مشاور بایدن: در گفت و گوی غیرمستقیم با ایران، پیشرفت هایی کرده ایم

به گزارش سافاری رو، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت، آمریکا در گفت و گوهای غیرمستقیم با ایران، پیشرفت هایی به دست آورده و واشنگتن متعهد به بازگشت به برجام بر مبنای تعهد در برابر تعهد است.

مشاور بایدن: در گفت و گوی غیرمستقیم با ایران، پیشرفت هایی کرده ایم

به گزارش مانیتورینگ گروه بین الملل خبرنگاران، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه سی ان ان درباره شرایط پیرامون رایزنی های اخیر در وین میان ایران و گروه 1+4 و گفت و گوهای غیر مستقیم با هیات آمریکایی اظهاراتی مطرح نمود.

کریستیان امانپور مجری شبکه سی ان ان در مصاحبه اختصاصی با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید از او درباره رایزنی های اخیر در وین برای بازگشت آمریکا به برجام و همچنین برنامه جو بایدن برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان سوال کرد.

امانپور سوال کرد: در موضوع ایران، در محافل عمومی و علنی این حرف مطرح شده است که چه طرفی ابتدا (به پایبندی دوباره و کامل به برجام) برمی شود؟.

این مجری سرشناس آمریکایی در سوال خود تاکید کرد که در سراسر جهان این اعتقاد دارد این ایالات متحده است که از برجام خارج شده و اول باید به این توافق برشود.

امانپور گفت: ما شنیده ایم که پیشرفت هایی برای برگرداندن این توافق به راستا قبلی ایجاد شده است. شما (سالیوان) جزو اولین افرادی بودید که در اتاقی بودید که برای تحقق اولین توافق (برجام) حضور داشتید. خوب به ما بگویید که در حال حاضر چه اتفاقی دارد می افتد؟.

این مجری شبکه سی ان ان در پرسش خود از سالیوان به تجربه حضور او در مذاکرات در دولت اوباما در مسقط پایتخت عمان اشاره کرد.

جیک سالیوان در پاسخ به این سوال گفت: مذاکره کنندگان (همین اخیرا) تازه ترین دور از گفت و گوها را به پایان رساندند این گفت و گوها به صورت غیر مستقیم انجام می شود؛ این یعنی ایالات متحده و ایران اکنون مقابل هم روی میز نمی نشینند و شرکای ما، قدرت های جهانی (گروه 1+4) با ایرانی ها روی میز می نشینند و با آنها درباره هر دو موضوع اعمال محدودیت های هسته ای که باید بپذیرند و همچنین برطرف تحریم هایی که متعاقب آن انجام خواهد شد، صحبت می کنند سپس به اتاق دیگر می فرایند و با مذاکره کنندگان آمریکایی حرف می زنند و این رفت و برگشت ها ادامه دارد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: ما به پیشرفت هایی دست یافته ایم اما اختلافات وجود دارند که باید برطرف شوند اما در نهایت ایالات متحده متعهد است که به برجام، توافق هسته ای ایران بر مبنای تعهد در برابر برشود، چیزی که ما از ابتدای این دولت (جو بایدن) آن را اعلام کرده ایم.

امانپور از این مقام ارشد دولت بایدن سوال کرد: خوب منظور شما از تعهد در برابر تعهد چیست؟ برای ما تصویر روشن تری از این موضوع ارائه دهید؟ آیا این دو موضوع در یک لحظه و به صورت همزمان انجام خواهد شد یا اینکه شما اول از آنها (ایران) خواهید خواست که کاری در ابتدا انجام دهند؟ آیا آنها از شما می خواهند که اول کاری انجام دهید؟ منظور شما (از تعهد در برابر تعهد) چیست؟

سخنرانی جو بایدن

جیک سالیوان در جواب به این سوال گفت: کریستیان! اینجا واقعا دو موضوع وجود دارد: و موضوع اول، این موضوع کلی و اساسی است که یعنی اینکه چه تحریم هایی برداشته خواهند شد و در ازای آن چه محدودیت های هسته ای را ایران خواهد پذیرفت با توجه به این موضوع که آنها بسیار از پایبندی (به برجام) بسیار جدا شده اند. و موضوع دوم، ترتیب و توالی این اقدامات است. ما در حال حاضر روی دو موضوع کلی و اساسی تمرکز کرده ایم و ما (بعدا) به سمت توالی و ترتیب این اقدامات خواهیم رفت اما من در تلویزیون درباره آن مذاکره نخواهم کرد اما فقط این را می گویم که ایالات متحده قرار نیست هیچ اقداماتی در این موضوع نخواهیم کرد مگر آنکه ما از سوی ایران مطمئن شویم که برای بازگرداندن برنامه هسته ای خود به محدودیت های زمان توافق هسته ای ایران آمادگی داشته باشد.

این مقام ارشد دولت جو بایدن در حالی از ایران خواسته که به محدودیت های برجامی برشود که دولت سابق دونالد ترامپ در اقدامی غیرقانونی از آن خارج شد و به اقداماتی از قبیل اعمال تحریم های شدید و کارزار فشار حداکثری دست زد و این کارزار در دولت بایدن هم همچنان ادامه دارد.

جیک سالیوان در بخش دیگری از این مصاحبه به سوالی درباره تصمیم بایدن برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان و تعویق کنفرانس صلح افغانستان پاسخ داد. در خبرها آمده بود که این کنفرانس که قرار بود 24 آوریل (پنج اردیبهشت) در استانبول برگزار شود تا بعد از ماه رمضان به تعویق افتاد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که در نظر دارد بعد از حدود 20 سال حضور نظامی در افغانستان، در تاریخ 11 سپتامبر (20 شهریور) نظامیان آمریکا را افغانستان خارج کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با سی ان ان درباره افغانستان اینطور گفت: خوب الان 20 سال شده است که ایالات متحده وارد افغانستان شده است، در تمام این 20 سال که رفتن به سمت دیپلماسی سخت بوده است، به همین خاطر اینکه ممکن است چند هفته زمان نیاز باشد تا طرف ها را در یک مذاکرات جدی داشته باشیم، نباید برای هیچ کسی تعجب برانگیز باشدو از سوی دیگر این قطعا درست است که ما در میان قدرت های منطقه، همسایگان افغانستان و دیگر کشورهای کلیدی شامل ترکیه و قطر این انگیزه را می بینیم که طرف های (جنگ در افغانستان) را به طریقی جدی دور هم جمع کنند و تلاش کنند که به پیشرفت برسند.

جیک سالیوان ادامه داد: البته کریستیان یک موضوع مهم اینجا وجود دارد و آن این است که آنچه که رئیس جمهور (آمریکا) در سخنرانی خودش بیان نمود این بود که ما در نهایت نمی توانستیم ارتش ایالات متحده و نظامیان آمریکایی را به عنوان ابزار چانه زنی میان طرف های درگیر (در افغانستان) و دیگر کشورها قرار دهیم. اساسا آنچه که ما می گوییم این است که ما نمی توانیم خروج نظامیانمان را به حصول یک نوع توافق دیپلماتیک بین طالبان و افغانستان مشروط کنیم چرا که این یعنی نسخه چینی برای باقی ماندن در افغانستان به لطف و مرحمت دیگر بازیگران خواهد بود و نه اینکه به سمت حصول به منافع امنیت ملی آمریکا حرکت کنیم. به همین دلیل رئیس جمهور (بایدن) در سخنرانی خود این موضوع (خروج از افغانستان) و جدول زمانبندی آن را گفت.

کریستیان امانپور بعد از این سخنان سالیوان نظر او را درباره مخالفت های مقام های ارشد جمهوری خواه کنگره درباره تصمیم بایدن برای خارج کردن نظامیان این کشور از افغانستان جویا شد.

مجری سی ان ان سوال کرد: آیا شما (دولت جو بایدن) آمادگی این را دارید که شاید ظرف یک سال و یا دو سال شاهد این باشید که کابل (پایتخت افغانستان) سقوط کند، آیا شما آمادگی این را دارید که دولت منتخب افغانستان از طریق پیشرفت های نظامی که طالبان هم اکنون در صحنه میدانی در اختیار دارد، فروبپاشد؟

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به این سوال گفت: ببین کریستیان! ما با چشمانی باز به همه سناریوهای محتمل درباره افغانستان در صورت خروجمان نگاه کرده ایم و ما درباره این فرایند ماستمالی نکرده ایم و هیچ یک از احتمالات و آسیب های احتمالی به این کشور (افغانستان) را نادیده نگرفته ایم اما در نهایت، ایالات متحده باید این موضوع را طبق این سوال اساسی روشن کند: چه کاری قرار است منافع امنیت ملی ایالات متحده و مردم آمریکا را تقویت کند؟ رئیس جمهور بایدن اینطور قضاوت کرد که ادامه حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان باعث ایجاد هزینه ها و خطرات بیشتر ایجاد خواهد کرد تا اینکه بخواهد نتایج مثبت ایجاد کند در نتیجه او تصمیم گرفت که خروج ما از افغانستان منطقی است. البته که این یک تصمیم ساده نبوده است چرا که هر نوع تصمیمی، هزینه ها و ریسک های خاص خودش را دارد.

انتهیا پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1721

به "مشاور بایدن: در گفت و گوی غیرمستقیم با ایران، پیشرفت هایی کرده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور بایدن: در گفت و گوی غیرمستقیم با ایران، پیشرفت هایی کرده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید