واگذاری فرزند خواندگی بناهای تاریخی یزد به صنایع برای اولین بار

به گزارش سافاری رو، ایسنا/ براساس سخنان مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد، واگذاری فرزند خواندگی بناهای تاریخی یزد به صنایع برای اولین بار صورت می گیرد.

واگذاری فرزند خواندگی بناهای تاریخی یزد به صنایع برای اولین بار

مدیر کل میراث فرهنگی استان تاریخی یزد خبر داد

سیدمصطفی فاطمی با بیان اینکه برای اولین در یزد، صنعت به عنوان معین میراث فرهنگی لحاظ می شود، در این خصوص شرح داد: برای اولین بار با یکی از شرکت های صنعتی اردکان قراردادی منعقد شد تا فرزندخواندگی بناهای تاریخی را متقبل شود.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی توانایی بازسازی و احیای بسکمک از آثار تاریخی را ندارد، گفت: در عرصه بافت تاریخی یزد به تنهایی 21 هزار بنای تاریخی وجود دارد که با ورود صنعت و به پشتوانه نظارت میراث فرهنگی می توانیم بخش هایی از آن را بازسازی کنیم.

این مسئول با تاکید بر این که این مدل با هدف نگهداری و بازآفرینی و نگهداشت بناهای تاریخی برای اولین بار در کشور اجرایی شده، گفت: فضای صنعتی و معدنی استان یزد، مهمترین ظرفیت در کمک به حفاظت از بناهای تاریخی است و افراد زیادی می توانند در این اتفاق مهم ایفای نقش کنند.

فاطمی با بیان اینکه چادرملو اردکان برای اولین بار این اتفاق را رقم زده است، گفت: پردیسان و بافت تاریخی اردکان به واسطه کمک های این واحد صنعتی در حال احیا و بازسازی است.

وی که با توسعه صنعتی و معدنی شهر یزد مخالف است، گفت: ساختار یزد از دیرباز تا به امروز بر مبنای خدمات دهی شکل گرفته و اگر بتوانیم از این ظرفیت مجدداً استفاده کنیم، می توانیم اقتصاد بر این پایه را توسعه دهیم.

وی به منابع محدود مالی اداره کل میراث فرهنگی یزد اشاره کرد و گفت: بودجه اندک و قطره چکانی، میراث فرهنگی استان را با محدودیت بازسازی بناهای تاریخی روبرو کرده ولی امیدوار به تغییر نگرش در ساختار بودجه دولت در خصوص وزارت میراث فرهنگی هستیم.

انتقال خانه استانداران یزد به بافت تاریخی

فاطمی گفت: البته ائمه جمعه، دفاتر خود را به محل بافت تاریخی منتقل کرده اند، اما هنوز مدیران زیادی در بافت تاریخی سکونت ندارند. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در این باره به ساکن نبودن خود در بافت تاریخی نیز اشاره کرد و گفت: به علت مسائل سکونت در بافت و مشخصاً مسئله امنیت، با وجود سکونت در این بافت، از آن نقل مکان کردم البته بدنبال انتقال خانه استانداران به بافت تاریخی یزد هستیم.

منبع: همگردی
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1661

به "واگذاری فرزند خواندگی بناهای تاریخی یزد به صنایع برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری فرزند خواندگی بناهای تاریخی یزد به صنایع برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید