آمریکا: ایران به طور فزاینده ای در آفریقا فعال شده است

به گزارش سافاری رو، فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا با اشاره به توسعه نفوذ روسیه و چین در آفریقا گفت که ایران نیز به طور فزاینده ای در آفریقا فعال شده است.

آمریکا: ایران به طور فزاینده ای در آفریقا فعال شده است

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

به گزارش فارس، ژنرال کنت مک کنزی فرمانده نیروهای تروریست آمریکایی در منطقه گفت که ماموریت آمریکا در افغانستان این بوده که مانع از آن گردد که گروه های تروریستی از این کشور برای تهدید منافع و امنیت آمریکا، متحدان و شرکای آن استفاده نمایند.

وی که در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا صحبت می کرد، افزود: ما بر همکاری تنگاتنگ با دولت افغانستان و متحدان ناتو تمرکز نموده ایم تا با مسئولیت پذیری عملیات پشتیبانی در افغانستان را سرانجام بخشیم. این مهمترین کوشش من در حال حاضر است.

مک کنزی مدعی شد: هدف یگانه ما در افغانستان این بوده که اطمینان یابیم القاعده و دیگر گروه های افراطی بار دیگر هرگز نتوانند به طراحی، آماده سازی و انجام حملات علیه آمریکا و متحدان ما بپردازند.

وی گفت: این کارزار به صورت قابل توجهی طی سال ها تکامل یافت که این هدف به وسیله مبارزه فعال تا کوشش های مشاوره ای برای ارتقای توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستانی برای انجام ماموریت هایشان حاصل شده است.

فرمانده نیروهای تروریستی در منطقه افزود: اینکه حادثه دیگری شبیه 11 سپتامبر به وقوع نپیوسته، تصادفی نیست بلکه این، محصولی انباشته از این کوشش هاست.

وی گفت: در حال حاضر در حال برنامه ریزی بیشتر برای عملیات ضد تروریستی در این منطقه بوده تا اطمینان یابیم که سازمان های افراطی که برای بقای خود در داخل افغانستان کوشش می نمایند تحت نظارت و فشار دائم ما باشند.

مک کنزی افزود: موضع گیری قوای تهاجمی آمریکا برای حفاظت از این است که طالبان نتواند به هیچ وجه در بازاستقرار منظم ما مداخله کند.

فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در ادامه سخنانش در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: در خاورمیانه، معتقدم که چین و روسیه به توسعه کوشش های خود برای بهبود موضعشان در منطقه و کمرنگ کردن صندلی آمریکا هرجا که ممکن باشد، ادامه خواهند داد.

وی در ادامه تاکید نمود که خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان عملیاتی بسیار پیچیده به شمار می آید.

مک کنزی گفت: منافع چین در خاورمیانه اغلب مالی است اگر چه معتقدیم که آنها آرزو دارند که پایگاهی در آنجا داشته باشند اما با آن فاصله دارند.

جن تاونسند فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا نیز در این نشست مجلس نمایندگان آمریکا صحبت کرد و گفت: آفریقا تقاطع دنیا به شمار می آید و تا سال 2050، از هر چها نفر در کره زمین، یکی در آفریقا زندگی می نماید که نشان دهنده پتانسیل مالی آن است.

وی گفت: نه تنها روسیه، بلکه چین نیز به دنبال نفوذ در آفریقا بوده و ایران نیز به طور فزاینده ای در این قاره فعال شده است.

این مقام آمریکایی در ادامه سخنانش درباره نقش چین در آفریقا گفت: چین پایگاه نظامی خود در آفریقا را توسعه داده و اسکله بزرگی ایجاد نموده که می تواند حتی از ناو هواپیمابر نیز در آینده پشتیبانی کند و پکن به دنبال پایگاه های دیگر در آفریقاست.

وی گفت: آنها همکاری هایی نیز در زمینه اطلاعاتی داشته اند که باعث نگرانی زیادی است.

مک کنزی نیز در بخش دیگری از این نشست به موضوع گروه تروریستی داعش اشاره نمود و گفت که این گروه همچنان باقی مانده اگر چه آنها قلمرویی در اختیار ندارند اما همچنان حملات تروریستی کوچکی انجام می دهند که نیروهای امنیتی عراق به طور کلی قادر به مقابله با این چالش هستند

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1689

به "آمریکا: ایران به طور فزاینده ای در آفریقا فعال شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: ایران به طور فزاینده ای در آفریقا فعال شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید