دریافت پول نقد بعد از کارت به کارت شگرد مجرمان سایبری

به گزارش سافاری رو، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به شهروندان و مسافران نوروزی توصیه کرد: اگر افراد ناشناس تقاضای استفاده از خدمات بانکی به وسیله کارت بانکی شما را داشتند، به هیچ وجه آن را نپذیرید.

دریافت پول نقد بعد از کارت به کارت شگرد مجرمان سایبری

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از پلیس، سرهنگ دوم علی محمد رجبی با بیان اینکه شهروندان در هنگام استفاده از دستگاه های خودپرداز مراقب مجرمان سایبری باشند، گفت: این افراد در کنار دستگاه های خودپرداز بانکی خود را مسافر نوروزی معرفی می کنند و با بیان اینکه نیاز به پول نقد دارند از شهروندان می خواهند که مبلغی را برای آن ها کارت به کارت کرده و بعد آن ها آن مبلغ را دریافت کرده و به آن ها بدهند.

وی اضافه کرد: کارت هایی که مجرمان سایبری برای دیگران پول واریز و وجه نقد دریافت می کنند، کارت های اسکیمر شده ای است که مجرمان تلاش دارند با این ترفند رد پای مجرمانه خود را پاک کنند و دیگران را مقصر جلوه دهند، از این رو شهروندان به درخواست واریز وجه به حساب و دریافت و تحویل آن به دیگران پاسخ مثبت ندهند.

سرهنگ رجبی یادآور شد: در صورتی که کارت کپی اسکیمر شده باشد و وجهی در این خصوص به حساب آن افراد واریز شده باشد، شخص مذکور باید پاسخگو در مراجع قضائی باشد، بنابراین بهتر است برای افراد ناشناس عملیات بانکی انجام ندهید.

این مقام انتظامی در خصوص شگرد های دیگر مجرمان سایبری گفت: آن ها با حضور در کنار دستگاه های خودپرداز بانکی با بیان اینکه آن ها نیازمند پول نقد برای عیدی دادن هستند و کارت بانکی به همراه ندارند از شهروندان می خواهند که از طریق گوشی پول به حساب آن ها واریز و آن ها با کارت بانکی خود پول را برداشت کنند و به آن ها تحویل دهند.

وی اضافه کرد: این مجرمان سایبری با رسیدساز های جعلی نصب شده بر روی گوشی های هوشمند و با این ترفند بدون واریز هیچ گونه پولی به حساب شهروندان از آن ها پول دریافت می کنند.

وی تاکید کرد: برای افراد ناشناس خدمات بانکی ارائه ندهید و اگر کسی از شما چنین درخواستی داشت، حتما قبل از واریز وجه به حساب شما، مانده موجودی گرفته و بعد از واریز نیز دوبار مانده موجودی بگیرید که در صورت واریز وجه برای آن ها پول دریافت کنید.

سرهنگ رجبی ادامه داد: سارقان کف زن نیز با پرسه زدن در اطراف دستگاه های خودپرداز از شما می خواهند برای آن ها پول واریز و وجه نقد آن را دریافت کنید که وجه پرداختی به شما کمتر از رقم واریزی خواهد بود.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه آگاهی بخشی و پیشگیری از وقوع جرایم در فضای مجازی از اولویت های پلیس فتاست، به شهروندان توصیه کرد: در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک یا تهدید توسط مجرمان اینترنتی، موضوع را در اولین فرصت به پلیس اطلاع دهند و به صورت مستمر برای مطالعه هشدار های سایبری و مصونیت از شگرد های مجرمانه به سایت پلیس فتا به www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1658

به "دریافت پول نقد بعد از کارت به کارت شگرد مجرمان سایبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت پول نقد بعد از کارت به کارت شگرد مجرمان سایبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید