8 راه برای استفاده از پوست تخم مرغ در باغچه و گلدان

به گزارش سافاری رو، تخم مرغ مقرون به صرفه ترین و موثر ترین منبع پروتئینی است که ما می خوریم، اما می دانستید که پوسته آن هم بر باغچه و گلدان های ما هم اثر شگفت انگیزی دارد؟

8 راه برای استفاده از پوست تخم مرغ در باغچه و گلدان

با استفاده از این 8 راه از پوسته تخم مرغ در باغبانی بهره ببرید و اثرات شگفت انگیز آن را ببینید!

95 در صد از پوسته تخم مرغ از مواد معدنی تشکیل شده. بیشتر این درصد را کربنات کلسیم تشکیل می دهد، که یکی از موارد ضروری برای رشد و نمو گیاهان است. برای اینکه بیشتر تعجب کنید بدانید که پوسته تخم مرغ حاوی منیزیم، پتاسیم، آهن و فسفر هم هست!

اگر ارزش غذایی که پوست تخم مرغ برای گیاهان تان دارد شما را به استفاده از آن مجاب ننموده، بدانید که این ماده مفید برخی آفات را دور می نماید و از بین می برد!

1- کمپوست

فرقی ندارد یک املت درست نموده اید و حالا پوسته های تخم مرغ خام دارید و یا تخم مرغ را جوشانده اید و پوسته های پخته آن را در اختیار دارید، این پوسته های تخم مرغ را به هر حالتی که هستند، می توانند در ترکیب کمپوست استفاده شوند. اما پیش از اینکه آنها را روی بقیه مواد کمپوست تان قرار دهید، ابتدا آنها را خرد کنید. به این ترتیب تمام مواد معدنی موجود در پوسته تخم مرغ در خاک تان یافت خواهد شد. به علاوه پوسته تخم مرغ پی اچ کمپوست را هم متعادل می نماید.

2- مانعی در برابر حمله آفات خزنده

پوسته خرد شده تخم مرغ مانعی عالی و کارآمد در برابر حمله آفات خزنده به گیاهان است، آفاتی مانند حلزون ها و نرم تنانی که از گیاهان شما تغذیه می نمایند. این موجودات هرگز جرات گذشتن از این مانع را نخواهند داشت و ریسک آن را نمی نمایند. برای انجام این کار پوسته های تخم مرغ را خرد کنید و آنها را دور گیاهان تان بریزید. به این ترتیب بدن نرم تنانی که می خواهند از این مانع بگذرند و به گیاهان تان حمله نمایند، از طریق تکه های تیز پوست تخم مرغ زخمی شده و از بین خواهند رفت.

3- جوانه زنی دانه ها

این یکی از محبوب ترین ایده های استفاده از تخم مرغ در باغبانی است که باید خیلی زود آن را امتحان کنید. در این ایده از پوست تخم مرغ برای جوانه زنی دانه ها استفاده خواهد شد. برای این کار پوسته تخم مرغ را دو نصف کنید و در کف هر کدام از این دو نصفه یک سوراخ برای زهکشی ایجاد کنید. سپس آنها را با خاک پر کنید دانه ها را در آن بکارید. زمانی که جوانه ها به مقدار کافی بزرگ شدند و آماده انتقال به زمین اصلی بودند، به راحتی پوسته تخم مرغ را بشکنید و گیاهان را به باغچه منتقل کنید.

4- گوجه هایی سالم و عاری از بیماری

زمانی که دارید گوجه می کارید یک مشت پوست تخم مرغ خرد شده را به خاک آن اضافه کنید. به این ترتیب گیاه تان منبعی عالی از مواد معدنی مورد احتیاجش در اختیار خواهد داشت که به تدریج آزاد شده و گیاهان را تغذیه می نمایند. این ماده مفید، بعلاوه، به سالم ماندن گیاه تان هم یاری خواهد نمود و باعث می گردد از شر بیماری ها درامان باشد. به خصوص در برابر بیماری هایی که در اثر کمبود کلسیم در گیاه گوجه فرنگی به وجود می آیند.

5- تغذیه طبیعی

به غیر از استفاده در کمپوست می توانید پوسته تخم مرغ را به طور مستقیم برای تغذیه گیاهان بهره ببرید. برای این کار ضروری است پوسته تخم مرغ را تا جایی که می توانید به قطعات کوچک خرد کنید. سپس آنها را مانند پودری در اطرف گیاه بریزید.

6- در پرورش سبزیجات (به خصوص پیاز کوهی)

اگر دارید سبزیجات تان را در گلدان می کارید حتما از این روش بهره ببرید. یک مشت پر از پوسته تخم مرغ خرد شده را در اطراف طوقه گیاه بریزید. به این ترتیب مواد معدنی و کلسیمی که سبزیجات احتیاج دارند برای شان فراهم خواهد شد.

7- برای مالچ پاشی

با استفاده از این روش گلدان و باغجه تان را با کمترین هزینه مالچ پاشی کنید. یکی دیگر از خوبی های این روش آن است که پوسته تخم مرغ مانند سنگریزه به نظر می آید و باغچه و گلدان را زیبا هم می نماید.

8- محافظت در برابر آهو!

البته این مورد برای منطقه های است که آهو در آنها زندگی می نماید. اگر در این منطقه ها هستید می دانید آهوها چقدر به گیاهان تان خسارت وارد می نمایند. برای دور کردن آهوها مقداری پوسته تخم مرغ را در اطراف گیاهانی که آنها دوست دارند بخورند، بریزید. آهوها از بوی تخم مرغ بدشان می آید و به زودی پراکنده می شوند. اما مواظب باشید، چرا که جوندگان از بوی تخم مرغ خوششان می آید و ممکن است حمله به گیاهان تان را آغاز نمایند!

منبع: فوت و فن / balconygardenweb.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 2232

به "8 راه برای استفاده از پوست تخم مرغ در باغچه و گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 راه برای استفاده از پوست تخم مرغ در باغچه و گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید