت: کاهش خودرو های پارکینگ ایران خودرو به 15 هزار دستگاه در خاتمه فروردین ماه، فراتر از فرمان صادر شده و بسیار مناسب است.

وی ضمن تأکید بر نظارت بر فرآیند های کیفی محصولات اضافه کرد: با کاهش مدت زمان پرداخت به قطعه سازان، امکان مطالبه کیفیت به وسیله خودروساز به راحتی امکان پذیر خواهد بود. در این زمینه ضروری است رده بندی سازندگان و ردیابی قطعات نیز با دقت دنبال گردد.

فاطمی امین ضمن تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت ناوگان حمل ریلی، خاطر نشان کرد: ایران خودرو می تواند با طرح موضوع و پیگیری به وسیله معاونت مربوط در وزارتخانه از ظرفیت حمل ریلی برای انتقال محصولات خود استفاده کند که این موضوع سبب کاهش هزینه های حمل ونقل و لجستیک خواهد شد.

طراحی و توسعه محصولات و خروج محصولات قدیمی سمند و 405 نیز از محور های مورد تاکید وزیر صمت بود که به گفته مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، این دو خودرو ظرف دو ماه آینده و پس از انجام تعهدات موجود به مشتریان از مدار فراوری خارج خواهد شد.

مقائم عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تایید موضوع افزایش مدت گارانتی محصولات به سه سال و 60 هزار کیلومتر پیمایش را از خودروسازان گرفت و آن را از دیگر اقدام های این شرکت ها در راستای اجرای هشت فرمان رئیس جمهوری در حوزه خودرو دانست.

فراوری 725 هزار دستگاه سواری و 25 هزار خودروی تجاری، هدف امسال ایران خودرو

مهدی خطیبی- مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو- در این بازدید اظهار کرد: این شرکت در سال 1401، برای فراوری 725 هزار دستگاه سواری و 25 هزار خودروی تجاری برنامه ریزی نموده که این اندازه حتی بیش از تعداد خودرو های فراوریی مدنظر در دستور رئیس جمهور است. دو خودروی 405 و سمند نیز ظرف دو ماه آینده و پس از انجام تعهدات موجود به مشتریان از مدار فراوری خارج خواهد شد.

وی اضافه کرد: پیرو دستور ویژه وزیر صمت، حداکثر تا اردیبهشت ماه امسال، تعداد خودرو های موجود در پارکینگ ها به 25 هزار دستگاه خواهد رسید. با توجه به دستور مؤکد و پیگیری های جدی وزیر صمت، شرکت ایران خودرو تمام اقدام های لازم برای اجرایی شدن بخش های مختلف فرمان هشت ماده ای رئیس جمهوری به خودروسازان را در دستور کار خود قرار داده است و برای فراوری سال آینده نیز برنامه ریزی های لازم اجرا شده است.

افزایش فراوری روزانه خودرو به 1500 دستگاه، گامی محکم برای تحقق فراوری 650 هزار دستگاه خودرو سایپا در سال

محمدعلی تیموری- مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا- نیز در بازدید وزیر صمت از این شرکت، اظهار داشت: در راستای تحقق فرمان هشت ماده ای رئیس جمهور، از فردا (14 فروردین ماه) فراوری خودرو روزانه به 1500 دستگاه افزایش خواهد یافت که این مهم گام محکمی برای تحقق فراوری 650 هزار دستگاه خودرو در امسال خواهد بود.

وی ضمن اشاره بر اینکه بالاترین اندازه تحویل خودرو معادل 47 هزار دستگاه خودرو در بهمن و اسفندماه سال گذشته انجام شد، در رابطه با خودرو های کف پارکینگ این خودروسازی، توضیح داد: تعداد خودرو های کف پارکینگ در 23 دی ماه سال1400، حدود 80 هزار دستگاه بود که در اسفندماه سال گذشته به 49 هزار دستگاه کاهش یافته است. تا ابتدای اردیبهشت ماه امسال نیز تعداد خودرو های کف پارکینگ به 20 هزار دستگاه کاهش خواهد یافت.

لازم به یادآوری است که وزیر صنعت، معدن و تجارت 25 اسفند ماه 1400 نیز از این دو شرکت خودروساز بازدید و نتایج دستور های ویژه رئیس جمهور به خودروسازان را پیگیری کرد.

در جریان این بازدید، وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار نموده بود: شرکت ایران خودرو متعهد شده است در سال 1401 بیش از 700 هزار دستگاه خودرو فراوری و شرکت سایپا نیز 650 هزار دستگاه انواع خودرو سواری و تجاری را به بازار عرضه نمایند که البته با افزایش فراوری سایر خودروسازان، هدف گذاری افزایش 1.5 برابری فراوریات خودرویی به طور حتم عملیاتی خواهد شد. تمامی دستور های رئیس جمهور در وزارت صنعت، معدن و تجارت احصاء شده و در تعامل با خودروسازان و متناسب با اهداف مشخص شده از دو خودروساز بزرگ کشور، برنامه اجرایی و عملیاتی لازم دریافت شده است که خوشبختانه براساس تحلیل های از پیش اجرا شده و اعلام آمادگی دو شرکت، امید فراوانی داریم در سال آینده همه اهداف محقق شده و شاهد جهش صنعت خودروسازی کشور باشیم.

ضرورت رعایت استاندارد رایج در نگهداری خودرو در پارکینگ خودروسازان

فاطمی امین ضمن اشاره بر دیگر تاکید ویژه رئیس جمهوری بر تکمیل و تحویل سریع خودرو های موجود در کف پارکینگ ها، گفت: براساس دستور رئیس جمهوری تعداد خودرو های موجود در کف پارکینگ خودروسازان باید حداکثر تا اندازه استاندارد رایج آن (به اندازه فراوری دو هفته ای) باشد. این اندازه برای شرکت سایپا حدود 20 هزار دستگاه و برای ایران خودرو معادل 25 هزار دلار خواهد بود و مدیران هر دو خودروسازی بزرگ کشور قول داده اند این آمار را همیشه رعایت نمایند.

اصلاح همکاری خودروسازان و قطعه سازان به نفع کیفیت فراوری های خودرویی

وزیر صمت در ادامه ضمن اشاره به تاکید ویژه رئیس جمهوری در خصوص افزایش کیفیت فراوری های خودروی کشور که مورد مطالبه همه مصرف نمایندگان نیز هست؛ توضیح داد: مهمترین مسأله در این فرآیند، اصلاح نحوه تعامل میان خودروسازان و قطعه سازان است که باید در یک چارچوب تعریف شده انتظار طرف ها برآورده گردد که از جمله آن ها می توان به ضرورت تسویه به روز مطالبات قطعه سازان از سوی شرکت های خودروسازی و الزام قطعه سازان به رعایت کیفیت و کمیت قطعات مورد تعهد آن ها اشاره نمود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال پشتیبانی ها و مانع زدایی ها گفت: خوشبختانه گام های اساسی در این خصوص برداشته شده و بیش از 200 مسأله مهم پیش روی فراوری در کشور احصاء شده که از جمله آن ها می توان به مسئله تأمین اقتصادی واحد های اشاره نمود. تا خاتمه سال دو پروژه در دست اجرا بوده و در حد پایلوت بسیار خوب جواب داد؛ یکی از آن ها پرداخت تسهیلات مبتنی بر صورت حساب های اقتصادی بنگاه ها و دیگری پرداخت تسهیلات در قالب زنجیره فراوری بود و این پروژه ها در شش ماهه نخست سال 1401 به طور کامل اجرایی خواهند شد و می توانیم امیدوار باشیم بیش از 70 درصد احتیاج های اقتصادی بنگاه ها با این روش ها حل وفصل گردد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: در خصوص تأمین مواد اولیه، صادرات و سایر موارد مرتبط نیز گزارش های کاملی از عملکرد وزارت صنعت معدن و تجارت در سال پشتیبانی ها و مانع زدایی تهیه شده که به زودی منتشر خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اولین بازدید خودرو از خودروسازان، پس از صدور فرمان های رئیس جمهور، بعلاوه بازدیدی از شرکت خودرو های سفارشی ایران خودرو (آپکو) انجام داد و با تعدادی از تحویل گیرندگان خودرو مصاحبه کرد.

وی از مردم در خصوص اندازه معطلی آن ها برای تحویل خودرو سوال کرد که بعضی از آن ها از زمان 10 دقیقه ای دریافت خودرو سخن گفتند و عده ای نیز زمان تحویل خودروی خود را به دلیل شلوغی خاتمه سال تا سه ساعت اظهار داشتند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2173

به "خداحافظی با محصولات سمند و 405" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی با محصولات سمند و 405"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید