کوشش ایران برای ارائه اولین واکسن کرونای ایرانی در بهار 1400

به گزارش سافاری رو، تهران (پانا) - رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت یک شرکت پیروز به اخذ مجوز کمیته اخلاق برای تست انسانی شده که به همین دلیل تست انسانی واکسن این شرکت نیز عملا تا چند روز دیگر شروع می گردد.

کوشش ایران برای ارائه اولین واکسن کرونای ایرانی در بهار 1400

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش وبدا، کیانوش جهانپور در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام زمان ارائه واکسن ایرانی کرونا در کشور، گفت: هم اکنون 9 شرکت در زمینه فراوری واکسن ایرانی کرونا در حال مطالعه حیوانی، پیش بالینی هستند و از این تعداد، یک مورد پیروز به اخذ مجوز کمیته اخلاق برای تست انسانی نیز شده که به همین دلیل تست انسانی واکسن این شرکت نیز عملا تا چند روز دیگر شروع می گردد و به زودی دو یا سه واکسن ایرانی دیگر نیز وارد این مرحله خواهند شد.

وی با بیان اینکه 8 شرکت دیگر نیز در حال آماده سازی واکسن ایرانی کرونا با استراتژی های مختلف هستند، خاطر نشان کرد: با توجه به فعالیت این شرکت ها می توان گفت که اولین واکسن ایرانی کرونا در بهار سال 1400 روی میز خواهد بود.

به گفته جهانپور، به نظر می رسد این واکسن به صورت 2 نوبت و در فاصله 21 یا 28 روز تزریق خواهد شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در خصوص چگونگی خرید واکسن های کرونا از منابع خارجی نیز اعلام کرد: از مدتی قبل مذاکرات مستقیم برای خرید واکسن کرونا با چندین فراوری نماینده احتمالی در جهان صورت گرفته است، ولی اینکه از کدام یک از این شرکت ها و کشورها واردات انجام گردد، منوط به تایید نهایی و استفاده از آن واکسن در کشور مبدا و کشورهای صاحب رگولاتوری معتبر و پیشرفته خواهد بود.

وی ادامه داد: بر طبق اعلام وزیر بهداشت و برنامه ریزی های صورت گرفته فارغ از فراز و فرودهای ناشی از تحریم، موضوع واردات 42 میلیون دوز واکسن کرونا از منابع خارجی اعم از خرید مستقیم یا خرید از راستا کوواکس (اتحادیه بین المللی واکسن) در دستور کار است و در سال آینده میلادی عملا این کار شروع می گردد.

جهانپور خاطر نشان کرد: با ورود واکسن های ایرانی در سال آینده به تبع، نیازی به ادامه واردات این واکسن نخواهیم داشت و سایر گروه ها می توانند از آن مقطع به بعد واکسن ایرانی کرونا استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1499

به "کوشش ایران برای ارائه اولین واکسن کرونای ایرانی در بهار 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش ایران برای ارائه اولین واکسن کرونای ایرانی در بهار 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید