نگرانی از تحریم های آمریکا مهمترین مانع شرکت های هندی در پروژه بندر چابهار

به گزارش سافاری رو، یک دیپلمات سابق هندی در مصاحبه ای گفت که تحریم های ثانویه آمریکا مهمترین عامل نگرانی شرکت های هندی برای فعالیت در پروژه های بندر چابهار به شمار می آید.

نگرانی از تحریم های آمریکا مهمترین مانع شرکت های هندی در پروژه بندر چابهار

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، یوگندرا کومار از دیپلمات های سابق هندی در مصاحبه ای گفت با وجود آنکه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روابط میان واشنگتن و دهلی نو نزدیکتر شده اما تحریم های ثانویه آمریکا علیه شرکت های هندی که در ایران فعالیت داشتند باعث نگرانی هندی ها شده است.

کومار که سفیر هند در فیلیپین بوده و تا کنون دو کتاب درباره راهبرد دریایی دهلی نو نوشته، بر نقش ایران در دیدگاه ایندو- پاسیفیک هند تاکید نمود این در حالی است که تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران پس از خروج واشنگتن از برجام این دیدگاه را با چالش روبرو نموده است.

این دیپلمات هندی گفت: دیدگاه ایندو-پاسیفیک هند بر اساس فراهم کردن شبکه ای از ارتباطات پایدار است.

این دیپلمات سابق هندی گفت: چابهار دسترسی زمینی مهمی به افغانستان و آسیای میانه فراهم می نماید این در حالی است که پاکستان مانع از دسترسی زمینی هند به افغانستان به وسیله این کشور می گردد.

هند به کشورهای آسیای میانه که دارای منابع غنی هستند به عنوان مکانی برای تامین نیازمندی های انرژی خود و همچنین بازاری برای کالاهای صادراتی خود می نگرد.

بندر چابهار ایران اغلب به عنوان بخش مهمی از دیدگاه ایندو-پاسیفیک هند دیده می گردد. دهلی نو از سال 2003 در توسعه این بندر سرمایه گذاری نموده و این بندر راهبردی را که در دریای عمان واقع شده است به عنوان یک وزنه تعادل در برابر حضور چین در بندر گوادر در پاکستان می بینند.

کومار گفت با وجود آنکه هند از آمریکا برای مشارکت در بندر چابهار معافیت تحریمی گرفته اما خطر قرار دریافت در معرض تحریم های ثانویه همچنان وجود دارد.

این دیپلمات سابق هندی گفت: تحریم های دولت ترامپ علیه ایران شامل مشارکت هند در چابهار برای دسترسی به افغانستان نمی گردد اما نگرانی درباره تحریم های ثانویه علیه شرکت های خارجی و هندی به دلیل اجرای پروژه های ارتباطی همچنان مانع اصلی به شمار می آید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1464

به "نگرانی از تحریم های آمریکا مهمترین مانع شرکت های هندی در پروژه بندر چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از تحریم های آمریکا مهمترین مانع شرکت های هندی در پروژه بندر چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید