درمان سرطان روده با یک نوع شیمی درمانی جدید از سوی محققان کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سیدعلی اکبر مهدوی متخصص رادیولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از درمان بیمار مبتلا به سرطان کولون با متاستاز کبدی با استفاده از روشکموامبولیزاسیون داخل کبدی (TACE) اطلاع داد.

درمان سرطان روده با یک نوع شیمی درمانی جدید از سوی محققان کشور

مهدوی اضافه نمود: سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در کشور است که شیوع آن به دلیل تغذیه نامناسب، مصرف سیگار و سبک زندگی رو به افزایش است. رشد غیرطبیعی سلول های سرطانی در کولون یا رکتوم (بخشی از روده بزرگ) باعث ایجاد این بیماری می گردد و ممکن است به سایر بافت های بدن حمله کند (متاستاز) یا در آنها تکثیر یابد.

وی روش درمانی کموامبولیزاسیون داخل کبدی (TACE) را یکی از روشهای نوین درمان متاستازهای کبدی بیان کرد و کبد را از جمله ارگان هایی برشمرد که ممکن است درگیر این سرطان گردد و در صورت درگیری متاسفانه میزان مرگ و میر افزایش می یابد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی را سه روش درمانی سرطان روده بزرگ برشمرد و گفت: جراحی، شایع ترین روش درمانی در تمامی مراحل سرطان به شمار می آید که براساس نظر پزشک و مرحله سرطان به طرق مختلف انجام می گردد.

به گفته وی روش پرتودرمانی به تنهایی یا همراه با جراحی و شیمی درمانی بکار می رود. در این روش برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک کردن اندازه تومور از اشعه X با انرژی بالا استفاده می گردد و اشعه می تواند در خارج از بدن توسط ماشین های خاص یا داخل بدن به وسیله مواد مولد اشعه فراوری گردد.

مهدوی، شیمی درمانی را روش درمانی سیستمیک در سرطان برشمرد که دارو به وسیله جریان خون به قسمت های مختلف بدن انتقال می یابد و اضافه نمود: داروهای ضد سرطانی اکثراً به صورت تزریقی (درون رگی یا عضلانی) و بعضی به صورت خوراکی کاربرد دارند و به صورت دوره ای تجویز می شوند.

وی با اشاره به اینکه داروهای شیمی درمانی سلول های با سرعت تکثیر بالا را مورد هدف قرار می دهند، گفت: علاوه بر سلول های سرطانی، بافت هایی نظیر سلول های خونی، بافت پوششی سیستم گوارشی و سلول های فولیکول مو نیز که دارای سرعت تکثیر بالایی هستند، در هنگام شیمی درمانی تحت تاثیر داروها و عوارض آنها قرار می گیرند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به استفاده از روش کموامبولیزاسیون داخل کبدی(TACE) در درمان بیمارانی که کبدشان توسط سلول های سرطانی درگیر شده است، اضافه نمود: در این روش داروهای شیمی درمانی را مستقیماً به شریان های تغذیه نماینده کبد تزریق می نمایند. این شیوه برای رساندن مستقیم داروهای شیمی درمانی به داخل تومورها که شایع ترین آنها تومورهای کبدی است استفاده می گردد.

به گفته این متخصص رادیولوژی دانشگاه، در روش TACE به وسیله راهنمایی آنژیوگرافی حجم زیادی از داروی شیمی درمانی و ضد سرطان به داخل ضایعات کبدی تزریق شده و همزمان عروق خون رسان توسط مواد مخصوصی بسته می گردد. همزمانی این دو عمل باعث باقی ماندن داروی شیمی درمانی در محل تومور به مدت طولانی و همچنین اثربخشی بهتر و عوارض کمتر می گردد.

مهدوی با اشاره به درمان بیمار با این روش گفت: این روش درمانی در خصوص مرد 76 ساله مبتلا به کانسر کولون با متاستاز کبدی انجام شد که علیرغم جراحی و کموتراپی سیستمیک، ضایعات کبدی وی باقی مانده بود و به دلیل تعدد ضایعات حتی کاندید متاستاتکتومی نیز نبود.

وی اظهار داشت: بیمار مذکور برای کموتراپی و آمبولیزاسیون داخل کبدی به این مرکز ارجاع شد که پس از کاتتریزاسیون سلکتیو شاخه های شریان هپاتیک، کموامبولیزاسیون داخل کبدی (TACE) توسط ترکیب دو داروی شیمی درمانی(آدریمایسین و میتومایسین) با داروی امبولیزان lipiodol انجام پذیرفت. همچنین متعاقب آن امبولیزاسیون با gelgoam تا زمان stagnant شدن فلوی خون در داخل شریان کبدی انجام شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: با توجه به سیستم جریان خون dual در کبد که خونرسانی عمده متاستازها و ضایعات تومورال از شریان هپاتیک و بافت نرمال از ورید پورت است، با کموتراپی به روش TACE که همراه با امبولیزاسیون همزمان صورت می پذیرد می توان دوز بالایی از داروهای کموتراپی را در ضایعات تومورال کبد وارد کرد و با امبولیزاسیون همزمان غلظت بالایی از دارو در محل ضایعه برای زمانی طولانی تر باقی می ماند و همچنین عوارض سیستمیک نیز به شدت کاهش می یابد.

وی اظهار داشت: مطالعات متعدد نشان داده است روش درمانی TACE علاوه بر افزایش زنده ماندن بیماران، سبب افزایش کیفیت زندگی بیماران شده و می تواند در روند درمان بیماران متاستاز کبدی به ویژه در موارد کانسر کولورکتال و نورواندوکرین موثر باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مرداد 1398 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 290

به "درمان سرطان روده با یک نوع شیمی درمانی جدید از سوی محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرطان روده با یک نوع شیمی درمانی جدید از سوی محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید