ساختمان تاریخی روزنامه اطلاعات واگذار می گردد ، تاریخی که موزه نشد و چوب حراج خورد

به گزارش سافاری رو، بنر واگذاری روی ساختمان تاریخی روزنامه اطلاعات نصب شد.

ساختمان تاریخی روزنامه اطلاعات واگذار می گردد ، تاریخی که موزه نشد و چوب حراج خورد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

خبرنگاران - ساختمان تاریخی و ثبت ملی روزنامه اطلاعات در خیابان خیام تهران سال هاست که رها شده است. ساختمانی که با توجه محل قرارگیری و اتفاقات تاریخی پیرامون آن یکی از جاذبه های ناشناخته خیابان خیام به حساب می آید و مسئولان نیز بارها درباره آن وعده و وعیدهای داده بودند. با این وجود این ساختمان در سال های اخیر به تدریج در حال تخریب است و از ساخت و سازهای بلند مرتبه اطرافش در امان نمانده است.

پیش از این شنیده می شد که در میدان مشق تغییر و تحولی در حال وقوع است و محتمل است که این ساختمان به یکی از نهادهای دولتی دیگر واگذار گردد تا یکی از ساختمان های اطراف میدان مشق در اختیار وزارت امور خارجه قرار بگیرد.

با این وجود به تازگی اطلاعیه واگذاری این بنا روی آن نصب شده است و تاکنون مسئولان موسسه اطلاعات واکنشی نسبت به آن نشان نداده اند. به نظر می رسد که قصد واگذاری این بنا که پیش از این بسیاری آن را محل مناسبی برای موزه مطبوعات می دانستند، جدی است.

اگر این ساختمان که خاطره بزرگان در آن نهفته است با کاربری همسو با مطبوعات و صنعت چاپ باقی می ماند امکان زنده ماندن خاطراتشان نیز افزایش می یافت.

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: تخریب تدریجی ساختمان روزنامه اطلاعات | قصه تلخ عمارتی که از موشک جان سالم به در برد

عکس از توییتر سام گیوراد

روزنامه اطلاعات عصر روز یکشنبه 19 تیر 1305 با کوشش عباس مسعودی در تهران پا به عرصه وجود گذاشت. شورای عالی معارف 15 تیرماه همان سال امتیاز این روزنامه را به نام عباس مسعودی صادر نموده بود. دفتر روزنامه اطلاعات به هنگام شروع انتشار، در کوچه وثوق خیابان لاله زار واقع بود که بعدها به خیابان خیام انتقال یافت.

مدیریت روزنامه اطلاعات در سال 1371 تصمیم گرفت، ساختمان جدیدی در خیابان نفت جنوبی، میرداماد بنا کند و این عمارت در مبعث سال 1379 افتتاح شد و ساختمان های قدیمی تخلیه شدند.

ساختمان 10 طبقه توسط شهرداری خریداری و مرمت شد، اما ساختمان قدیمی و تاریخی که در خیابان خیام قرار داشت و متعلق به تعاونی موسسه اطلاعات بود، مالکیتش حفظ شد. این عمارت در 25 مرداد ماه سال 1384 با عنوان ساختمان روزنامه اطلاعات در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید اما با این وجود رها شده است.

تصویری تاریخی از درب ورودی ساختمان روزنامه اطلاعات در خیابان خیام

راهروی عمرات تاریخی روزنامه اطلاعات در خیابان خیام

تخریب تدریجی ساختمان روزنامه اطلاعات

منبع: چمدان
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: safariro.ir شناسه مطلب: 711

به "ساختمان تاریخی روزنامه اطلاعات واگذار می گردد ، تاریخی که موزه نشد و چوب حراج خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان تاریخی روزنامه اطلاعات واگذار می گردد ، تاریخی که موزه نشد و چوب حراج خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید