هوک: نمی توانیم از مکانیسم ماشه برای برگرداندن تحریم ها استفاده کنیم

به گزارش سافاری رو، وزیر خارجه آمریکا در حالی به دنبال استفاده از بند های برجام برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران است که مقام های آمریکایی در گذشته اعتراف نموده اند خروج از برجام این امکان را از آن ها سلب نموده است.

هوک: نمی توانیم از مکانیسم ماشه برای برگرداندن تحریم ها استفاده کنیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه نیویورک تایمز بامداد دوشنبه گزارش داده مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کوشش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران، با توسل به یکی از بندهای موجود در توافق هسته ای برجام تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند.

کارشناسان می گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت ماه سال 1397 از برجام خارج شده جزو طرف های مشارکت نماینده در برجام نیست و نمی تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

از طرف دیگر، مقام های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ادعا می نمایند آمریکا با خروج از برجام این توافق را نقض ننموده و هنوز یکی از طرف های مشارکت نماینده در آن محسوب می گردد.

ماده ای در برجام که مقام های دولت آمریکا مدعی هستند می توانند از آن برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده نمایند ساز و کار حل و فصل اختلافات است که با نام های دیگری مانند مکانیسم ماشه یا ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها هم شناخته شده است.

ادعای جدید آمریکایی ها در حالی مطرح شده که پیش از این مقام های دولت این کشور هم اعتراف نموده اند واشنگتن دیگر طرف مشارکت نماینده در برجام نیست.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید بعد از خروج آمریکا از برجام اعتراف نموده بود که واشنگتن دیگر طرف توافق در برجام نیست و نمی تواند از ساز و کار حل و فصل اختلاف برای احیای تحریم های بین المللی علیه ایران استفاده کند.

علاوه بر این، برایان هوک، نماینده دولت آمریکا در امور ایران هم مردادماه سال گذشته به صراحت به همین موضوع اعتراف کرد.

این مقام آمریکایی روز 30 مرداد در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا آمریکا می تواند از بند موسوم به مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران استفاده کند یا خیر گفت: در مورد مکانیسم بازگشت اتوماتیک تحریم ها (مکانیسم ماشه) باید بگویم ما دیگر داخل آن توافق (برجام) نیستیم. طرف هایی که هنوز داخل توافق هستند باید تصمیم خودشان را بگیرند که می خواهند از مکانیسم حل اختلاف استفاده نمایند یا خیر. تردیدی وجود ندارد که ایران در حال نقض توافق هسته ای است ولی این تصمیمی است که آنهایی که داخل توافق هستند باید بگیرند.

مکانیسم ماشه چیست؟

منظور از مکانیسم ماشه همان ساز و کار حل اختلافات در بندهای 36 و 37 در توافق هسته ای برجام است که در آنها مسائل مربوط به حل و فصل اختلاف میان طرف های برجام، در صورت بروز مناقشه مفصلاً توضیح داده شده اند. این دو بند از آنجا که رجوع به آنها می تواند به بازگشت اتوماتیک تحریم های بین المللی علیه ایران منجر گردد به مکانیسم ماشه معروف شده اند.

طبق این دو بند، در صورتی که کشورهای اروپایی ایران را به عدم پایبندی به توافق هسته ای متهم نمایند و تصمیم بگیرند مسئله را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع دهند، ایران به عنوان طرف متشاکی 30 روز فرصت خواهد داشت رضایت طرف شاکی (کشورهای اروپایی) را جلب کند. در صورتی که رضایت طرف شاکی جلب نگردد، پرونده پس از چند روز به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد.

شورای امنیت ظرف یک ماه بعد از دریافت این شکایت بایستی درباره بازگشت تحریم های ایران رأی گیری کند، اما کشورهای غربی در مذاکرات برجام ساختار این رأی گیری را به گونه ای تغییر داده اند که امکان وتوی نظر کشورهای غربی درباره برگرداندن تحریم ها علیه ایران به کل از روسیه و چین سلب شده است.

در شورای امنیت به جای رأی گیری درباره برطرف تحریم های ایران بر سر ادامه برطرف تحریم های ایران رأی گیری می گردد؛ این تغییر در عبارت پردازی ابتکار عمل استفاده از حق وتو را عملاً در اختیار طرف غربی قرار می دهد، به این صورت که این طرف ها می توانند از حق وتوی خود استفاده نموده و از تصویب ادامه لغو تحریم ها جلوگیری نمایند. در این حالت، قطعنامه های تحریمی پیشین سازمان ملل متحد علیه ایران احیا خواهند شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1080

به "هوک: نمی توانیم از مکانیسم ماشه برای برگرداندن تحریم ها استفاده کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوک: نمی توانیم از مکانیسم ماشه برای برگرداندن تحریم ها استفاده کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید