خبرنگاران اتخاذ تدابیر پاداش دهنده به مردم در مقابله با کرونا

به گزارش سافاری رو، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: ساختار طبیعت انسان یا ماهیت تکاملی انسان براساس ماندن در خانه، در قرنطینه بودن یا در سکنی بودن نیست.

خبرنگاران اتخاذ تدابیر پاداش دهنده به مردم در مقابله با کرونا

مجید صفاری نیا رییس انجمن روانشناسی ایران، با درج یادداشتی سه شنبه 24 فروردین در روزنامه ایران نوشت: ساختار طبیعت انسان یا ماهیت تکاملی انسان براساس ماندن در خانه، در قرنطینه بودن یا در سکنی بودن نیست. زندگی شهری انسان به شکل مدرن از حدود یکصد و ده یا بیست سال پیش آغاز شده است و شاید بزرگترین شهر جهان، شهری مثل لندن بوده با یک میلیون جمعیت که یک فرد در یک ساعت می توانسته شمال و جنوب، غرب و شرق این شهر را طی کند.

بنابراین انسان چیزی در حدود 99.7 درصد عمر خودش را در روستاها در عشیره ها و در جلگه ها به صورت گروهی و دسته جمعی زندگی کرده است. بنابراین زندگی مدرن شهری که انسان طی یکصد و بیست سال تجربه کرده پدیده ای است که خیلی با ماهیت تکاملی انسان جور در نمی آید. آنچه شاید بتواند اضطراب انسان را کاهش دهد و او را با سبک زندگی مدرن شهری سازگار کند، تعامل و روابطی است که با اطرافیان خودش دارد. یعنی روابطی که با خانواده اش، خویشاوندان، دوستان وهمکاران خود دارد.

طبیعتاً ماندن در خانه و قرنطینه کردن واکنش های روانی را در افراد ایجاد می کند که این واکنش های روانی می تواند با خشونت با پرخاشگری با اعتراض و حتی افسردگی همراه باشد. آنچه حکمرانان و سیاستمداران باید در نظرداشته باشند، استفاده از تکنیک های طراحی محیط است. شما با استفاده از طراحی محیط و مدیریت محیط می توانید مردم را برای در خانه ماندن مجاب کنید؛ یعنی برای آن ماهیت تکاملی کاری که می شود انجام داد، طراحی محیط و اجبار افراد برای در خانه ماندن است و از طرفی ارائه مشوق های لازم به مردم است.

مثلاً اینکه رسانه های اجتماعی مثل صداوسیما از نوستالژی های مردم در ایام تعطیلی استفاده کنند. منظور کارهای کم هزینه است. برای مثال صداوسیما برنامه ای تهیه می کند به نام خندوانه یا دورهمی که از شبکه های مختلف پخش می شود و برای این برنامه ها میلیون ها تومان هزینه شده است.

اما برنامه هایی که برای مردم جنبه نوستالژی دارد و در آرشیو صداوسیما وجود دارد شاید با اندکی سانسور مختصر و یک کوتاه کردن قابل پخش شود یا شبیه آنها بسازیم برای افراد و به شیوه های مختلف مردم را سرگرم کنیم. برای اینکه این در خانه ماندن و این قرنطینه شدن باعث بروز واکنش های روانی واختلافات خانوادگی می شود. در واقع ما با طراحی محیط کاری انجام دهیم که افراد در خانه بمانند یا مشاغل تعطیل شوند. سیستم های حمایتی مانند حمایت های اقتصادی، حمایت های اقتصادی برای مردم ایجاد کنیم.

همین طور رسانه ها می توانند نقش سرگرم کننده خودشان را در قالب کمپین های فضای مجازی ایفا کنند و برای کاهش واکنش روانی مردم به کار گیرند. نتیجه اینکه به هر حال در خانه ماندن با رویکرد تکاملی مردم جور در نمی آید و این وظیفه مدیریت و حاکمیت است که با طراحی محیط با ارائه تقویت ها، جریمه ها و کنترل ها بحث کرونا را مدیریت کنند و برای اینکه واکنش روانی مردم به حداقل برسد و بتوانند پروتکل ها را رعایت کنند تدابیر تقویت کننده، پاداش دهنده و تدابیر منفی مثل جریمه و تقویت های منفی را برای مردم ارائه کنند.

به این معنا که اگر فکر کنیم که مردم با توصیه، دستورالعمل های پیشگیری از کرونا را رعایت می کنند این سرانجام دادن به یک احساس پیچیده شناختی و ذهنی انسان است. طبیعتاً اگر مردم با توصیه رعایت می کردند، همه مردم رستگار بودند همه مردم جایگاه شان در بهشت بود همه مردم عدل و داد را رعایت می کردند و ده ها موارد مشابه دیگر.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 1755

به "خبرنگاران اتخاذ تدابیر پاداش دهنده به مردم در مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اتخاذ تدابیر پاداش دهنده به مردم در مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید