روایت زندگی اردشتری زاهدی در آخرین دیپلمات

به گزارش سافاری رو، امیر تاجیک مدیر سابق شبکه مستند و مستندساز مستند پرتره اردشیر زاهدی وزیر خارجه ایران را با عنوان آخرین دیپلمات می سازد.

روایت زندگی اردشتری زاهدی در آخرین دیپلمات

به گزارش گروه فرهنگی سافاری رو، امیر تاجیک مدیر سابق شبکه مستند و مستندساز مستند پرتره اردشیر زاهدی وزیر خارجه ایران (1345-1350) و آخرین سفیر دربار در ایالات متحده آمریکا را با عنوان آخرین دیپلمات می سازد.

تاجیک یک سالی است ساخت این مستند را شروع نموده و شخصیت فیلم، فرزند فضل الله زاهدی (نخست وزیر منصوب شاه پس از سقوط دولت دکتر مصدق) و داماد محمدرضا پهلوی است که در دوران نخست وزیری هویدا، سکاندار وزارت امور خارجه بود و هنوز هم در مسائل بین المللی با یادداشت ها و مقالاتش درمورد مسائل ایران اظهارنظر می نماید.

سازنده آخرین دیپلمات پس از مدت ها تحقیق درباره شخصیت اردشیر زاهدی، تصمیم گرفته فیلمی از او را با هدف روایت شفاف تر از دوران حکومت پهلوی دوم و جزئیات ناگفته اش فراوری کند.

این فیلم 70 دقیقه است و تصویربرداری آن در 2 نوبت و به فاصله پنج ماه در شهر مونتروی سوئیس محل سکونت اردشیر زاهدی، صورت گرفته است.

اسناد دیده نشده و یا کمتر دیده شده ای برای فراوری این اثر جمع آوری شده و از مهمترین منابع فیلم هم آلبوم ها و اسناد شخصی زاهدی است که تقریباً پیش از این در جایی منتشر نشده است.

تاجیک علاوه بر تهیه و خرید تصاویر آرشیوی از موسسات داخلی و خارجی، به آرشیو های شخصی افراد در داخل و خارج از کشور دسترسی پیدا نموده است.

به گفته کارگردان آخرین دیپلمات، زاهدی امروز از سیاست های ایران در حوزه های بین الملل، علوم، دفاعی، کشاورزی و آموزشی دفاع می نماید و برای اینکه اعتراض خود را به زورگویی های کشورهایی، چون آمریکا نشان دهد، با هزینه خود مقاله نوشته و در روزنامه های کثیرالانتشار بین المللی به چاپ می رساند. زاهدی گرچه یکی از مشاوران عالی و امین شاه مخلوع بود، از اشتباهات و رفتار های دربار و دولتمردان پهلوی انتقاد می نماید.

آخرین دیپلمات با استناد به اسناد، بعضی روایات تاریخی را برای اولین بار در فیلم بازگو می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 801

به "روایت زندگی اردشتری زاهدی در آخرین دیپلمات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت زندگی اردشتری زاهدی در آخرین دیپلمات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید