امکان تهاتر پول بلوکه شده در عراق با نفت و فرآورده

به گزارش سافاری رو، خبرنگاران: حسینی ابراز امیدواری کرد که در سفر آقای الکاظمی این مسئله حل گردد و یا قرارداد برق و گاز را بصورت تهاتری داشته باشیم، یعنی در برابر برق و گاز این کشور نفت و فراورده دریافت کنیم.

امکان تهاتر پول بلوکه شده در عراق با نفت و فرآورده

به گزتارش سافاری رو به نقل از ایلنا، حمید حسینی، درباره سفر ظریف به عراق و اینکه آیا مذاکره جدیدی در خصوص صادرات برق و گاز به این کشور و همچنین دریافت پول های بلوکه شده صورت گرفته یا خیر، گفت: هنوز جزئیات مذاکرات ظریف با نخست وزیر عراق منتشر نشده، اما سفر بیشتر دیپلماتیک بوده است. از زمان روی کار آمدن الکاظمی، وزیر خارجه کشورمان به دلیل کرونا سفری به این کشور نداشته است، در واقع این ملاقات مقدمه حضور و سفر الکاظمی در ایران بوده است.

وی اضافه کرد: قطعا احتیاجی به توافق جدید در حوزه برق و گاز نداریم، فقط باید بتوانیم در سفری که این مقام عراقی به ایران دارد، بغداد را تشویق به افزایش سطح همکاری ها نموده و خواهان اجرای توافقات قبلی شویم. ما در بسیاری موضوعات با عراق توافق نموده ایم، قبل از سفر آقای ظریف هم آقای اردکانیان به این کشور رفته بود و قرار داد دو ساله صدور برق منعقد شد و اکنون روزی 1000 مگاوات به عراق صادرات داریم، در خصوص صادرات 6 ساله گاز هم عراق نگران عدم تمدید معافیت از سوی امریکا بود که این معافیت داده شده است، ضمن اینکه امریکا مجبور است دوباره مجوز دریافت گاز را به طرف عراقی بدهد.

سخنگوی اتحادیه صادرنمایندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی اعلام نمود: قطعا عراق بابت تمدید معافیت های امریکا مطمئن بوده که اخیرا قرارداد برق را هم به صورت دوساله منعقد نموده است.

وی درباره پول های بلوکه شده نیز گفت: قرار است از محل دارایی هایمان در عراق کالا خریداری کنیم ولی علیرغم اقدامات صورت گرفته و توافقاتی که صورت گرفته، همچنان بانک تی بی آی عراق همکاری لازم را نمی کند و عملا منابعی آزاد نشده است.

حسینی ابراز امیدواری کرد که در سفر آقای الکاظمی این مسئله حل گردد و یا قرارداد برق و گاز را بصورت تهاتری داشته باشیم، یعنی در برابر برق و گاز این کشور نفت و فرآورده دریافت کنیم، زیرا با توجه به تحریم نبودن نفت عراق امکان فروش آن در بازارهای جهانی برای ما فراهم خواهد بود.

وی درباره کوشش آمریکا برای جایگزین کردن برق کشورهای عربی با ایران در بازار عراق اعلام نمود: کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به توافق رسیدند که در حد 500 مگاوات یعنی نصف میزانی که ایران به این کشور صادرات برق دارد، از کانال کویت به این کشور برق ارسال نمایند، اما فعلا به خاطر مسئله فاو بین عراق و کویت شکرآب بوده و بعید است به نتیجه برسند.

سخنگوی اتحادیه صادرنمایندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی تاکید نمود: در حال حاضر عراق فقط 13 هزار مگاوات برق دارد، در حالی که بطور معمول 25 هزار مگاوات احتیاج دارد، در سفری هم که الکاظمی به بصره داشت دستور داد که 7 هزار دستگاه ژنراتور بخرند تا بتوانند قطعی برق مردم بصره را کم نمایند. در کل 500 مگاواتی که کشورهای عربی بخواهند به این کشور ارسال نمایند، مسئله ای را حل نمی کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1248

به "امکان تهاتر پول بلوکه شده در عراق با نفت و فرآورده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان تهاتر پول بلوکه شده در عراق با نفت و فرآورده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید