پروتئین بیش از حد در خون

به گزارش سافاری رو، حضور پروتئین بیش از حد در خون می تواند نشانه ای از بیماری های به شدت بد در بدن باشد. این مقاله را بخوانید تا درباره ی این شرایط آشنا شوید.

پروتئین بیش از حد در خون

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

حضور پروتئین بیش از حد در خون می تواند نشانه ای از بیماری های به شدت بد در بدن باشد. این مقاله را بخوانید تا درباره ی این شرایط آشنا شوید.

بیماری پروتئین بیش از حد در خون به اسم hyperproteinemia هم شناخته می شود. به طور کلی، خون حاوی انواع مختلفی از پروتئین ها می باشد، اما مقادیر آن ها در خون کم است. به منظور مقدار گیری همه ی چنین پروتئین هایی، یک نمونه از خون معمولا از رگ ها گرفته می شود و مورد بررسی قرار می گیرد. این تست به اسم تست پروتئین کل شناخته می شود و هنگامی که دکتر مشکوک به توسعه ی این بیماری است، انجام می شود.

افزایش سطح پروتئین خون چگونه است؟

بیماری های پزشکی زیر معمولا مرتبط با افزایش سطح پروتئین خون می باشد.

آمیلوئیدوز

در مغز استخوان، ممکن است فراوری یک پروتئین غیر نرمال به اسم آمیلوئید اتفاق افتد. در حال حاضر این پروتئین می تواند در اندام ها منجر به ایجاد یک نوع بیماری به نام آمیلوئیدوز شود. اندام هایی مانند قلب، کلیه ها، طحال و کبد به طور معمول به وسیله این بیماری تحت تاثیر قرار می گیرند و بنابراین سیستم عصبی و دستگاه گوارش درگیر این بیماری می باشد.

ایدز

فاکتور بعدی که مسئول تحریک آغاز فراوری پروتئین بیش از حد در خون هستند، بیماری مرگبار و غیر قابل درمانی به نام ایدز می باشد. این بیماری تهدید نماینده ی زندگی دستگاه ایمنی بدن را به حدی ضعیف نموده که بدن توانایی دفع حتی خفیف ترین پاتوژن ها را هم ندارد.

گاموپاتی مونوکلونال با اهمیت نا معین (MGUS)

این بیماری معمولا خوش خیم بوده و با انواع عارضه ها در بیشتر افراد مرتبط نیست. این بیماری به حضور پروتئین مونوکلونال در خون اشاره دارد. با توجه به تحقیقات، درصد افراد دارای این پروتئین حداقل می باشد. هر چند که این بیماری هیچ گونه مسائلی را ایجاد نمی نماید، اما تمایل به پیشرفت با زمان دارد و ممکن است منجر به ایجاد مجموعه ای از اختلالات دیگر در بدن شود.

میلوم متعدد

مغز استخوان حاوی یک نوع سلول های سفید خون می باشد، که به اسم سلول های پلاسما شناخته می شوند. این سلول ها یک تابع مهمی به منظور ساخت آنتی بیوتیک ها می باشند، که به ما به دفع انواع مختلف عفونت ها یاری می نماید. در حال حاضر، با توجه به دلایل خاص، یک گروه از سلول های پلاسمای غیر نرمال در رشد آن ها یک جهش ایجاد می شود، بنابراین به سرعت تکثیر می یابد. این امر، به نوبه ی خود منجر به یک فراوری تعداد بالای غیر طبیعی از سلول های پلاسما می شود، که باعث تبدیل این بیماری به شکل سرطان می شود. این بیماری به اسم سرطان میلوم متعدد شناخته می شود.

علائم افزایش سطح پروتئین خون

در حال حاضر، علائمی که ممکن است اتفاق بیفتد، می تواند شرایط اساسی را ایجاد کند که باعث شود سطح پروتئین خون افزایش یابد. برای مثال، اگر آمیلوئیدوز باعث بیماری شود، پس علائمی که می تواند ظهور کند شامل خستگی غیر قابل شرح، کاهش وزن، اسهال، یبوست، مسائل تنفسی مانند تنگی نفس یا بی حسی در انگشتان می باشد. علاوه بر این، چند تا علائم دیگر مانند احساس سیری کامل حتی بعد از خوردن یک وعده ی غذایی کوچک، بزرگ شدن زبان، تورم قوزک و ساق پا، ضربان قلب نامنظم و توسعه ی لکه های متمایل به ارغوانی در چشم ها هم می تواند به وجود آید.

در بعضی موارد، بیماران هیچگونه علائمی را تجربه نمی نمایند. با این حال، بعضی افراد ممکن است مسائل عصبی را در قالب بی حسی تجربه نمایند.

اگر میلوم متعدد باعث افزایش پروتئین شود، فرد مبتلا ممکن است هیچ گونه علائمی اولیه ای را نشان ندهد. اما با پیشرفت بیماری علائمی مانند تهوع بیش از حد، از دست دادن اشتها و آشفتگی ممکن است بروز کند. همه ی این علائم منجر به بالا رفتن کلسیم در خون می شود. نارسایی کلیه، خستگی ایجاد شده به وسیله کم خونی و آسیب استخوان هم می تواند رخ دهد.

همانطور که استنباط شد، پروتئین بالای غیر طبیعی یک علامت یا یک نشانه ای از چیزهای دیگر در بدن می باشد. بنابراین، درمان آن اساسا با یافتن دلیل آن امکان پذیر است. به جز MGUS، دیگر بیماری های دلیلی، هیچ گونه درمانی ندارد، اما گزینه های درمان ممکن است علائم را بهبود بخشد و MGUS ممکن است بسته به وقوع علائم بعدی نیازمند درمان باشد و یا این که نباشد.

منبع: راسخون
انتشار: 29 مهر 1400 بروزرسانی: 29 مهر 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1949

به "پروتئین بیش از حد در خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتئین بیش از حد در خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید