مسایل روی میز ایران و چین هم زمان با سفر وزیر خارجه به این کشور

به گزارش سافاری رو، یک کارشناس ارشد مسائل چین با اشاره به سفر وزیر خارجه در روزهای آینده به این کشور جنوب شرق آسیا گفت: امیدوارم در این سفر گامی رو به جلو از سوی ایران برای اجرایی شدن برنامه جامع راهبردی 25 ساله بین تهران و پکن برداشته گردد و وزیر خارجه با دست پر در این زمینه راهی این کشور گردد.

مسایل روی میز ایران و چین هم زمان با سفر وزیر خارجه به این کشور

حامد وفایی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه هم زمان با سفر وزیر خارجه به چین، در این روزها شاهد سفر وزیر خارجه ترکیه و تعدادی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان به این کشور هستیم و در واقع در این ایام شاهد ترافیک رفت و آمد مقامات خارجی به چین هستیم، اضافه نمود: در عرصه سیاست خارجی و ارتباط با یک کشور ، در ابتدا ضروری است ارزیابی دقیقی از سیاست خارجی آن کشور در عرصه بین الملل و بعلاوه جایگاه کشورمان در عرصه سیاست خارجی آن کشور داشته باشیم. در حال حاضر چین یکی از مهمترین کشورهای جهانست که عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است و دومین اقتصاد جهان به شمار میرود و این پیش بینی وجود دارد که در آینده بسیار نزدیک به اقتصاد اول جهان تبدیل گردد.

این استاد دانشگاه در همین ارتباط گفت: در ارتباط با تعامل با چین بسیار مهم است که تحلیلی دقیق و درست از سیاست خارجی این کشور داشته باشیم. برای چینی ها در حال حاضر موضوع چندجانبه گرایی یک سیاست اصلی و راهبردی است چنانکه وقتی چند سال پیش رئیس جمهور چین به ایران آمد در همان ایام به عربستان نیز سفر کرد و این بیانگر نگاه جمعی چین به تعامل با کشورهای جهان است. در واقع این گونه نیست که مثلا چین به خاطر ما عربستان را کنار بگذارد یا برعکس آن. در واقع چین در عرصه سیاست خارجی یک نگاه جمعی و کل نگر دارد.

وفایی بعلاوه با بیان اینکه باید جایگاه واقعی ایران در سیاست خارجی چین را نیز معین کنیم، توضیح داد: وقتی که این جایگاه به صورت دقیق معین گردد انتظارمان نیز متناسب با واقعیت خواهد بود و این یک امر مهمی است.

وی بعلاوه در بخش دیگری از صحبت های خود به کوشش چین برای توسعه حضور و ایفای نقشی جدی تر در حوزه غرب آسیا و خاورمیانه اشاره نمود و گفت: در سال های اخیر می بینیم که چین در کوشش بوده که ارتباطات خود را با کشورهای مختلف از جمله کشورهای غرب آسیا توسعه دهد و در حل مسائل منطقه ای و بحران های موجود در منطقه نقش فعال تری را داشته باشد.

وفایی بعلاوه با اشاره به اهمیت و جایگاه چین در نظام بین الملل اضافه نمود : در همین چارچوب می توان مسائل که در سفر وزیر خارجه به چین را مطرح می گردد را در سه بخش مسائل دوجانبه، چند جانبه و مسائل بین الملل مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد. در مورد مسائل دوجانبه مهمترین موضوع روی میز ایران و چین بحث اجرایی کردن برنامه 25 ساله همکاری دو کشور است. از زمانی که آقای رئیسی مسئولیت دولت را بر عهده گرفته این انتظار وجود داشته که توجه ویژه تری به اجرای این برنامه صورت بگیرد چرا که چینی ها نیز نگاه مثبتی به این دولت داشته اند و به نظر می رسد در این زمینه کمی دیر شده است و باید اقدامات جدی تری انجام گردد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه چند ماهی است که از امضای این نقشه راه گذشته و خبر خاصی نشده است، اضافه نمود: در این مدت شاهد اتفاقات عادی و طی شدن فرایند عادی روابط بین دو کشور بوده ایم و اتفاق خاصی از زمان امضای این نقشه راه نیفتاده است. سال جاری بعلاوه پنجاهمین سالگرد روابط ایران و چین است و این نوع سالگردها در تعاملات بین کشورها مهم است و همین موضوع می تواند مبدأ یکسری تحولات در روابط دو کشور از جمله ایران و چین باشد واین فرصتی است که باید به خوبی از آن استفاده کرد .

وی با بیان اینکه این امید وجود دارد که در سفر وزیر خارجه به چین شاهد یک گام رو به جلو برای اجرای این نقشه راهبردی باشیم، اعلام نمود : نقشه راه 25 ساله بین دو کشور در حال حاضر فقط یک متن کلی بر روی کاغذ است. یک متن کلی برای اجرایی شدن نیاز به مذاکرات ریز و دقیق دارد و باید منجر به همکاری های گسترده دو کشور در حوزه های مالی، تجاری، سیاسی و دانشگاهی گردد. نباید اجازه بدهیم که این نقشه فقط بر روی کاغذ بماند و باید در راستای اجرایی و عملیاتی کردن آن اقدامی جدی صورت بگیرد.

وفایی بعلاوه به بحث روابط و همکاری های چند جانبه اشاره و توضیح داد : با توجه به جایگاه چین در عرصه بین المللی می توانیم یکسری تعاملات با چین را تعریف کنیم مثلا در قالب سازمان های چند جانبه مثل سازمان همکاری های شانگهای. ایران در حال حاضر به عضویت دائم سازمان شانگهای درآمده است و ایران به خوبی می تواند از این ظرفیت استفاده کند و یا همکاری های گسترده ای با چین در مورد مسائل آسیای مرکزی، آسیای میانه داشته باشد و در این زمینه همکاری های چند جانبه ای تعریف گردد. مثلا بین ایران، چین، روسیه یا بین ایران، چین یا آسیای مرکزی در فرم های مختلف این همکاری ها تعریف گردد.

وی بعلاوه به ضلع سوم موضوع یعنی مسائل بین المللی اشاره نمود و اضافه نمود : سازمان ملل متحد یکی از مکان هایی است که ایران می تواند همکاری گسترده ای با چین در عرصه بین المللی داشته باشد. به نظرم باید این سه ضلع را در قالب یک مثلت با هم نگاه کنیم و همکاری های دوجانبه در رأس این مثل واقع شده است.

این استاد دانشگاه بعلاوه به جایگاه چین در شورای امنیت و علاقه مندی این کشور برای ایفای نقش در سازمان های بین المللی مثل سازمان تجارت جهانی، سازمان بهداشت جهانی و... اشاره نمود و گفت : این ظرفیت و فرصت خوبی است که در بحث همکاری های بین المللی ما می توانیم از آن استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2079

به "مسایل روی میز ایران و چین هم زمان با سفر وزیر خارجه به این کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسایل روی میز ایران و چین هم زمان با سفر وزیر خارجه به این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید