همه چیز درباره بازگشایی مدارس و شرایط دانش آموزان؛ اهدای اینترنت رایگان

به گزارش سافاری رو، خبرنگاران | سرویس اخبار - محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفت: هر زمانی مدارس دایر شوند تا شش هفته به دوره آموزشی اضافه خواهد شد. او با حضور در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره تمهیدات آموزش و پرورش پیرامون آموزش در ایام تعطیلات ناشی از کرونا و زمان بازگشایی مدارس توضیحاتی ارائه داد و گفت : تدابیر مختلفی اندیشیده شده است، به عنوان مثال به وسیله راهبران آموزشی در حال ارزیابی از کسانی هستیم که تحت آموزش نیستند.

همه چیز درباره بازگشایی مدارس و شرایط دانش آموزان؛ اهدای اینترنت رایگان

وی در پاسخ به اینکه اگر کرونا تا آخر اردیبهشت ادامه یابد چه سناریوهایی دارید؟ گفت: چند سناریو پیش بینی شده است. اگر مدارس از 16 فروردین دایر باشند ما یک ماه اسفند را از دست داده ایم، بنابراین تا یک ماه به دوره آموزشی اضافه می گردد تا کسری آموزش جبران گردد. اختیاراتی را به آموزش و پرورش استان ها داده ایم.

احتمال بازگشایی مدارس در روزهای پنجشنبه و آدینه بعد تعطیلات کرونا

افزایش ساعات مدارس، گزینه روی میز برای جبران زمان آموزش

حاجی میرزایی اضافه نمود: اکنون با اختیاراتی که ستاد ملی مدیریت کرونا دارد به ما اجازه داده که تقویم آموزشی سال تحصیلی 98- 99 متغیر باشد و بتوانیم متناسب با سناریوهای مختلف زمان تحصیل را امتداد بدهیم اما محدودیت هایی برای کنکور و امتحانات و دایر شدن مدارس در مهر 99 داریم و حتی ممکن است پنجشنبه و آدینه را به روزهای آموزش اضافه کنیم.

کنکور سه هفته بعد از امتحانات نهایی برگزار می گردد

وی با بیان اینکه هر زمانی مدارس دایر شوند تا شش هفته به دوره آموزشی اضافه خواهد شد گفت: 70 درصد از محتوای آموزشی قبل تعطیلات ارائه شده و 30 درصد باقی مانده که باید برای آن برنامه ریزی کنیم. حتی ممکن است به ساعات آموزشی در طول روز اضافه کنیم. هر زمانی که امتحانات نهایی برگزار گردید پیشنهاد برگزاری کنکور سراسری را داشتیم که در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا تصویب شد. بنابراین هرزمان امتحانات نهایی برگزار گردید سه هفته بعدش نیز کنکور برگزار خواهد شد.

نیازی به معلم خصوصی نیست؛ والدین نگران نباشند

وزیر آموزش و پرورش درباره اینکه ممکن است اولیاء برای جبران آموزش به سمت کتب یاری درسی بروند، تدابیری شما چیست؟ اظهار کرد: به والدین اطمینان می دهم که نیازی به معلم خصوصی و کتب یاری آموزشی نیست. تمام کوشش خود را می کنیم که دانش آموزان به لحاظ آموزشی آسیب نبینند.

دانش آموزان و معلمان همین روزها اینترنت رایگان می گیرند

وی همچنین اضافه نمود: مذاکراتی انجام دادیم و همین روزها اینترنت رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار خواهد گرفت و با وزارت ارتباطات گفت وگو کردیم تا اینترنت در اختیار معلمان قرار دهیم.

حاجی میرزایی افزود: پیغام رسانهای متعددی اعلام آمادگی نموده اند و با هم گفت وگو کردیم و به مدارس اعلام کردیم که مدارس فقط از یک پیغام رسان استفاده نمایند و مدارس دارند اطلاعات را برای ما می فرستند. از اطلاعات دانش آموزان شامل نمرات و… مراقبت می گردد.

نحوه ارزشیابی دانش آموزان با ارائه آموزش های مجازی

وی با اشاره به نتایج ارزشیابی از آموزش و بازخورد آموزش های تلویزیونی گفت: سامانه ای طراحی شده و به زودی اجرایی می گردد و به وسیله آن به اطلاعات تمام کلاس ها دسترسی داریم که گام مهمی است. معتقدم این حادثه با تمام تلخی ها در توسعه آموزش الکترونیکی موثر بود و نظام آموزشی ما توانست با سرعت خود را تطبیق دهد. از همه معلمان قدردانی می کنم.

حاجی میرزایی ادامه داد: به جهت اینکه بزرگترین شبکه فراگیر کشور را داریم از روزهای اول دستورالعمل های مناسبی را با هماهنگی وزارت بهداشت برای دانش آموزان، معلمان و سرویس ها و… طراحی کردیم و 900 هزار نفر از شاغلان در آموزش و پرورش این دوره ها را گذراندند و دستورالعمل ها در اختیارشان قرار گرفته است. سرانه بهداشتی تهیه تجهیزات و ملزومات نیز در اختیار مدارس قرار گرفته تا با بازگشایی مدارس آماده و پذیرای دانش آموزان باشیم.

زمانی اجازه می دهیم دانش آموزان مدرسه بیایند که خطر برطرف شده باشد

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه زمانی اجازه می دهیم دانش آموزان به مدارس بیایند که خطر برطرف شده باشد مطرح کرد: باید به ازای هر 750 دانش آموز یک مربی بهداشت داشته باشیم اما اکنون 10 هزار مربی بهداشت کم داریم و ممکن است هر مربی در چند مدرسه کار کند. 1.5 میلیون دانش آموز، سفیر سلامت هستند و هر کدام باید 10 نفر را آموزش دهند که این هم یاریی خواهد بود. همچنین دانش آموزان می توانند برای غلبه بر اضطراب با هسته های مشاوره در ارتباط باشند.

چگونگی معین تکلیف شهریه پرداختی به مدارس غیردولتی با تعطیلی مدارس

وزیر آموزش و پرورش همچنین در پاسخ به اینکه تکلیف دانش آموزان مدارس غیردولتی چه خواهد شد و آیا شهریه ای که داده اند مسترد می گردد؟ اظهار کرد: در مدارس غیردولتی شورایی هست که درباره خدمات و شهریه تصمیم گیری و آنالیز می نمایند تا اگر بعضی خدمات اکنون ارائه نمی گردد در خصوص شهریه اینها تصمیم بگیرند.

حاجی میرزایی درباره شرایط پرداخت حقوق سرویس های مدارس گفت: طبق آیین نامه مصوب هیئت وزیران، کارگروهی در این زمینه فعال است و اختیار دارد که متناسب با شرایط در هر منطقه ای تصمیم بگیرند.

شروع برنامه شبکه دوم سیما برای افزایش تحرک دانش آموزان از اول فروردین

وزیر آموزش و پرورش در ادامه از همراهی و همکاری خوب رسانه ملی در زمینه آموزش های تلویزیونی قدردانی کرد و گفت: قرار است از اول فروردین شبکه دوم سیما نیز برای افزایش تحرک و ورزش، بازی های فکری و حرکتی را در برنامه های خود بگنجاند.

آخرین آمار از فرهنگیان مبتلا به کرونا

وی درباره موارد ابتلا به کرونا در آموزش و پرورش گفت: همه روزه اطلاعات فرهنگیان بیمار را گزارشگیری می کنیم. یک دانش آموز استثنایی و تعدادی از همکاران فرهنگی ما هم فوت نموده و بعضی مبتلا و قرنطینه هستند. 120 مرکز درمانی داریم که این ظرفیت و همچنین باشگاه های ورزشی ما در صورت لزوم در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد. وی در ادامه گفت: فضای ارائه آموزش از بستر مجازی برای دانش آموزان استثنایی هم ارائه می گردد و سامانه آن فعال شده است. حاجی میرزایی درباره حق بیمه تکمیلی نیز مطرح کرد : در قراداد بیمه سال جاری، تعداد مراکز، نوع خدمات و سرعت پرداخت هزینه ها را افزایش دادیم و آتیه سازان حافظ در این باره متعهد شده است. اگر تخلفی باشد رسیدگی می گردد.

منبع: ایسنا

منبع: setare.com
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1727

به "همه چیز درباره بازگشایی مدارس و شرایط دانش آموزان؛ اهدای اینترنت رایگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره بازگشایی مدارس و شرایط دانش آموزان؛ اهدای اینترنت رایگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید